Sobór laterański II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sobór laterański II
Bernard at the Lateran Council in Rome, Cloister of the Cistercian Monastery, Altenberg, probably Master of St. Severin, Cologne, 1505-1520, stained glass - Museum Schnütgen - Cologne, Germany - DSC09748.jpg
Święty Bernard z Clairvaux na soborze
Miejsce Bazylika św. Jana
na Lateranie

Państwo Kościelne Rzym
Data rozpoczęcia 1139
Data zakończenia 1139
Poprzedni
Sobór laterański I
(1123)
Następny
Sobór laterański III
(1279)

Sobór laterański IIsobór powszechny Kościoła katolickiego, który został zwołany przez papieża Innocentego II w kwietniu 1139. Według rachuby katolickiej był X soborem powszechnym.

Pierwszym jego działaniem była likwidacja skutków schizmy, do jakiej doszło za życia antypapieża, Anakleta II. Wszystkie konsekracje przez niego dokonane uznano za nieważne, usunięto z urzędów kościelnych mianowanych przez niego duchownych, a także unieważniono wszystkie małżeństwa wyższego duchowieństwa (ograniczając powszechny nikolaizm). Ogłoszono ekskomunikę króla Sycylii, Rogera II. Potępiono i wygnano z Włoch Arnolda z Brescii.

Postanowienia tego soboru można potraktować jako pierwszą w historii Europy międzynarodową konwencję o zasadach prowadzenia wojny. Chrześcijanie wyrzekli się stosowania kuszy w walkach pomiędzy sobą.