Sobór Stu Rozdziałów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sobór Stu Rozdziałów (Stogław, ros. Стоглавый Собор) – sobór zwołany w Moskwie w roku 1551 w celu uporządkowania zasad dotyczących tworzenia ikon z przedstawieniami religijnymi.

Uczestnicy soboru zalecili ikonografom naśladowanie kanonu Andrieja Rublowa, który przedstawił Trójcę, nie wyróżniając żadnego z aniołów nimbem w kształcie krzyża, ani napisami.

Sobór potępił wszelkie próby mające na celu odbieganie od tradycyjnych form tworzenia ikon, w tym próby naśladowania nowinek płynących z zachodniej Europy.

Ponadto ustalono, że "arcybiskupi i biskupi we wszystkich miastach, wioskach i monasterach swych diecezji winni czuwać nad malarzami ikon i kontrolować ich dzieła"[1], zaś twórcy zostali zobowiązani by "wyzbyli się fantazji i postępowali zgodnie z tradycją[2]".

Pomimo ustaleń soborowych i zaangażowania się w jego prace rosyjskiego cara Iwana Groźnego decyzje soboru w znaczący sposób nie wpłynęły na praktykę tworzenia ikon i przedstawienia świętych postaci, a wykorzystanie napisów i nimbów w kształcie krzyża na ikonie Trójcy nie wyszło z użycia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]