Sobór św. Sawy w Paryżu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sobór św. Sawy
sobór katedralny
Ilustracja
Państwo  Francja
Region  Île-de-France
Miejscowość Grandes armes de la ville de Paris.svg Paryż
Wyznanie prawosławne
Kościół Serbski Kościół Prawosławny
Parafia św. Sawy w Paryżu
Wezwanie św. Sawy Serbskiego
Wspomnienie liturgiczne 12/25 stycznia
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Sobór św. Sawy
Sobór św. Sawy
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Sobór św. Sawy
Sobór św. Sawy
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
Sobór św. Sawy
Sobór św. Sawy
Ziemia48°53′37″N 2°21′00″E/48,893611 2,350000

Sobór św. Sawy w Paryżuprawosławny sobór w Paryżu, katedra eparchii francuskiej i zachodnioeuropejskiej Serbskiego Kościoła Prawosławnego, a równocześnie świątynia parafialna.

Cerkiew zajmuje neoromański budynek dawnego kościoła protestanckiego z początku XX wieku. W 1965 obiekt ten wynajęła istniejąca od 1947 etnicznie serbska parafia prawosławna w Paryżu. W 1984 wykupiła ona świątynię na wyłączną własność. Od początku lat 90. w obiekcie prowadzone były prace mające na celu jego pełną adaptację dla wymogów liturgii prawosławnej w pomieszczeniu głównym oraz rozmieszczenie na dolnych kondygnacjach sal spotkań i wystaw. W szczególności prowadzone są prace nad wykonaniem w nawie cerkwi fresków (obecnie na ścianach znajdują się jedynie cytaty z Biblii).

Świątynia znajduje się w pierzei domów przy ul. Simplon, w 18. okręgu paryskim, pod numerem 23. Wejście do niej prowadzi przez drzwi z portalem, nad którym w tympanonie znajduje się mozaika z wizerunkiem patrona cerkwi. Powyżej, w półokrągłej blendzie, rozmieszczono trzy półkoliste okna. We wnętrzu obiektu od momentu użytkowania świątyni przez prawosławnych znajduje się jednorzędowy ikonostas z wizerunkami św. Mikołaja, św. Sawy Serbskiego, św. Stefana, Matki Bożej, Jezusa Chrystusa, archanioła Michała, św. Jana Chrzciciela oraz św. Jerzego. Na carskich wrotach znajduje się wyobrażenie Zwiastowania. Poza tym w cerkwi znajduje się szereg innych ikon.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]