Smoki Świata Dysku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Smoki Świata Dysku - fikcyjne stworzenia, smoki opisane w serii książek Świat Dysku Terry'ego Pratchetta.

Gady te wyewoluowały na Księżycu Dysku. Nieznany jest sposób, w jaki przybyły na Dysk, w czasach dzisiejszych przebywają w bliżej nieokreślonym miejscu (znane są nieliczne przypadki przywołania ich, Tubal de Malachit napisał książkę na ten temat)

Draco lunaris[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie pierwotny gatunek smoka, zamieszkujący kiedyś Księżyc Dysku. Mają smukły kształt ciała, srebrny kolor łusek, łapy dłuższe niż u smoka bagiennego, małe skrzydła i powiększony grzebień ogonowy. Leonard z Quirmu twierdzi, że smoki bagienne mogą być ich potomkami (przystosowanymi do gęstego powietrza). Płomień wydobywa się u nich z tylnej części ciała. Jak dowodzą badania, żywią się srebrzystą rośliną rosnącą na większej części księżyca, której fosforyzowanie ludzie nazywają światłem księżyca. Ten gatunek spotkać można w Ostatnim Bohaterze.

Draco nobilis[edytuj | edytuj kod]

Ogromny, ziejący ogniem smok. Smoki tego gatunku są bohaterami legend. Prawdopodobnie Smok Szlachetny wyewoluował z Draco vulgaris. Smoki te wykorzystują magię by pokonać prawa fizyki, które normalnie zabiłyby tak duże zwierzę, nieważne jak wielkie miałoby skrzydła. Ponieważ ilość magii potrzebna do uniesienia takiego smoka znacznie przekracza tą, jaką Świat Dysku w normalnych warunkach jest w stanie dostarczyć, Smoki Szlachetne żyją obecnie w krainie ludzkiej wyobraźni. Istnieje możliwość przywołania ich, jednak jest to bardzo niebezpieczne.

Przykłady można znaleźć w Straż! Straż! oraz Kolorze Magii.

Draco stellaris nauticae[edytuj | edytuj kod]

Smok podróżujący w przestrzeni kosmicznej. Smoki te są ogromne, nawet w porównaniu z Draco nobilis. Ogień wytwarzają tak samo jak Draco lunaris by osiągnąć napęd odrzutowy. Żywią się kosmicznymi odpadami, które są w stanie schwytać podczas swojej podróży. Gatunek hipotetyczny, istnienie postulowane przez Leonarda z Quirmu w Ostatnim Bohaterze.

Draco vulgaris[edytuj | edytuj kod]

Smoki bagienne są małe, mają problemy z lataniem i skłonności do eksplodowania w najmniej spodziewanej sytuacji (z powodu przemian i dużej ilości różnych gazów w ich układzie trawiennym). Ich wygląd spowodowany jest tym, że musiały przystosować swoją smokowatość do rzeczywistości Dysku. Z nieznanych nikomu przyczyn są one popularnym zwierzątkiem domowym i występują w wielu różnych gatunkach. W przeszłości niektóre z nich nauczyły się wykorzystywać magię tak, by stać się Draco nobilis, jednak były to sporadyczne przypadki i z powodu niewystarczającej ilości magii zmuszone były zniknąć z powierzchni Dysku.