Smolenskaja (stacja metra na linii Filowskaja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smolenskaja
Смоленская
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Data otwarcia 15 maja 1935
Głębokość stacji 8.0 m
Moskwa Metro Line 4.svg
Filowskaja
Poprzednia stacja Kijewskaja (Киевская)
Następna stacja Arbatskaja (Арбатская)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Smolenskaja
Smolenskaja
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Smolenskaja
Smolenskaja
Ziemia55°44′52,22″N 37°35′00,75″E/55,747839 37,583542
Portal Portal Transport szynowy

Smolenskaja (ros. Смоленская) – stacja moskiewskiego metra linii Filowskiej (kod 056). Otwarta jako odnoga pierwszej linii metra w 1935 roku i przez 2 lata stanowiła stację końcową. Powstała jako stacja płytka, w pobliżu znajduje się głęboka stacja o tej samej nazwie linii Arbacko-Pokrowskiej. Wyjścia prowadzą na plac Smoleński (przecinany przez pierścień Sadowy).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W celu połączenia ze stacją Kijewskaja wybudowano most nad rzeką Moskwą, będący pierwszą taką konstrukcją w ZSRR. Zamknięta w 1953 z powodu otwarcia bliźniaczej stacji Smolenskaja na większej głębokości. Po 5 latach stację ponownie otwarto jako fragment nowej linii.

Konstrukcja i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Początkowo stacja miała dwa westybule, które nie ostały się do czasów obecnych (bardzo podobne do westybuli stacji Czistyje Prudy). Pierwszy zburzono w 1937 podczas rozbudowy Pierścienia Sadowego, drugi zamieniono w 1950 roku na nowszy. Stacja jest jednokomorowa z jednym peronem. Kolumny pokryto szarym marmurem, podłogi wyłożono różowy granitem. Ściany nad torami obłożono różowymi i szarymi płytkami ceramicznymi.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W systemie metra są tylko dwie pary stacji o tej samej nazwie, które nie są ze sobą połączone - Smolenskaja linii Arbacko-Pokrowskiej i linii Filowskiej, oraz Arbatskaja linii Arbacko-Pokrowskiej i linii Filowskiej. Stacje Smoleńskie w planach mają zostać połączone poprzez nowo zbudowaną stację Pljuszczicha (Плющиха) na linii Kalinińskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]