Snobizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Snobizmpostawa objawiająca się chęcią zaimponowania innym osobom oraz wykazania swojej wiedzy na dany temat. Osoby takie często są nazywane snobami, przykładowo mogą to być części bywalcy oper, teatrów oraz spektakli, lecz jedynie w celu zamanifestowania swojej kultury, zainteresowań czy upodobań. Osoby te nie są zorientowane w temacie bądź dziedzinie o jakiej się wypowiadają lub w której biorą udział.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Istnieje powszechne, lecz mylne przekonanie, iż wyraz „snob”, zaadaptowany z języka angielskiego, oryginalnie pochodzi od łacińskiego skrótu, który był stosowany w XVIII i XIX wieku na angielskich uniwersytetach dla odróżnienia studentów posiadających tytuł szlachecki od tych, którzy go nie posiadali: S. Nob. = sine nobilitate = bez szlachectwa (sine – bez, nobilitas – szlachectwo), a w wyniku dalszej ewolucji terminu dziś za snoba uważa się kogoś, kto naśladuje klasę społeczną wyższą od swojej[1].

W istocie najstarsze, pochodzące z połowy XVIII w., zachowane w druku znaczenie słowa „snob” to „szewc”[2][3]. Uważa się, za źródłami Oxford English Dictionary, że następnie, pod koniec XVIII w., słowo zostało włączone do slangu Uniwersytetu w Cambridge i służyło odróżnieniu mieszkańców miasta od studentów. W pierwszej połowie XIX w. słowo nabrało znaczenia klasowego, ale jeszcze nie w dzisiejszym znaczeniu. Określało osobę spoza arystokracji. Dopiero w połowie XIX w. „snob” zaczął w sposób pejoratywny oznaczać kogoś, kto karykaturalnie, natrętnie lub wulgarnie próbuje naśladować osobę wyższego stanu[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. hasło „snob” (ang.). W: "Online Etymology Dictionary" [on-line]. www.etymonline.com. [dostęp 2012-01-26].
  2. The female porter of Shoreditch, [ok. 1750], Bib ID: 3194483.
  3. A New Song Called the Village Crim. Con. Or, Snob versus Snip, [ok. 1750], Bib ID: 4862703.
  4. Why Were Shoemakers 'Snobs'?, www.merriam-webster.com [dostęp 2019-04-29] (ang.).