Smoleńska Państwowa Akademia Medyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smoleńska Państwowa Akademia Medyczna
Смоленская государственная медицинская академия
Smolensk State Medical Academy
Data założenia 4 kwietnia 1920
Typ państwowa
Państwo  Rosja
Obwód  smoleński
Adres ul. Krupskoj 28, Smoleńsk
Rektor Igor Otwagin
Położenie na mapie obwodu smoleńskiego
Mapa konturowa obwodu smoleńskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Smoleńska Państwowa Akademia Medyczna”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Smoleńska Państwowa Akademia Medyczna”
Ziemia54°46′05″N 32°03′36″E/54,768000 32,060000
Strona internetowa

Smoleńska Państwowa Akademia Medyczna (ros. Смоленская государственная медицинская академия, pełna nazwa: Государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования «Смоленская государственная медицинская академия» Министерства здравоохранения Российской Федерации) – rosyjska państwowa uczelnia wyższa typu akademickiego w Smoleńsku, kształcąca w dziedzinie nauk medycznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki placówki związane są ze Smoleńskim Uniwersytetem Państwowym. 4 kwietnia 1920 roku Ludowy Komisariat Ochrony Zdrowia Rosyjskiej FSRR wydał decyzję o utworzeniu w jej murach wydziału (fakultetu) medycznego[1]. Jeszcze w okresie Imperium Rosyjskiego trwały przygotowania do powołania w Smoleńsku państwowej instytucji edukacyjnej, która miałaby prowadzić kształcenie z zakresu medycyny i ochrony zdrowia[1]. Plany te zostały przerwane, najpierw przez wybuch I wojny światowej, a następnie przez zawieruchę rewolucyjną i okres wojny domowej[1]. Pierwsza grupa studentów nie była jednak długo w stanie kontynuować swych studiów, gdyż już w kilka miesięcy później, w toku wojny polsko-bolszewickiej, budynek uniwersytetu został zajęty przez ewakuowane z Mińska dowództwo i sztab radzieckiego Frontu Zachodniego[1]. W kolejnych latach państwo znacznie ograniczyło subwencje na edukację, co pogorszyło warunki kształcenia, chociaż fakultet medyczny nie podzielił losu wielu instytucji naukowych i nie został zamknięty, jednakże przez kolejnych kilka lat przeżywał znaczne trudności[1]. Dopiero w 1924 roku przywrócono mu finansowanie państwowe[1]. Rozwój przyszedł pod koniec lat dwudziestych i w latach trzydziestych XX wieku, głównie dzięki wykwalifikowanej kadrze naukowej, która uczyniła z fakultetu jeden z wiodących ośrodków nauk medycznych w Związku Radzieckim[1]. Wydział podniósł poziom opieki medycznej, poprzez współpracę ze szpitalami i ośrodkami zdrowia, nie tylko w samym Smoleńsku, ale także w pobliskich miastach, m.in. Witebsku, Homlu i Briańsku[1]. 18 kwietnia 1930 roku, decyzją władz państwowych, wydział medyczny uzyskał samodzielność i został przekształcony w Smoleński Państwowy Instytut Medyczny (ros. Смоленский государственный медицинский институт)[1]. W 1935 roku kadra naukowa liczyła 125 osób – 21 profesorów, 11 docentów, 83 asystentów i 10 innych wykładowców[1]. W 1941 roku na dwóch wydziałach (leczniczym i pediatrycznym) naukę pobierało 2600 studentów, co czyniło instytut jednym z największych w kraju[1]. Po agresji niemieckiej na ZSRR w czerwcu 1941 roku instytut, wraz z wyposażeniem i częścią kadry naukowej, został ewakuowany do Saratowa[1]. Zajęcia zostały wznowione na początku 1944 roku[1]. Warunki po zakończeniu wojny były bardzo trudne, większość budynków została zniszczona wskutek działań militarnych, zginęło także wielu pracowników instytutu[1]. W 1950 roku znacząco zwiększona została dotacja państwa, co umożliwiło rozwój placówki. W 1956 roku instytut uzyskał uprawnienie do przeprowadzania dysertacji kandydackich, w kolejnych latach otwarto wydział dentystyczny, a w latach sześćdziesiątych instytut otrzymał nowe obiekty, m.in. kampusy dla studentów[1]. W 1970 roku w murach instytutu studiowało 3500 osób[1].

Zmiany w funkcjonowaniu placówki przyszły po rozpadzie Związku Radzieckiego i przekształceniach ustrojowych, jakie zachodziły w Federacji Rosyjskiej w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Od 1992 roku instytut rozpoczął przyjmowanie obcokrajowców, a w 1994 roku utworzył dla nich specjalny wydział[1]. 15 czerwca 1994 Smoleński Państwowy Instytut Medyczny został przekształcony w Smoleńską Państwową Akademię Medyczną (ros. Смоленская государственная медицинская академия)[1]. Sytuacja poprawiła się po 2000 roku, gdy rozpoczęto inwestycje w nowe budynki, a także zaczęto otwierać nowe wydziały[1]. Od 1970 roku działa muzeum poświęcone historii akademii[2]. Rektorem uczelni jest Igor Wiktorowicz Otwagin[3]. Pełni on swą funkcję od 2008 roku[4]. 23 marca 2010 roku Akademia podpisała umowę o współpracy, która zakłada m.in. wymianę studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym[5]. Akademia podlega pod Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej, co znajduje odzwierciedlenie w pełnej nazwie instytucji[6].

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Smoleńska Akademia Medyczna zapewnia kształcenie studentom na następujących wydziałach (fakultetach):

 • Wydział Leczniczy
 • Wydział Pediatryczny
 • Wydział Stomatologiczny
 • Wydział Studentów Zagranicznych
 • Wydział Farmaceutyczny
 • Wydział Psychologiczno-Społeczny
 • Wydział Wyższego Kształcenia Pielęgniarek
 • Wydział Podwyższania Kwalifikacji Zawodowych[7]

Uczelnia wydaje też następujące czasopisma naukowe:

 • Wiestnik Smolenskoj miedicynskoj akadiemii (ros. Вестник Смоленской медицинской академии)
 • Kliniczeskaja mikrobiołogija i antimikrobnaja chimiotierapija (ros. Клиническая микробиология и антимикробная химиотерапия)
 • Miedicynskije wiesti riegionow (ros. Медицинские вести регионов)
 • Matiematiczeskaja morfołogija (ros. Математическая морфология, czasopismo internetowe)
 • Gołownaja bol (ros. Головная боль, czasopismo internetowe)[7]

Biblioteka akademii ma w swych zbiorach ponad 550 tysięcy książek, co czyni ją jedną z największych placówek bibliotecznych w Smoleńsku[7]. Uczelnia zatrudnia 450 pracowników naukowych, w tym 86 doktorów i 281 kandydatów nauk[7]. Akademia prowadzi współpracę naukową z medycznymi uniwersytetami z m.in. Polski, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec, Włoch i Francji[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s Sgma.info: История ВУЗа (ros.). [dostęp 2014-02-17].
 2. Sgma.info: О музее (ros.). [dostęp 2014-02-17].
 3. Sgma.info: Администрация СГМА (ros.). [dostęp 2014-02-17].
 4. Sgma.info: Отвагин И.В., Ректор ГБОУ ВПО СГМА Минздрава РФ (ros.). [dostęp 2014-02-17].
 5. Wum.edu.pl: Podpisanie umowy ze Smoleńską Państwową Akademią Medyczną (pol.). [dostęp 2014-02-17].
 6. Sgma.info: Информация об учредителе ГБОУ ВПО СГМА Минздрава (ros.). [dostęp 2014-02-17].
 7. a b c d e Sgma.info: СГМА сегодня (ros.). [dostęp 2014-02-17].