Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobór Zaśnięcia Matki Bożej
катедрала "Св. Успение Богородично"
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Bułgaria

Miejscowość

Warna

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Bułgarski Kościół Prawosławny

Eparchia

Metropolia warneńska i wielkopresławska

Wezwanie

Zaśnięcia Matki Bożej

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie Warny
Mapa konturowa Warny, w centrum znajduje się punkt z opisem „sobór Zaśnięcia Matki Bożej”
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „sobór Zaśnięcia Matki Bożej”
Ziemia43°12′19,0″N 27°54′36,0″E/43,205278 27,910000

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej[1] (bułg. катедрала "Св. Успение Богородично") – prawosławny sobór w Warnie, katedra metropolii warneńskiej i wielkopresławskiej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Wzniesiona w II połowie XIX w.

Sobór położony jest w centrum miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie rosyjsko-tureckiej z lat 1877–1878, Bułgarzy, mieszkańcy Warny, zaprosili rosyjskiego księcia Aleksandra Dondukowa-Korsakowa na nabożeństwo w należącej do Egzarchatu Bułgarskiego cerkwi św. Michała Archanioła w Warnie[a]. Rozczarowany wyglądem i stanem technicznym świątyni, rosyjski arystokrata obiecał pomoc przy wzniesieniu nowej[2]. Pracami przygotowawczymi do budowy cerkwi zajęła się komisja, sformowana w listopadzie 1879 przez bułgarskiego metropolitę warneńskiego Symeona. Inwestycja została sfinansowana z prywatnych darów oraz z dotacji państwowej. Kamień węgielny pod budowę obiektu położył książę Aleksander I Battenberg 22 sierpnia 1880. Maryjne wezwanie świątyni wybrano, by upamiętnić osobę carycy Rosji Marii Fiodorowny; patronami ołtarzy bocznych zostali św. Mikołaj z Miry i św. Aleksander Newski[2]. Projekt soboru wykonał architekt Maas z Odessy, który przyjął za wzór jedną z cerkwi w Peterhofie. Budowa cerkwi trwała sześć lat[2].

Pierwsza Święta Liturgia w ukończonej świątyni miała miejsce 30 sierpnia 1886, jednak jeszcze w kolejnych latach trwały prace nad dekoracją wnętrza cerkwi. W 1901 car rosyjski Mikołaj II przekazał świątyni 42 niewielkie ikony i 3 większe wizerunki świętych, zaś trzy lata później – kolejne osiem ikon. W latach 1941–1943 do głównej bryły budynku dostawiono 38-metrową dzwonnicę[2]. W latach 60. XX wieku w oknach świątyni pojawiły się witraże z wyobrażeniami Świętych Cyryla i Metodego oraz Świętych Klemensa i Angelariusza Ochrydzkich[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Na mocy fermanu z 1870 tworzącego Egzarchat Bułgarski (wbrew woli Patriarchatu Konstantynopola) parafie wiejskie eparchii warneńskiej miały należeć do tejże administratury, jednak prawo do parafii i świątyń w stolicy eparchii zachował biskup grecki – z jurysdykcji Konstantynopola. Taki stan rzeczy utrzymał się do 1906. Por. I. Dimitrov, Bulgarian Christianity [w:] red. Parry K.: The Blackwell Companion to Eastern Christianity. Victoria: Blackwell Publishing, 2007, ss. 57–61.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]