Slovenská pospolitosť Národná strana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Slovenská pospolitosť – Národná strana – skrajnie prawicowa i nacjonalistyczna partia polityczna na Słowacji, formalnie działająca w latach 2005-2006. Została zdelegalizowana 1 marca 2006 przez Sąd Najwyższy Republiki Słowackiej, gdyż jej działalność polityczna została uznana za sprzeczną z konstytucją.

Po delegalizacji działa jako stowarzyszenie Slovenská pospolitosť. W listopadzie 2008 decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych grupa ta została rozwiązana za "działania, które zachęcają do nienawiści na tle narodowym, rasowym, religijnym i politycznym". Jednakże w lipcu 2009 Sąd Najwyższy uchylił tę decyzję, twierdząc, że "warunki prawne likwidacji Slovenskiej Pospolitosti nie zostały spełnione"[1]. Grupa powróciła do pracy bez większych przeszkód.

Słowo "Slovenský" oznacza "słowacki", "pospolitosť" to rzeczownik pochodzący od przymiotnika "pospolitý" (co oznacza "wspólny") i jest nieco przestarzałą formą słów "solidarność", "wspólnota" lub "razem", a "národná strana" oznacza "partia narodowa".

Slovenská pospolitosť powstała w 1995 roku po zebraniu lokalnej ludności i wybraniu na przewodniczących nacjonalistycznych ideologów. Grupa ma powiązania z International Third Position i opublikowała informacje o współpracy z ta organizacja na swojej stronie internetowej. Ruch został zarejestrowany jako partia w 2005. Członek zarządu Ján Kopunek stwierdził, że słowackiej policji nakazano zniszczyć całkowicie grupę[2]. Wtedy przywódca Marian Kotleba został oskarżony o sianie nienawiści, później postawiono mu zarzuty z powodu kończenia przemówień słowami "Na straz!" używanymi przez słowackich nacjonalistów od czasów dwudziestolecia międzywojennego między innymi przez organizację paramilitarną Gwardia Hlinkowa[3]. Jednak sąd uznał, że tych słów nie można uznać za promowanie faszyzmu.

W 2004 członkowie organizacji prowadzili rozmowy z przedstawicielami Europejskiego Frontu Narodowego na temat współpracy europejskich partii nacjonalistycznych.

W sierpniu 2009 grupa przeprowadziła marsz w proteście przeciwko lokalnej społeczności romskiej. Doszło do starć między Romami, policją i nacjonalistami[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Slovak Supreme Court overrules outlawing of extremist group Slovenská Pospolitosť. spectator.sme.sk. [dostęp 23 sierpnia 2010].
  2. Police crushed the right extremist movement . slovensko.com. [dostęp 23 sierpnia 2010].
  3. Érvénytelen a Szlovák Testvériség feloszlatásáról hozott döntés. nol.hu. [dostęp 23 sierpnia 2010].
  4. How to annoy neighbours and alienate people in Slovakia. businessneweurope.eu. [dostęp 23 sierpnia 2010].