Sobin (województwo dolnośląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sobin
Kościół św. Michała Archanioła w Sobinie
Kościół św. Michała Archanioła w Sobinie
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat polkowicki
Gmina Polkowice
Sołectwo Władysław Szczyrbaty
Wysokość 145 m n.p.m.
Strefa numeracyjna (+48) 76
Tablice rejestracyjne DPL
SIMC 0366592
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Sobin
Sobin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sobin
Sobin
Ziemia 51°28′28,66″N 16°01′38,74″E/51,474628 16,027428

Sobinwieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Polkowice. Liczy około 1000 mieszkańców. W ostatnich latach we wsi przybyło wielu nowych mieszkańców, głównie z miast: Polkowice, Lubin W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa legnickiego.


W Sobinie znajduje się Klub jeździecki "Budomet", który prowadzi naukę jazdy konnej i organizuje przejażdżki powozem po okolicy. Znajdują się tu również warsztaty samochodowe, zakład "Mercus", szyb kopalni, stacja ratownictwa górniczego.

W Sobinie znajduje się też park rekreacyjny z licznymi obiektami sportowymi w którym można aktywnie spędzić wolny czas. Istnieje tam boisko, na którym odbywają się mecze piłki nożnej, jest również boisko do siatkówki i piłki nożnej ze sztuczną murawą i oświetleniem, stoły do gry w szachy. Obok znajduje się remiza strażacka, w której odbywają się wesela i zabawy. W Sobinie prężnie działa GOK. Sobin posiada także przedszkole, do którego uczęszczają najmłodsze dzieci w wieku 3-5 lat. Jedna z najbogatszych wsi w Polsce, średnie dochód na mieszkańca wynosi 3290zł.

Między Sobinem a Jędrzychowem znajdują się rozlewiska. Według geologów wsie te leżą na terenie, gdzie przed tysiącami lat było ogromne, słone jezioro. Obecnie w miejscach osiadania gruntów powstają tereny podmokłe. Na nich rośnie typowa dla takiego typu terenów roślinność i zbierają się stada dzikich ptaków. Na sobińskich rozlewiskach spotkać można liczne gatunki chronione.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[1]:

  • kościół par. pw. św. Michała Archanioła, XIV-XX w. W Sobinie istniał również drewniany kościół, lecz spłonął w ok. XVII-XVIII wieku. Ciekawostką jest tryptyk rzeźbiony prawdopodobnie przez ucznia Wita Stwosza. W miejscowym kościele brała ślub Hanna Banaszak[potrzebne źródło]. Kościół otoczony jest starymi drzewami.
  • cmentarz kościelny
  • ogrodzenie, wysokie, murowane, z XVI w., drugiej poł. XIX w.

inne zabytki:

  • plebania, stoi naprzeciwko kościoła, w dużym ogrodzie pełnym kwiatów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 28.9.2012]. s. 141.