Snobizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Snobizmpostawa objawiająca się chęcią zaimponowania innym osobom lub zademonstrowania swojej wiedzy na dany temat w celu okazania swojej wyższości. Osoby takie często są nazywane snobami, przykładowo mogą to być bywalcy oper, teatrów oraz spektakli, lecz jedynie w celu zamanifestowania swoich zainteresowań czy upodobań, żeby pokazać się jako osoby lepsze od innych lub należące do elity[1]. Osoby te często nie są zorientowane w temacie bądź dziedzinie, o jakiej się wypowiadają lub w której biorą udział.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Istnieje powszechne, lecz mylne przekonanie, iż wyraz „snob”, zaadaptowany z języka angielskiego, oryginalnie pochodzi od łacińskiego skrótu, który był stosowany w XVIII i XIX wieku na angielskich uniwersytetach dla odróżnienia studentów posiadających tytuł szlachecki od tych, którzy go nie posiadali: S. Nob. = sine nobilitate = bez szlachectwa (sine – bez, nobilitas – szlachectwo), a w wyniku dalszej ewolucji terminu dziś za snoba uważa się kogoś, kto naśladuje klasę społeczną wyższą od swojej[2].

W istocie najstarsze, pochodzące z połowy XVIII w., zachowane w druku znaczenie słowa „snob” to „szewc”[3][4]. Uważa się, za źródłami Oxford English Dictionary, że następnie, pod koniec XVIII w., słowo zostało włączone do slangu Uniwersytetu w Cambridge i służyło odróżnieniu mieszkańców miasta od studentów. W pierwszej połowie XIX w. słowo nabrało znaczenia klasowego, ale jeszcze nie w dzisiejszym znaczeniu. Określało osobę spoza arystokracji. Dopiero w połowie XIX w. „snob” zaczął w sposób pejoratywny oznaczać kogoś, kto karykaturalnie, natrętnie lub wulgarnie próbuje naśladować osobę wyższego stanu[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Iwona Pacholec, Co to jest snobizm? Czy istnieje snobizm pozytywny? Kim jest snob?, Wizerunek Kobiety, 19 maja 2021 [dostęp 2022-01-29] (pol.).
  2. hasło „snob”. [w:] "Online Etymology Dictionary" [on-line]. www.etymonline.com. [dostęp 2012-01-26]. (ang.).
  3. The female porter of Shoreditch, [ok. 1750], Bib ID: 3194483.
  4. A New Song Called the Village Crim. Con. Or, Snob versus Snip, [ok. 1750], Bib ID: 4862703.
  5. Why Were Shoemakers 'Snobs'?, www.merriam-webster.com [dostęp 2019-04-29] (ang.).