Sneaker Pimps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sneaker Pimps
ilustracja
Inne nazwy Line of Flight[1][2],
F.R.I.S.K.[1]
Rok założenia 1995
Pochodzenie  Anglia
Gatunek trip hop,
rock alternatywny,
electronica
Aktywność 1995-2003 (2006)
Wydawnictwo muzyczne Clean Up Records (oddział One Little Indian Records)

Virgin Records America
Tommy Boy Music

Obecni członkowie
Chris Cornerśpiew, syntezatory, gitary
Liam Howesyntezatory
Joe Wilsongitara basowa
David Westlakeperkusja i sampling
Byli członkowie
Kelli Daytonśpiew
Współpracownicy
Ian Pickering – współautor tekstów
Strona internetowa

Sneaker Pimps – brytyjski zespół muzyczny założony w Reading w 1995 roku. Wraz z Massive Attack, Portishead, Morcheeba i Trickym zaliczani są do najważniejszych twórców gatunku trip hop.

Sneaker Pimps powstali już po sukcesie Massive Attack i Portishead, i nigdy nie uniknęli porównań do swoich poprzedników.

Zadebiutowali w 1996 roku płytą Becoming X z Kelli Dayton w roli wokalistki. Single "6 Underground" i "Spin Spin Sugar" znalazły się na wysokich pozycjach notowań Billboardu[3][4]. Dopiero przed rozpoczęciem trasy koncertowej Becoming X Joe Wilson i David Westlake, udzielający się na tej płycie, dołączyli na stałe do zespołu. Wcześniej w oficjalny skład zespołu wchodzili tylko Liam Howe, Chris Corner i Kelli Dayton.

W 1998[5], przed przystąpieniem do nagrywania Splinter Kelli Dayton opuściła zespół, a rolę wokalisty przejął Chris Corner. Zespół motywował to posunięcie m.in. "namnożeniem" się w owym czasie triphopowych zespołów z wokalistkami na czele oraz tym, że teksty pisane przez Chrisa stały się bardziej autobiograficzne[2].

Płyty Splinter i Bloodsport nie były już tak wielkimi sukcesami komercyjnymi, ale krytycy przyjęli je lepiej niż debiut. Głównie ze względu na śpiew Cornera i jego bardziej osobiste niż na pierwszym albumie teksty.

Niewątpliwym sukcesem Sneaker Pimps był udział w trasie promującej trzecią płytę PlaceboBlack Market Music, dzięki czemu 9 kwietnia 2001 zdarzyło się im zagrać koncert w Polsce, w warszawskiej "Stodole". Grupa zremiksowała także jedną z piosenek Placebo – "Every You Every Me".

W 2003 roku Sneaker Pimps podjęli się pracy nad czwartym studyjnym albumem o roboczej nazwie SP4, który jednak nigdy nie ujrzał światła dziennego z powodu braku akceptacji wytwórni. Poza oficjalnym obiegiem znanych jest z niego kilka piosenek, część utworów znalazła się na płytach IAMX.

W styczniu i lutym 2006, w Berlinie, zespół kończył pracę nad kolejną płytą, nagraną z udziałem nowej wokalistki[potrzebny przypis].

Line of Flight[edytuj | edytuj kod]

We wczesnych latach 90, Liam Howe i Chris Corner działali pod nazwą F.R.I.S.K. Założyli wtedy również "przedsiębiorstwo produkcyjne" pod nazwą Line of Flight[2]. Po nagraniu debiutanckiego albumu grupy Sneaker Pimps, do Line of Flight zaliczali się także Joe Wilson i David Westlake[2]. Na wszystkich albumach grupy Sneaker Pimps jako producent muzyczny wymieniany jest właśnie m.in. Line of Flight[2]. Line of Flight zajmowało się również remiksowaniem innych artystów[2]. Przed przystąpieniem do nagrywania albumu Splinter studio Line of Flight zostało przeniesione z North East do Londynu.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Wideografia[edytuj | edytuj kod]

  • The Videos (2001, DVD)[6]
    zawiera teledyski: Tesko Suicide, Six Underground, Spin Spin Sugar, Post Modern Sleaze i Low Five

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sneaker Pimps (ang.) w Discogs.com
  2. a b c d e f frequently asked questions. www.sneakerpimps.com (kopia w Internet Archive, 2004-04-06)
  3. 6 Underground - Sneaker Pimps (ang.). Billboard.com. [dostęp 2010-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-23)].
  4. Spin Spin Sugar - Sneaker Pimps (ang.). Billboard.com. [dostęp 2010-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-24)].
  5. www.kelliali.com/index.php/kelliali/ (ang.). [dostęp 2010-12-13].
  6. Sneaker Pimps - The Videos (ang.) w Discogs.com

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]