Smoczy Jeźdźcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Smoczy Jeźdźcy (ang. Dragon Riders) – część cyklu Dziedzictwo Christophera Paoliniego. Nazywani w Pradawnej Mowie Shur'tugal - Smoczy Jeźdźcy to ludzie lub elfy, którzy wraz ze swymi smokami pilnują pokoju w Alagaësii.

Kilka tysiącleci przed historią zawartą w Eragonie jeden z elfów przypadkowo zabił smoka. Spowodowało to wybuch wojny pomiędzy tymi dwiema rasami, trwającej do czasu, aż elf zwany Eragonem odnalazł smocze jajo, z którego wykluł się dla niego smok. Obaj zostali wielkimi przyjaciółmi oraz ambasadorami pokoju pomiędzy smokami i elfami. Aby zapobiec nieuniknionym, dalszym konfliktom elfy stworzyły czar, który połączył obie rasy. One nadały mu strukturę, a smoki moc, tworząc Smoczych Jeźdźców. Obie rasy coś na tym zyskały: elfy długowieczność, a smoki ogładę nad językiem

Wybieranie na jeźdźca miało specyficzny charakter. Nad jajem smoka oddanym jeźdźcom ci wypowiadali zaklęcie tworzące mechanizm umożliwiający smokowi wybranie odpowiedniego przez siebie elfa, przyprowadzanych przed jaja. Gdy smok się wykluwał i dotknął swego Jeźdźca po raz pierwszy, pozostawiał mu na ręce srebrny znak - Gedwëy Ignasia . Dzięki temu między nimi tworzyła się szczególna więź, która łączyła ich dusze na podstawowym poziomie na całe dalsze życie. Ta więź uspołeczniała smoka, łagodziła jego temperament. Jeździec zaś zostawał obdarzony nieśmiertelnością i wielkimi mocami magicznymi.

Pierwsze rzucenie tego czaru dotyczyło tylko smoków i elfich Jeźdźców. Ludzie dołączyli do Jeźdźców później, przez co czar nie działał na nich tak mocno jak na elfy. Otrzymali oni też nieśmiertelność , a ich ciało przemieniało się, czyniąc ich silniejszymi, zwinniejszymi, bardziej sprawnymi umysłowo. Mogli widzieć na dalekie dystanse oraz w ciemności. W wyniku tej przemiany ludzie - jeźdźcy stali się podobni do elfów (np. mają spiczaste uszy).

Początkowo Smoczy Jeźdźcy mieli pilnować pokoju między obiema rasami. Jako że słynęli na całym świecie, ich rady były często słuchane i poważane. Tam, gdzie Smoczy Jeźdźcy władali ziemią, panował rozkwit oraz powstawały wielkie miasta. Więź ze smokami sprawiała, że byli najsilniejsi umysłowo, magicznie i fizycznie. Te zdolności sprawiły, że po wielu latach treningu i ćwiczeń stawali się najpotężniejszymi magami i wojownikami.

Młodych Jeźdźców i smoki poddawano wymagającym treningom fizycznym i umysłowym pod okiem ich mistrzów do czasu, aż sami nauczyli się odpowiednio używać swoich mocy. Okres nauki Jeźdźca trwał zazwyczaj dwie dekady, lecz był przez nich samych kontynuowany przez całe życie aż do śmierci. Jeźdźcy posiadali też specyficzną więź telepatyczną ze swoim smokiem, która stawała się szczególnie przydatna w trakcie walk. Miecze, którymi posługiwali się Jeźdźcy, wykute przez elfią kowalkę były bardzo ostre i niemal nie do złamania. Zazwyczaj miały ten sam kolor, co smok, często ozdabiano je drogocennymi klejnotami. Np. Jeździec smoka o zielonych łuskach w swym mieczu będzie miał szmaragd. Te wspaniałe klejnoty spełniają dwa zadania: oprócz docenienia swego smoka, przechowują zapasy mocy, którą Jeździec może wykorzystać później.

Ponad wiek temu Galbatorix - Smoczy Jeździec, który niemal stracił zmysły po śmierci swego smoka - wywołał rebelię, która zniszczyła Jeźdźców i zakończyła ich pokojowe rządy. Razem z innym Jeźdźcem Morzanem, porwał czarnego smoka Shruikana, zabijając wpierw jego prawdziwego Jeźdźca i za pomocą czarnej magii zmusił go do służenia sobie. W ostatecznej walce Galbatorix pokonał podstępem przywódcę Smoczych Jeźdźców Vraela i za pomocą swych mocy został królem Imperium.

Koncepcja Smoczych Jeźdźców nawiązuje do Smoczych Jeźdźców z Pern Anne McCaffrey z serii książek o tym samym tytule. Lecz bardzo przypominają także Zakon Jedi z Gwiezdnych wojen George Lucasa, gdyż też są istotami o nadprzyrodzonych mocach, którzy kiedyś władali wszechświatem, zostali jednak zdradzeni przez jednego z nich (Darth Vader) i niemal całkowicie wyniszczeni. Sam zaś Eragon jest podobny do Luke Skywalkera, Brom do Obi-Wana Kenobiego, a Oromis do Mistrza Yody.

Z kart książek możemy dowiedzieć się o kilku Jeźdźcach i ich smokach:

Imiona 13 smoków Zaprzysiężonych zostały zniszczone magią. Odebranie imion poprzez zaklęcie, które rzuciły smoki. Wszystkie połączyły swoje moce i stworzyły to tajemnicze zaklęcie. Imiona smoków Zaprzysiężonych da się odczytać w zwojach i listach, a nawet przepisać, ale nie da się ich zapamiętać. Od tamtego czasu mówi się np. smok Kialandiego, smok Morzana.