Sobór Świętych Cyryla i Metodego w Pradze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sobór Świętych Cyryla i Metodego
Pravoslavný katedrální chrám svatých Cyrila a Metoděje v Praze
Distinctive emblem for cultural property.svg 44122-1/1221
sobór katedralny
Ilustracja
Widok soboru z ulicy Resslova
Państwo  Czechy
Miasto wydzielone  Praga
Miejscowość Prague CoA CZ.svg Praga
Wyznanie prawosławne
Kościół Kościół Prawosławny Czech i Słowacji
Eparchia praska
Katedra od 1935
Wezwanie Świętych Cyryla i Metodego
Wspomnienie liturgiczne 11/24 maja
Położenie na mapie Pragi
Mapa lokalizacyjna Pragi
Sobór Świętych Cyryla i Metodego
Sobór Świętych Cyryla i Metodego
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Sobór Świętych Cyryla i Metodego
Sobór Świętych Cyryla i Metodego
50°04′33″N 14°25′02″E/50,075833 14,417222

Sobór Świętych Cyryla i Metodegoprawosławny sobór w Pradze, katedra eparchii praskiej Kościoła Prawosławnego Czech i Słowacji. Świątynia służy również miejscowej parafii (w archidekanacie praskim)[1].

Sobór znajduje się na rogu ulic Resslova i Na Zderaze na praskim Nowym Mieście.

Tablica ku czci poległych spadochroniarzy w krypcie kościoła
Widok na sklepienie kościoła

Budynek, będący pierwotnie kościołem rzymskokatolickim pw. św. Karola Boromeusza, jest dziełem barokowych architektów Kiliána Ignáca Dienzenhofera i Pavla Ignáca Bayera. Powstał w latach 1730–1736 jako część sąsiedniego domu (szpitala) księży-emerytów, który został zlikwidowany w 1783 i zamieniony na koszary i magazyny. W 1866 budynek został przekazany Politechnice Czeskiej w Pradze (ČVUT) w celu przekształcenia na salę wykładową, co się jednak nie stało; służył w związku z tym jako magazyn teatralny. 29 września 1935 kościół został uroczyście poświęcony Świętym Cyrylowi i Metodemu i stał się siedzibą prawosławnego biskupa Gorazda II.

W następstwie zmian krajobrazu w latach 80. XIX w. obiekt stoi obecnie na 3-metrowym tarasie powyżej okolicznych budynków.

Podczas niemieckiej okupacji w krypcie cerkwi ukrywali się spadochroniarze – członkowie ruchu oporu, którzy dokonali zamachu na Reinharda Heydricha. 18 czerwca 1942 wykryci przez nazistów w efekcie zdrady Karela Čurdy i Viliama Gerika stoczyli z nimi nierówną walkę i zginęli: por. Adolf Opálka, sierż. Jozef Gabčík, sierż. Jan Kubiš, sierż. Josef Valčík, st. kpr. Josef Bublík, st. kpr. Jan Hrubý, plut. Jaroslav Švarc. Za pomoc spadochroniarzom skazani na karę śmierci i straceni zostali również przedstawiciele Prawosławnej Cerkwi Czechosłowacji: biskup Gorazd II, proboszcz parafii Václav Čikl, ks. dr. Vladimír Petřek i przewodniczący gminy parafialnej Jan Sonnevend. W następstwie tego wydarzenia we wrześniu 1942 działalność kościoła prawosławnego na terenie Protektoratu Czech i Moraw została zakazana.

Obecnie (2014) cerkiew jest własnością Kościoła prawosławnego, a jej proboszczem jest ks. dr. Jaroslav Šuvarský. Boska Liturgia odbywa się w każdą sobotę o 17 i w każdą niedzielę o 9:30 oraz w święta według prawosławnego kalendarza liturgicznego.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]