Slipmata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Slipmata widoczna na talerzu gramofonu

Slipmata – kawałek okrągłego, śliskiego materiału, który podkładany jest na talerzu gramofonu pod płytę winylową. Używany przez DJi zamiast zwykłych gumowych podkładek w celu zmniejszenia tarcia, ułatwienia scratchowania i miksowania. Płyta nie rysuje się i można nią wykonywać szybkie ruchy w przód i tył. Dzięki slipmacie można również umiejętnie zatrzymać płytę bez zatrzymywania talerza, wykonując tzw. slip-cueing.

Slipmaty nie są jednakowe – mogą różnić się wzorami które reprezentują graną muzykę jak i rodzajem materiału z którego są wykonane; najczęściej wykonane są z filcu lub neoprenu, choć w zależności od wymagań mogą być zrobione z różnych tworzyw. Do scratchowania korzysta się z bardziej ślizgających się slipmat, do muzyki elektronicznej używa się grubszych, choć nie jest to zasadą.

Niektóre slipmaty posiadają otwory, które w założeniu mają jeszcze bardziej zmniejszyć tarcie, choć są one rzadziej używane niż typowe. Niektórzy DJe nakładają również na slipmatę folię, zwiększając efektywność podkładki, lub zamiast klasycznej slipmaty używają odpowiednio wyciętego kawałku materiału (np. jedwabiu).