Sobór św. Mikołaja w Nieżynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sobór św. Mikołaja
Свято-Миколаївський собор
Distinctive emblem for cultural property.svg 74-104-0001
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Ukraina
Obwód  czernihowski
Miejscowość Nizhyn-COA.jpg Nieżyn
Wyznanie prawosławne
Kościół Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego
Eparchia nieżyńska
Katedra od 2007
Wezwanie św. Mikołaja
Wspomnienie liturgiczne 9/22 maja; 6/19 grudnia
Położenie na mapie obwodu czernihowskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu czernihowskiego
Sobór św. Mikołaja
Sobór św. Mikołaja
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Sobór św. Mikołaja
Sobór św. Mikołaja
Ziemia51°02′53,0″N 31°53′13,7″E/51,048056 31,887139

Sobór św. Mikołaja (ukr. Свято-Миколаївський собор) – sobór prawosławny w stylu wczesnego baroku w Nieżynie na Ukrainie. Katedra eparchii nieżyńskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna cerkiew, pochodząca najprawdopodobniej z okresu 1650–1660, powstała na miejscu wcześniejszej, drewnianej cerkwi za pieniądze Iwana i Wasyla Zołotarenków (budowniczymi obiektu byli kozacy z pułku nieżyńskiego). Barokowy sobór stał się architektonicznym wzorem dla kolejnych obiektów w tym samym stylu na całej Ukrainie. W 1663 w sobór był areną części wydarzeń tzw. Czarnej Rady, w następnie której hetmanem kozackim został zwolennik współpracy z RosjąIwan Brzuchowiecki. W dwadzieścia lat później sobór, razem z całym miastem, został zniszczony przez oddział księcia Romadanowskiego za współpracę z Piotrem Doroszenką. Został jednak pieczołowicie odbudowany.

W latach 1920–1939 sobór został zamieniony na magazyn. Po 1946 do upadku ZSRR mieścił się w nim lokalny dom kultury. Od 1990 pełni ponownie funkcje sakralne.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Sobór wzniesiony jest z cegły i białego marmuru w stylu barokowym, na planie krzyża greckiego. Najwyższa z pięciu kopuł obiektu ma 55 m wysokości, szerokość nawy poprzecznej wynosi 13 m. Wszystkie kopuły soboru są malowane na zielono i złoto. We wnętrzu wyróżnia się bogato rzeźbiony ikonostas. Wszystkie okna w cerkwi są półkoliste, otoczone sztukateriami i płaskorzeźbami. Centrum fasady obiektu stanowi niewielka rozeta.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]