Smoczek (zabawka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Smoczek
Dziecko ze smoczkiem w ustach

Smoczek – zabawka dla niemowląt, namiastka brodawki sutkowej matki, wkładana dziecku do ust w celu uspokojenia go. Dzieci zazwyczaj uspokajają się wtedy, uruchamia się u nich odruch ssania. Produkowany w różnych kształtach i kolorach, z różnych materiałów – najczęściej z gumy i tworzyw sztucznych.

Zaspokajanie potrzeby ssania u niemowląt przy pomocy smoczka, zwłaszcza jeśli miałaby to być jedyna ze stosowanych metod, budzi kontrowersje, podnoszone zwłaszcza przez ortodontów[według kogo?], którzy zarzucają tej metodzie negatywny wpływ na kształtowanie się prawidłowego zgryzu u dziecka. Swoje zastrzeżenia podnoszą także lekarze pediatrzy[według kogo?] sygnalizując niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się – przez niezachowanie dostatecznej czystości smoczka – chorób zakaźnych. Swoje uwagi podnoszą też psychologowie[według kogo?] dziecięcy zaznaczając negatywny wpływ nadużywania smoczka w charakterze „zatyczki” na płaczące dziecko na rozwój więzi emocjonalnej dziecka z matką.[1][2]

W uboższych regionach wiejskich w charakterze smoczka używany bywa zwinięty w kulkę gałganek. W gałganek czasem zawijana bywa szczypta nasion maku – mak, zawierający alkaloidy, uspokajająco i przeciwbólowo, co w krótkiej perspektywie czasu daje pożądany skutek, ale może doprowadzić do uzależnienia organizmu dziecka[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. American Academy of Pediatric Dentistry - AAPD Publications, web.archive.org, 1 lutego 2008 [dostęp 2022-02-03] [zarchiwizowane z adresu 2008-02-01].
  2. Dental care for mother and baby, Oral Health Foundation [dostęp 2022-02-03] (ang.).