Sołectwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Sp5uhe (dyskusja | edycje) o 15:34, 26 maj 2009. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sołectwo – współcześnie w Polsce jest to jednostka pomocnicza gminy, której siedzibą jest zazwyczaj wieś sołecka, jednak duże wsie mogą składać się nawet z kilku sołectw. W gminach miejskich odpowiednikiem sołectwa jest osiedle (ewentualnie dzielnica), choć zdarzają się wyjątki, gdy sołectwo wchodzi w skład gminy miejskiej - tak jest na przykład we Władysławowie czy Mikołowie. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie.

Organem stanowiącym i kontrolnym jest zebranie wiejskie (zebranie ogółu mieszkańców), wykonawczym sołtys (przewodniczący zarządu dzielnicy), który ma prawo do brania udziału i występowania na forum rady gminy (nie ma on jednak tam prawa głosu). Organem doradczym jest zaś rada sołecka.

Miejscowości niesołeckie

Niektóre sołectwa oprócz wsi będącej siedzibą sołectwa obejmują także inne miejscowości, nie posiadające własnej rady sołeckiej ani sołtysa: mniejsze wsie, kolonie, osady. Mieszkańcy takich miejscowości mogą jednakże kandydować i być wybierani w wyborach na sołtysa i członków Rady Sołeckiej.

W Polsce 31 grudnia 2007 roku było 40398 sołectw [1].

Szablon:Stub