Smrekowica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smrekowica
Ilustracja
Skałki na szczycie Smrekowicy
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały, Karpaty

Wysokość

885 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Smrekowica”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Smrekowica”
Ziemia49°45′51,19″N 19°24′33,62″E/49,764219 19,409339

Smrekowica (885 m) – szczyt w głównym grzbiecie Pasma Łamanej Skały w Beskidzie Małym. Znajduje się w tym grzbiecie między Łamaną Skałą (929 m) i szczytem Na Beskidzie (863 m). Administracyjnie leży na granicy miejscowości: Las, Targoszów i Rzyki. Północno-zachodnie stoki Smrekowicy opadają do doliny Wieprzówki, w południowo-wschodnim natomiast kierunku odchodzi od niej boczny grzbiet z kulminacją Czarnej Góry. Odgałęzia się od niego na zachód grzbiecik Pośredniego Gronia, w którego zachodnich zboczach usytuowana jest Jaskinia Komonieckiego[1][2].

Smrekowica jest porośnięta lasem, ale jej północne stoki to w dużym stopniu wiatrołomy, dzięki temu z jej szczytu roztacza się panorama widokowa w północnym kierunku. Sam szczyt jest skalisty i niemal bezleśny. Od północnej strony znajdują się w nim niewielkie wychodnie w postaci skałek lub muru skalnego[3]. Nieco poniżej szczytu Smrekowicy, na jej południowo-wschodnich stokach znajduje się niewielka polana Suwory, a na jej obrzeżu źródło Zimna Woda, które jest najwydajniejszym źródłem w grzbietowych partiach Beskidu Małego[3].

Nazwa Smrekowica nawiązuje do gwarowego określenia świerków – „smreki”, które porastają jej stoki[3].

Smrekowica jest ważnym węzłem szlaków turystycznych. Głównym grzbietem pasma biegną dwa szlaki: czerwony i niebieski (tuż po południowej stronie wierzchołka Smrekowicy). Na odcinku od Łamanej Skały po szczyt Na Beskidzie nazywane są „szlakiem skałkowym”, gdyż w grzbiecie występują tutaj liczne skałki. Są to tzw. Wędrujące Kamienie. Od dołu (z Krzeszowa) dołącza do niech szlak zielony[3]. Skrzyżowanie tych szlaków (rozdroże pod Smrekowicą) znajduje się zaraz po wschodniej stronie jej wierzchołka, na wysokości 901 m[4]. W grzbiecie głównym po wschodniej stronie wierzchołka znajduje się następne skrzyżowanie szlaków zwane Anulą. Z Rzyk do szlaku czerwonego i niebieskiego dołącza tutaj szlak żółty[1].

Szlaki turystyczne
szlak turystyczny czerwony Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Przełęcz KocierskaPotrójna (883 m)Łamana Skała – Anula – Smrekowica – rozdroże pod Smrekowicą – Na Beskidzie – Potrójna (847 m) – przełęcz BeskidekLeskowiecschronisko PTTK LeskowiecKrzeszówZembrzyce.
szlak turystyczny niebieski Przełęcz PrzydawkiGałasiówkaPrzełęcz pod Mladą Horą – Anula – Smrekowica – rozdroże pod Smrekowicą – Smrekowica – Na Beskidzie – Potrójna – przełęcz Beskidek – Leskowiec. Czas przejścia 3.30 h, 3 h[1]
szlak turystyczny zielony Krzeszów – Suwory – rozdroże pod Smrekowicą – Smrekowica – Anula – Mlada HoraPrzełęcz pod Mladą HorąWielki Gibasów GrońPrzełęcz PłonnaŚcieszków GrońKocierz Rychwałdzki
szlak turystyczny żółty Rzyki (Praciaki) – Anula (skrzyżowanie szlaków)
Galeria zdjęć

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-04-01].
  3. a b c d Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
  4. Taką wysokość podaje turystyczna tabliczka informacyjna zamontowana przy skrzyżowaniu szlaków