Sobór watykański II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Sobór Watykański II)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sobór watykański II
Konzilseroeffnung 1.jpg
Otwarcie sesji soborowej
Miejsce rozpoczęcia Bazylika Świętego Piotra
 Watykan
Data rozpoczęcia 11 października 1962
przez papieża Jana XXIII
Data zakończenia 8 grudnia 1965
przez papieża Pawła VI
Liczba uczestników około 2450
Cel zwołania soboru uwspółcześnienie (aggiornamento) Kościoła katolickiego.
Poprzedni Sobór powszechny Sobór watykański I
(1869 – 1870)
Second Vatican Council by Lothar Wolleh 007.jpg

Sobór watykański II – ostatni, dwudziesty pierwszy sobór powszechny Kościoła katolickiego otwarty 11 października 1962 przez papieża Jana XXIII, zakończony 8 grudnia 1965 przez papieża Pawła VI.

Sobór został zwołany z inicjatywy Jana XXIII w celu uwspółcześnienia (aggiornamento) Kościoła katolickiego. Odbyły się cztery sesje soborowe – Jan XXIII przewodniczył pierwszej, zaś jego następca papież Paweł VI trzem kolejnym. W obradach Soboru uczestniczyło 3058 ojców soborowych oraz grono ekspertów. Przysłuchiwali im się także audytorzy i obserwatorzy delegowani przez chrześcijańskie wspólnoty niekatolickie.

Sobór Watykański II zapoczątkował reformę Kościoła katolickiego poprzez uruchomienie i nadanie kierunku reformie liturgicznej zakrojonej na ogromną skalę, przez odnowienie rozumienia natury i misji Kościoła, a także przez otwarcie go na dialog z innymi wyznaniami (dialog ekumeniczny). Podczas trwania Soboru papież Paweł VI nawiązał bliskie stosunki z patriarchą Konstantynopola Atenagorasem. 5 grudnia 1965 zostały odwołane ekskomuniki, którymi w 1054 roku obłożyli się nawzajem dostojnicy Kościoła rzymskiego i Kościoła konstantynopolitańskiego.

Dokumenty soborowe po raz pierwszy w historii Kościoła spisane zostały bez użycia formuły anathema sit („niech będzie wyklęty”).

Przebieg Soboru[edytuj | edytuj kod]

Przygotowanie soboru[edytuj | edytuj kod]

Okres przygotowawczy trwał ponad dwa lata. Papież Jan XXIII ogłosił chęć zwołania Soboru na zebraniu kardynałów trzy miesiące po zostaniu papieżem, 25 stycznia 1959 r.[1] Powołano dziesięć komisji, sekretariaty ds. kontaktów z mediami, ds. kontaktów z innymi wyznaniami chrześcijańskimi oraz ds. nadzwyczajnych. Centralna Komisja koordynowała prace przygotowawcze[2].

Pierwsza sesja[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza sesja soborowa została otwarta przez papieża Jana XXIII 11 października 1962 r. i trwała do 8 grudnia tegoż roku. 13 października zebrało się pierwsze robocze posiedzenie, ale dopiero trzy dni później 16 października Sobór głosował na członków, którzy mieli wejść w skład dziesięciu komisji roboczych. W następnych dniach, głosowanie zostało ostatecznie zatwierdzone przez papieża Jana XXIII, który uzupełnił komisje poprzez wyznaczenie jeszcze 90 dodatkowych członków. Papież chciał m.in. wzmocnić obecność w komisjach przedstawicieli episkopatów słabiej reprezentowanych, np. z Polski, Szwajcarii, Irlandii, Portugalii i Afryki[3]. W skład komisji weszło więcej uczestników z Europy Środkowej i Północnej, niż pierwotnie planowała Kuria Rzymska. Z początku, większość stanowić mieli hierarchowie z Włoch i Hiszpanii[1].

 1. Komisja doktrynalna: przewodniczący – kard. Alfredo Ottaviani, sekretarz: o. Tromp SJ
 2. Komisja ds. biskupów i diecezji: przewodniczący – kard. Paolo Marella, sekretarz: Lauro Governatori
 3. Komisja ds. dyscypliny kleru i ludu Bożego: przewodniczący – kard. Pietro Ciriaci, sekretarz: ks. Alvaro del Portillo
 4. Komisja ds. zakonów: przewodniczący – kard. Valerio Valeri, sekretarz: o. J. Rousseau OMI
 5. Komisja ds. dyscypliny sakramentów: przewodniczący – kard. Benedetto Aloisi Masella, sekretarz: Raimundo Bidagor SJ
 6. Komisja ds. świętej liturgii: przewodniczący – kard. Arcadio María Larraona CMF, sekretarz: o. Ferdinando Giuseppe Antonelli OFM
 7. Komisja ds. studiów i seminariów: przewodniczący – kard. Giuseppe Pizzardo, sekretarz: o. Paul Augustin Mayer OSB
 8. Komisja ds. Kościołów wschodnich: przewodniczący – kard. Amleto Giovanni Cicognani, sekretarz: o. A.G. Welykyi
 9. Komisja ds. misji: przewodniczący – kard. Grzegorz Piotr XV Agadżanian, sekretarz: S. Paventi
 10. Komisja ds. apostolstwa świeckich: przewodniczący – kard. Fernando Cento, sekretarze: ks. Glorieaux i ks. Galletto[3]

20 października Sobór wydał wspólne „Przesłanie Ojców Soboru do ludzkości”. Nie było ono jeszcze właściwym dziełem Soboru jako takiego, ale wspólną deklaracją biskupów całego świata. Właściwa wspólna praca ojców soborowych zaczęła się nazajutrz, 21 października. Tego dnia przystąpiono do omawiania jednego z siedmiu tzw. schematów, które później miały stać się konstytucjami Soborowymi. Jako pierwszy wybrano do opracowania schemat o liturgii. Był on – według oceny Josepha Ratzingera – odważny a jednocześnie bardzo wyważony teologicznie. Mógł więc zjednoczyć wokół konstruktywnego projektu ojców nastawionych reformatorsko, oczekujących przemian i postępu, i ojców nastawionych bardziej konserwatywnie. Tekst wychodził naprzeciw oczekiwaniom i pytaniom stawianym przez biskupów z terenów misyjnych. Nie bez znaczenia było też i to, że badania opinii biskupów przed rozpoczęciem Soboru wskazywały dość powszechną wolę, by kwestią reformy liturgicznej zająć się w pierwszej kolejności. Zajęcie się kwestią liturgii było wyznaniem wiary w to, co jest w Kościele najważniejsze, co jest źródłem jego życia[4].

Pozostałe sesje soborowe odbywały się w następujących terminach:

 • 29 IX – 4 XII 1963
 • 14 IX – 21 XI 1964
 • 14 IX – 8 XII 1965.

Udział Polaków[edytuj | edytuj kod]

W Soborze uczestniczyło niewielu biskupów zza żelaznej kurtyny. Ze 150 biskupów z krajów komunistycznych pojawiło się 25. Większość z nich stanowili biskupi polscy, których na Sobór pojechało 20. Reszta to dwaj Węgrzy i trzej Czechosłowacy. Nie przyjechał żaden z ZSRR, Rumunii, Bułgarii, Chin[5]. Z Polaków będących na Soborze można wymienić kard. Stefana Wyszyńskiego, abp. Karola Wojtyłę, abp. Bolesława Kominka.

Polscy biskupi na Soborze wystosowali Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich. Autorem i inicjatorem listu był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek.

Dokumenty soborowe[edytuj | edytuj kod]

Second Vatican Council by Lothar Wolleh 006.jpg

Konstytucje:

Dekrety:

Deklaracje:

Oceny[edytuj | edytuj kod]

Sobór Watykański II stał się prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem w dziejach chrześcijaństwa XX wieku. Kościół katolicki uległ w jego wyniku tak poważnym przemianom, że pojawiły się tendencje do przeciwstawienia: Kościół „przedsoborowy” i „posoborowy”. Oceny Soboru wahają się od entuzjastycznych do niezwykle krytycznych.

Pozytywne[edytuj | edytuj kod]

Zwolennicy zmian posoborowych podkreślali, że oznaczają one pozbycie się przez Kościół katolicki sztucznej, formalnej bariery, odgradzającej go od współczesnego świata. Zmiany te oceniono jako koniec epoki kontrreformacji – zerwanie z mentalnością oblężonej twierdzy.

Negatywne[edytuj | edytuj kod]

Krytyka Soboru następowała z dwóch punktów widzenia, które można umownie określić jako konserwatywny i modernistyczny.

Wspólną cechą krytyki z obu stron jest to, że obarczają Sobór Watykański II odpowiedzialnością za niepowodzenia w misji ewangelizacji w postaci narastającego ateizmu i sekularyzacji społeczeństw, które przed soborem były uważane za katolickie.

Krytyka konserwatywna[edytuj | edytuj kod]

Krytycy konserwatywni zarzucają Soborowi nieuzasadnione porzucenie wielu dotychczasowych koncepcji, które ich zdaniem sprawdzały się w życiu Kościoła do tej pory: stosunku do ekumenizmu i wolności religijnej, liturgii, pozycji i organizacji Kościołów partykularnych. W konstytucjach soborowych dopatruje się herezji modernizmu, jak również złamania wielu ustanowionych wcześniej zakazów. Przeprowadzone w latach następujących po soborze zmiany w liturgii określa się jako jej protestantyzację. Generalnie krytyka z tej strony sprowadza się do zarzutu, że zmiany dokonane przez Sobór nie były konieczne, ponieważ należało się trzymać zasad dotychczasowych, ewentualnie że zmiany szły zbyt daleko. Konserwatyści podkreślają także możliwość wpływu masonerii na postanowienia Soboru[6]. Jednym z ośrodków konserwatywnej krytyki jest Bractwo Świętego Piusa X oraz sedewakantyści.

Krytyka modernistyczna[edytuj | edytuj kod]

Krytycy modernistyczni zarzucali Soborowi rzecz dokładnie odwrotną – że zmiany w Kościele były zbyt małe i że nie dotknęły istoty Kościoła jako instytucji. Podnoszono zwłaszcza, że Kościół katolicki pozostał instytucją niedemokratyczną, zbyt mało zależną od wiernych, i że zbyt mało angażuje się w przemiany społeczne po stronie biednych i upośledzonych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Alberigo, Giuseppe; Sherry, Matthew: A Brief History of Vatican II. 2006, s. 1–24.
 2. Bokenkotter, Thomas: A Concise History of the Catholic Church. New York: Image, 2005, s. 413. ISBN 0-385-51613-4.
 3. a b History of Vatican II. Giuseppe Alberigo (red.) Joseph A. Komonchak (red. wydania angielskiego). T. 2 – The Formation of the Council's Identity First Period and Intersession. October 1962 – September 1963. s. 41 (przyp. 105) – 44.
 4. Por. Joseph Ratzinger: Theological Highlights of Vatican II. Nowy Jork/Mahwah, NJ: 1966, 2009, s. 28-31.
 5. Kard. J. Herranz, En las afueras de Jericó. Rialp 2007.
 6. „Dzieci wdowy” w Watykanie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Alberigo, Giuseppe; Sherry, Matthew: A Brief History of Vatican II. Maryknoll, USA: Orbis Books, 2006. ISBN 1-57075-638-4.
 • History of Vatican II. Giuseppe Alberigo (red.) Joseph A. Komonchak (red. wydania angielskiego). T. 2 – The Formation of the Council's Identity First Period and Intersession. October 1962 – September 1963. Maryknoll, USA – Leuven, Belgia: Orbis – Peeters, 1997, s. 601.
 • Joseph Ratzinger: O nauczaniu II Soboru Watykańskiego. Formułowanie – Przekaz – Interpretacja. Wiesław Szymona OP, Ewa Grzesiuk (przekład), Krzysztof Góźdź, Marzena Górecka (red.). Lublin: Wydawnictwo KUL, 2016, seria: Opera Omnia Josepha Ratzingera VII/1-2.
 • Joseph Ratzinger: Theological Highlights of Vatican II. Thomas P. Rausch SJ (wstęp i przekład). Nowy Jork/Mahwah, NJ: Paulist Press, 1966, 2009, s. 261. ISBN 978-0-8091-4610-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]