Sobin (województwo dolnośląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sobin
wieś
Ilustracja
Kościół św. Michała Archanioła w Sobinie
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat polkowicki
Gmina Polkowice
Wysokość 145 m n.p.m.
Liczba ludności (III 2011) 820[1]
Strefa numeracyjna 76
Tablice rejestracyjne DPL
SIMC 0366592
Położenie na mapie gminy Polkowice
Mapa lokalizacyjna gminy Polkowice
Sobin
Sobin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sobin
Sobin
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Sobin
Sobin
Położenie na mapie powiatu polkowickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu polkowickiego
Sobin
Sobin
Ziemia51°28′29″N 16°01′39″E/51,474722 16,027500

Sobinwieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Polkowice. Liczy obecnie (III 2011 r.) 820 mieszkańców[1]. W ostatnich latach we wsi przybyło wielu nowych mieszkańców, głównie z miast: Polkowice, Lubin.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa legnickiego. Funkcję sołtysa sprawuje Władysław Szczyrbaty.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) zamieszkiwało 820 osób[1]. Jest największą miejscowością gminy Polkowice.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W Sobinie znajduje się Klub jeździecki "Budomet", który prowadzi naukę jazdy konnej i organizuje przejażdżki powozem po okolicy. Znajdują się tu również warsztaty samochodowe, zakład "Mercus", szyb kopalni, stacja ratownictwa górniczego. Jedna z najbogatszych wsi w Polsce, średni dochód na 1 mieszkańca wynosi 3290 zł.

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

W Sobinie znajduje się też park rekreacyjny z licznymi obiektami sportowymi w którym można aktywnie spędzić wolny czas. Istnieje tam boisko, na którym odbywają się mecze piłki nożnej (klub Kalina Sobin, od sezonu 2010/2011: B-klasa, obecnie grupa Legnica II)[2], jest również boisko do siatkówki i piłki nożnej ze sztuczną murawą i oświetleniem, stoły do gry w szachy. Obok znajduje się remiza strażacka, w której odbywają się wesela i zabawy. W Sobinie prężnie działa Gminny Ośrodek Kultury. Sobin posiada także przedszkole, do którego uczęszczają najmłodsze dzieci w wieku 3-5 lat.

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Między Sobinem a Jędrzychowem znajdują się rozlewiska. Według geologów wsie te leżą na terenie, gdzie przed tysiącami lat było ogromne, słone jezioro. Obecnie w miejscach osiadania gruntów powstają tereny podmokłe. Na nich rośnie typowa dla takiego typu terenów roślinność i zbierają się stada dzikich ptaków. Na sobińskich rozlewiskach spotkać można liczne gatunki chronione.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[3]:

  • kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła, XIV-XX w. W Sobinie istniał również drewniany kościół, lecz spłonął w XVII-XVIII wieku. Ciekawostką jest tryptyk rzeźbiony prawdopodobnie przez ucznia Wita Stwosza. W miejscowym kościele brała ślub Hanna Banaszak[potrzebny przypis]. Kościół otoczony jest starymi drzewami.
  • cmentarz kościelny
  • ogrodzenie, wysokie, murowane, z XVI w., drugiej połowy XIX w.

inne zabytki:

  • plebania, stoi naprzeciwko kościoła, w dużym ogrodzie pełnym kwiatów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]