Smakosz 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smakosz 2
Jeepers Creeper 2
Gatunek horror
Data premiery Ziemia 16 maja 2003 r.
(Cannes Film Market)
Polska 27 sierpnia 2004 r.
Kraj produkcji Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 104 minuty
Reżyseria Victor Salva
Scenariusz Victor Salva
Główne role Nicki Lynn Aycox,
Ray Wise,
Travis Schiffner,
Eric Nenninger
Muzyka Bennett Salvay
Zdjęcia Don E. FauntLeRoy
Scenografia Nanci Roberts,
Linda Spheeris
Kostiumy Jana Stern
Montaż Ed Marx
Produkcja Tom Luse
produkcja wykonawcza:
Francis Ford Coppola
Wytwórnia American Zoetrope
Dystrybucja Stany Zjednoczone United Artists
Metro-Goldwyn-Mayer
Polska Monolith
Budżet 17 000 000 $
Poprzednik Smakosz (2001)
Nagrody
2004: nominacja do nagrody Saturn Award w kategorii najlepszy horror, nominacja do nagrody Golder Reel Award w kat. najlepszy montaż dźwiękowy w filmie fabularnym

Smakosz 2 (tytuł oryg. Jeepers Creepers 2) − film fabularny z 2003 roku, sequel horroru Victora Salvy z roku 2001 (patrz: Smakosz), wyprodukowany wykonawczo przez Francisa Forda Coppolę.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Początek[edytuj | edytuj kod]

Na początku filmu przedstawiona została geneza Smakosza. Widz dowiaduje się, że tajemnicza postać pojawia się co 23 lata wiosną na 23 dni, by się posilić. Okazuje się również, że przedstawiony dzień jest 22 dniem tragicznego okresu.

Rozwinięcie[edytuj | edytuj kod]

Młodszy syn farmera Taggarta zostaje porwany przez tajemniczą postać, wyglądem przypominającą zmutowanego nietoperza. Zrozpaczony ojciec z pomocą drugiego syna przygotowują się na złapanie tajemniczego stwora. Kolejnego, 23 dnia na odludnej szosie psuje się autokar, którym ze stanowego konkursu koszykarskiego wraca grupa sportowców i cheerleaderek. Młodzi ludzie i ich opiekuni zaczynają ginąć, jednak nikt nie wie, kto jest sprawcą zamieszania. Prawda okazuje się oszałamiająca, bowiem nastoletni sportowcy mają służyć za posiłek mitycznemu Smakoszowi. Tymczasem przygotowani farmerzy wyruszają w poszukiwania syna i mordercy. W międzyczasie dowiadują się z radia, że przez pożar kościoła w miejscowości Poho odkryto zwłoki ponad 300 ciał pozszywanych ze sobą, niemających wnętrzności, a niekiedy i kończyn (świadczy to o tym, iż wydarzenia w Smakoszu 2 dzieją się następnego dnia po zakończeniu akcji w Smakoszu). Wkrótce trafiają na trop autobusu. Stwór chcąc zabić swoje ofiary dwukrotnie trafia w pułapkę przygotowaną przez mężczyznę i za każdym razem udaje mu się z niej uciec. W rezultacie, Smakosz uderzając w samochód traci nogę, jednak próbuje ją odzyskać pożerając pewnego chłopaka. Nie udaje mu się to, ponieważ farmer zdążył go zabić. Następnie mężczyzna wielokrotnie rani go ostrym sztyletem. Ponieważ był już ranek, czas Smakosza się skończył i musiał on zasnąć na kolejne 23 lata. Młoda cheerleaderka powiedziała, że on jeszcze powróci. Wiedziało to, ponieważ wcześniej zemdlała i miała wizję, w której pewien nieznany dla niej chłopak (Darry Jenner - z poprzedniej części filmu) powiedział jej o wszystkim.

Zakończenie[edytuj | edytuj kod]

Grupka trzech młodych ludzi przyjeżdża na farmę, w której można zobaczyć zmutowanego nietoperza. W stodole spotykają farmera Taggarta, który siedzi i obserwuje swoją zdobycz. Opowiada nastolatkom, że złapał go 23 lata temu. Młodzi ludzie wypytują go czy na coś czeka, a ten mówi im, że jeszcze „tylko trzy dni. Plus-minus dwa dni” (widz może się domyślić, że za te dwa-trzy dni Smakosz znów się przebudzi po 23 latach snu).

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

W Stanach Zjednoczonych film zarobił 35 667 218 dolarów amerykańskich. Na całym świecie zainkasował łącznie 63 102 666 dolarów, niewiele więcej niż pierwszy film z serii.

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2006 została potwierdzona informacja, że powstanie trzecia część filmu o oryginalnym tytule: Jeepers Creepers 3: Cathedral. Fabuła będzie się opierać na wydarzeniach, które działy się 23 lat po wydarzeniach w pierwszym i drugim filmie. Trish Jenner jest matką nastoletniego syna, Darry'ego (od imienia brata, którego straciła 23 lat temu). Pewnej nocy doznaje koszmaru, w którym zobaczyła, że jej syna spotka ten sam los, jaki spotkał jej brata. Zdecydowana temu zapobiec, Trish, która jest teraz bogatą i wpływową kobietą, wyrusza z Jackiem Taggart Juniorem (Luke Edwards) i jego ojcem Jackiem Taggart Seniorem w poszukiwaniu Smakosza, by go unicestwić raz na zawsze.

Dnia 9 lutego 2011, Victor Salva rozmawiał z Francisem Fordem Coppolą o filmie. Salva zasugerował, że scenariusz może prowadzić do serialu, zamiast trzeciego filmu, jak pierwotnie planowano. Jednak podjęto decyzję o wykonaniu filmu, do którego scenariusz już dawno został napisany.[1] Premiera filmu planowana jest na 2018 rok.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]