slrn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
slrn

slrn – tzw. "newsreader" lub "czytnik news", czyli program komputerowy służący do czytania i pisania wiadomości w Usenecie.

slrn jest programem o otwartych źródłach. Powstał dla systemów uniksowych, w szczególności Linuksa, obecnie zaś dostępny jest na szereg platform, w tym na Microsoft Windows.

Program działa w oknie konsoli (w trybie tekstowym). Dzięki zastosowaniu języka skryptowego S-Lang można w wysokim stopniu dostosować slrn do wymagań użytkownika oraz zaprogramować go do wykonywania nawet bardzo nietypowych jak na czytnik zadań.

Nazwa programu slrn pochodzi od biblioteki S-Lang (sl-) oraz newsreadera rn, na którym oparte były wczesne wersje tego czytnika. slrn został napisany przez Johna E. Davisa.

Rozwój programu[edytuj | edytuj kod]

Po dość długim czasie prace nad programem zostały wznowione. Po czterech latach powstała wersja 0.9.8.8pl1 zawierająca 133 zmiany, a następnie publicznie dostępna wersja 0.9.9 z dnia 2008-08-17 zawierająca kolejne 31 zmian (poprzednia wersja 0.9.8.1 pochodziła z dnia 2004-10-06). Najnowsza stabilna wersja jest oznaczona numerem 0.9.9p1 i pochodzi z dnia 2008-09-27. Ponadto program jest wewnętrznie rozwijany w popularnej dystrybucji Linuksa - Debianie, gdzie można znaleźć wersję 1.0.0~pre.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Tin - konsolowy czytnik news.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]