Smużka armeńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smużka armeńska
Sicista armenica[1]
Sokolov & Baskevich, 1988
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Nadgromada żuchwowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Podrząd myszokształtne
Nadrodzina skoczkowce
Rodzina skoczkowate
Podrodzina smużki
Rodzaj smużka
Gatunek smużka armeńska[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 EN pl.svg

Smużka armeńska[2] (Sicista armenica) – gatunek gryzonia z rodziny skoczkowatych (Dipodidae), występujący endemicznie w Armenii.

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Gatunek opisali naukowo w 1988 r. Sokołow i Baskiewicz. Miejsce typowe jest położone w Górach Pambackich, paśmie Małego Kaukazu w Armenii, w górze rzeki Marmarik, na wysokości 2200 m n.p.m.[4]

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Smużka armeńska jest znana z niewielu stanowisk, występuje tylko w okolicy miejsca typowego w górach Małego Kaukazu. Jest to gatunek górski, spotykany od wysokości 2000 do 2200 m n.p.m. Żyje na subalpejskich łąkach porośniętych wysokimi trawami na górnej granicy lasów[3].

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Smużka armeńska jest znana jedynie z pojedynczych okazów i ma mały zasięg występowania. Zagraża jej utrata środowiska związana z nadmiernym wypasem i wycinką wysokich traw; uważa się, że jej populacja maleje. Jest uznawana za gatunek zagrożony (od 1996 do 2008 roku Czerwona księga gatunków zagrożonych wymieniała ją jako gatunek krytycznie zagrożony). Przewiduje się, że stan jej środowiska poza obszarami ochrony przyrody będzie ulega stałemu pogarszaniu. Projekt objęcia ochroną obszaru występowania smużki armeńskiej nie został jeszcze rozpatrzony przez władze Armenii[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sicista armenica, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 230. ISBN 978-83-88147-15-9.
  3. a b c Sicista armenica. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  4. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Sicista armenica. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2016-02-18]