Smart (motoryzacja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Smart
Smart
Forma prawna GmbH
Założyciel(e) Nicolas Hayek-pomysłodawca
Mercedes-Benz & Swatch
Data założenia 1994
Lokalizacja  Niemcy, Böblingen
Branża motoryzacja
Produkty samochody
brak współrzędnych
Strona internetowa

Smart (Micro Compact Car Swatch Mercedes art) – marka samochodów produkowanych przez firmę Smart GmbH.

Smart Fortwo I
Smart Forfour
Smart Roadster

Historia[edytuj]

Pomysłodawcą stworzenia Smarta był szwajcarski przedsiębiorca Nicolas Hayek, założyciel i właściciel firmy produkującej zegarki Swatch. Do realizacji swojej idei udało mu się przekonać na początku lat 90. XX wieku firmę Daimler AG, z którą zawiązał spółkę Mercedes-Swatch. Przyjęto, że samochód będzie wzorowany na pomyśle i studyjnych rozwiązaniach autorstwa Johanna Tomforde z 1972 roku.

Początkowo współpraca układała się pomyślnie, jednak z czasem drogi kontrahentów rozeszły się. Hayek uważał, że nowy samochód powinien być: pojazdem maleńkim, dla dwóch osób, z bagażnikiem na skrzynkę piwa, tanim jak auto z drugiej ręki, a jednocześnie bezpiecznym i wygodnym jak samochód normalnych rozmiarów. Koncern Daimler-Benz natomiast był nastawiony na zyski oraz opierał się na badaniach rynku.

W 1994 roku Daimler-Benz powołał spółkę Smart GmbH. Siedzibą firmy Smart jest niemieckie miasto Böblingen, główny zakład produkcyjny znajduje się natomiast we francuskim Hambach. Od 2002 roku firma Smart GmbH współpracuje z firmą Brabus, która jest odpowiedzialna za dostawy akcesoriów dla wszystkich modeli Smarta, oraz projektowanie i produkcję egzemplarzy specjalnych. Siedzibą spółki Smart-Brabus GmbH jest miasto Bottrop. Smart GmbH współpracuje także z japońskim koncernem Mitsubishi.

Modele seryjne[edytuj]

Prototypy[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

  • Na bazie podzespołów Smarta Fortwo budowane są w Niemczech kit cary Michalak C7[1].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]