Sobór Trójcy Świętej w San Francisco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sobór Trójcy Świętej
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Miejscowość San Francisco
Wyznanie prawosławne
Kościół Kościół Prawosławny w Ameryce
Parafia Trójcy Świętej w San Francisco
Wezwanie Trójcy Świętej
Wspomnienie liturgiczne Święto Trójcy Świętej
(niedziela Pięćdziesiątnicy)
Położenie na mapie San Francisco
Mapa lokalizacyjna San Francisco
Sobór Trójcy Świętej
Sobór Trójcy Świętej
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Sobór Trójcy Świętej
Sobór Trójcy Świętej
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa lokalizacyjna Kalifornii
Sobór Trójcy Świętej
Sobór Trójcy Świętej
Ziemia37°47′51,89″N 122°25′27,57″W/37,797747 -122,424325

Sobór Trójcy Świętejprawosławny sobór w San Francisco, katedra diecezji Zachodu Kościoła Prawosławnego w Ameryce.

Drewniana cerkiew została wzniesiona w San Francisco na potrzeby wspólnoty prawosławnej, jaka ukonstytuowała się w 1857 pod nazwą Stowarzyszenie Prawosławne. Do 1868 nie posiadała ona stałego kapłana, lecz uczestniczyła w nabożeństwach sprawowanych przez kapelanów rosyjskich statków wpływających do portu w San Francisco. Status parafialnej cerkiew otrzymała w 1878, w momencie przekształcenia wspólnoty w parafię z ks. Pawłem Kiedroliwanskim jako pierwszym proboszczem. Kilkakrotnie zmieniała wezwanie, posiadając jako patrona kolejno świętych Aleksandra Newskiego, Mikołaja, Bazylego Wielkiego.

Wcześniej, w 1872, drewniana świątynia zyskała status soboru. Biskup Aleutów i Alaski Jan (Mitropolski) przeniósł bowiem siedzibę hierarchy Aleutów i Alaski z Nowoarchangielska do San Francisco. W 1888 sobór otrzymał w darze od cara Aleksandra III zestaw pięciu dzwonów. W dalszym okresie na dzwonnicy pojawiły się dwa kolejne dzwony, przetopione ze starszych, zniszczonych w czasie pożaru cerkwi. Z kolei car Mikołaj II Romanow podarował dla katedry główny świecznik, a według tradycji również ikonę swojego patrona, św. Mikołaja Cudotwórcy.

W soborze w 1896 przyjął święcenia kapłańskie późniejszy nowomęczennik rosyjski ks. Aleksander Chotowicki. W katedrze przechowywane są również pamiątki po św. Tichonie, biskupie Aleutów i Alaski, późniejszym patriarsze Moskwy i całej Rusi: książeczka do nabożeństwa, jakiej używał oraz części biskupich szat.

We wnętrzu cerkwi zachował się szereg ikon z XIX wieku, jednak główny ikonostas został wykonany w latach 1993–1994 przez rosyjskiego ikonografa Dymitra Szkolnika.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]