Sobanice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sobanice
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat płoński
Gmina Naruszewo
Strefa numeracyjna (+48) 23
Tablice rejestracyjne WPN
SIMC 0119617
Położenie na mapie gminy Naruszewo
Mapa lokalizacyjna gminy Naruszewo
Sobanice
Sobanice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sobanice
Sobanice
Ziemia 52°29′N 20°17′E/52,483333 20,283333

Sobanicewieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, w gminie Naruszewo. W miejscowości znajduje się szkoła podstawowa oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

W Sobanicach mieści się ośrodek Centrum Rozrywki i Rekreacji organizujący wycieczki integracyjne dla dzieci i młodzieży oraz sala weselna. Ośrodek liczy ogółem 9 hektarów powierzchni, posiada własne stawy i otoczony jest lasami bogatymi w zwierzynę, grzyby i jagody. To doskonała baza dla ludzi, którzy chcą aktywnie wypocząć oraz dla amatorów pięknych widoków i krystalicznie czystego powietrza.

W Sobanicach mieści się także jedyne w Polsce Muzeum Afryki. Na kolekcję Muzeum składa się ponad 6000 eksponatów sztuki użytkowej z Afryki (maski, rzeźba), jak również przedmioty użytku codziennego. Muzeum Afryki jest częścią Centrum Afrykańskiego. Na Centrum składa się: Muzeum Afrykańskie Wioska Afrykańska, Restauracja, Sklepik Afrykański, Hale i inne obiekty służące do rekreacji i przeprowadzania zabaw, gier i zawodów sportowych.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego.