Slieve League

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Slieve League
Sliabh Liag
Ilustracja
Państwo

 Irlandia

Położenie

Donegal

Wysokość

601 m n.p.m.

Położenie na mapie Irlandii
Mapa konturowa Irlandii, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Slieve League”
Ziemia54°38′17″N 8°40′53″W/54,638056 -8,681389

Slieve League, a także Slieve Leag lub Slieve Liag (irl. Sliabh Liag, co znaczy szara góra)[1] – góra i wybrzeże klifowe na południowo-zachodnim wybrzeżu hrabstwa Donegal w Irlandii nad Oceanem Atlantyckim.

Klify[edytuj | edytuj kod]

Slieve League to również nazwa odcinka wybrzeża klifowego ciągnącego się na zachód od góry Slieve League do miejsca zwanego Malin Beg w okolicy Glencolmcille. Wysokie na 601 m klify Slieve League, mimo że mniej sławne niż klify Moheru w hrabstwie Clare, są od nich prawie trzy razy wyższe. Są to najwyższe klify na wyspie, drugie co do wysokości klify w Irlandii (najwyższe klify to Croaghaun na wyspie Achill) i szóste w Europie.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Fauna Slieve League jest uboga i ograniczona do owiec wypasanych na tych terenach. Można tutaj spotkać również dzikie króliki, a z ptaków – mewy i sokoły.

Łańcuch górski jest prawie całkowicie porośnięty trawą i wrzosami, ale rośnie też tutaj m.in. goryczka zwaną gencjaną.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Irlandia mimo neutralności podczas II wojny światowej, miała popisane umowy z alianckimi sojusznikami. Jedną z nich był korytarz powietrzny nad Donegal. Alianckie samoloty startujące z Enniskillen w Irlandii Północnej w kierunku Atlantyku mogły przelatywać nad terytorium Irlandii. Aby pomóc w nawigacji w kilku miejscach wzdłuż irlandzkiego wybrzeża ułożono z białych kamieni słowa „ÉIRE”. Fragmenty jednego z nich zobaczyć można na Sliabh Liag obok punktu widokowego przy parkingu[2].

Mapa okolic Slieve League z zaznaczonymi punktami widokowymi

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Marshall: Best walks in Ireland. Londyn: Frances Lincoln, 2006, s. 139. ISBN 978-0-7112-2420-9.
  2. Slieve League Cliffs. Slieve League Centre. [dostęp 2013-08-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-20)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]