Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobór Zaśnięcia Matki Bożej
катедралата "Св. Успение Богородично"
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Bułgaria
Miejscowość Герб на Варна, България.svg Warna
Wyznanie prawosławne
Kościół Bułgarski Kościół Prawosławny
Eparchia Metropolia warneńska i wielkopresławska
Wezwanie Zaśnięcia Matki Bożej
Wspomnienie liturgiczne 15 sierpnia
Położenie na mapie Warny
Mapa lokalizacyjna Warny
sobór Zaśnięcia Matki Bożej
sobór Zaśnięcia Matki Bożej
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa lokalizacyjna Bułgarii
sobór Zaśnięcia Matki Bożej
sobór Zaśnięcia Matki Bożej
Ziemia43°12′19,0″N 27°54′36,0″E/43,205278 27,910000

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej[1] (bułg. катедралата "Св. Успение Богородично") – prawosławny sobór katedralny w Warnie, katedra metropolii warneńskiej i wielkopresławskiej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Wzniesiona w II poł. XIX w.

Sobór położony jest w centrum miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie rosyjsko-tureckiej z lat 1877–1878, Bułgarzy, mieszkańcy Warny, zaprosili rosyjskiego księcia Aleksandra Dondukowa-Korsakowa na nabożeństwo w należącej do Egzarchatu Bułgarskiego cerkwi św. Michała Archanioła w Warnie[a]. Rozczarowany wyglądem i stanem technicznym świątyni, rosyjski arystokrata obiecał pomoc przy wzniesieniu nowej[2]. Pracami przygotowawczymi do budowy cerkwi zajęła się komisja, sformowana w listopadzie 1879 przez bułgarskiego metropolitę warneńskiego Symeona. Inwestycja została sfinansowana z prywatnych darów oraz z dotacji państwowej. Kamień węgielny pod budowę obiektu położył książę Aleksander I Battenberg 22 sierpnia 1880. Maryjne wezwanie świątyni wybrano, by upamiętnić osobę carycy Rosji Marii Fiodorowny; patronami ołtarzy bocznych zostali św. Mikołaj z Miry i św. Aleksander Newski[2]. Projekt soboru wykonał architekt Maas z Odessy, który przyjął za wzór jedną z cerkwi w Peterhofie. Budowa cerkwi trwała sześć lat[2].

Pierwsza Święta Liturgia w ukończonej świątyni miała miejsce 30 sierpnia 1886, jednak jeszcze w kolejnych latach trwały prace nad dekoracją wnętrza cerkwi. W 1901 car rosyjski Mikołaj II przekazał świątyni 42 niewielkie ikony i 3 większe wizerunki świętych, zaś trzy lata później – kolejne osiem ikon. W latach 1941–1943 do głównej bryły budynku dostawiono 38-metrową dzwonnicę[2]. W latach 60. XX wieku w oknach świątyni pojawiły się witraże z wyobrażeniami Świętych Cyryla i Metodego oraz Świętych Klemensa i Angelariusza Ochrydzkich[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Na mocy fermanu z 1870 tworzącego Egzarchat Bułgarski (wbrew woli Patriarchatu Konstantynopola) parafie wiejskie eparchii warneńskiej miały należeć do tejże administratury, jednak prawo do parafii i świątyń w stolicy eparchii zachował biskup grecki – z jurysdykcji Konstantynopola. Taki stan rzeczy utrzymał się do 1906. Por. I. Dimitrov, Bulgarian Christianity [w:] red. Parry K.: The Blackwell Companion to Eastern Christianity. Victoria: Blackwell Publishing, 2007, ss. 57–61.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]