Sobór św. Sawy w Paryżu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sobór św. Sawy
sobór katedralny
Ilustracja
Państwo

 Francja

Region

 Île-de-France

Miejscowość

Paryż

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Serbski Kościół Prawosławny

Parafia

św. Sawy w Paryżu

Wezwanie

św. Sawy Serbskiego

Wspomnienie liturgiczne

12/25 stycznia

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, u góry znajduje się punkt z opisem „Sobór św. Sawy”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Sobór św. Sawy”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Sobór św. Sawy”
Ziemia48°53′37,0″N 2°21′00,0″E/48,893611 2,350000
Strona internetowa

Sobór św. Sawyprawosławny sobór w Paryżu, katedra eparchii francuskiej i zachodnioeuropejskiej Serbskiego Kościoła Prawosławnego, a równocześnie świątynia parafialna.

Cerkiew zajmuje neoromański budynek dawnego kościoła protestanckiego z początku XX wieku. W 1965 obiekt ten wynajęła istniejąca od 1947 etnicznie serbska parafia prawosławna w Paryżu. W 1984 wykupiła ona świątynię na wyłączną własność. Od początku lat 90. w obiekcie prowadzone były prace mające na celu jego pełną adaptację dla wymogów liturgii prawosławnej w pomieszczeniu głównym oraz rozmieszczenie na dolnych kondygnacjach sal spotkań i wystaw. W szczególności prowadzone są prace nad wykonaniem w nawie cerkwi fresków (obecnie na ścianach znajdują się jedynie cytaty z Biblii).

Świątynia znajduje się w pierzei domów przy ul. Simplon, w 18. okręgu paryskim, pod numerem 23. Wejście do niej prowadzi przez drzwi z portalem, nad którym w tympanonie znajduje się mozaika z wizerunkiem patrona cerkwi. Powyżej, w półokrągłej blendzie, rozmieszczono trzy półkoliste okna. We wnętrzu obiektu od momentu użytkowania świątyni przez prawosławnych znajduje się jednorzędowy ikonostas z wizerunkami św. Mikołaja, św. Sawy Serbskiego, św. Stefana, Matki Bożej, Jezusa Chrystusa, archanioła Michała, św. Jana Chrzciciela oraz św. Jerzego. Na królewskich wrotach znajduje się wyobrażenie Zwiastowania. Poza tym w cerkwi znajduje się szereg innych ikon.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]