Soboń (góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Soboń
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Góry Sowie
Wysokość 716[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Soboń
Soboń
Ziemia50°41′18,10″N 16°24′19,18″E/50,688361 16,405328
Sztolnie kompleksu Soboń

Soboń (niem. Ramenberg) – szczyt (716 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone w północno-zachodniej części pasma Gór Sowich, w niewielkim grzbiecie Masywu Włodarza, na zachód od Przełęczy Rozdroża Pod Moszną[1], około 2,8 km na północny wschód od centrum miejscowości Walim.

Wzniesienie o stromych zboczach i małym niewidocznym wierzchołku, wyrastającym minimalnie, z południowo-zachodniego zbocza Jaworka, opadającego w kierunku rzeki Bystrzycy[1].

Góra zbudowana z prekambryjskich gnejsów nazywanymi gnejsami sowiogórskimi[1]. Wierzchołek i zbocza w całości porośnięte lasem świerkowym regla dolnego, z niewielką domieszką drzew liściastych[1].

W masywie Sobonia na południowo-zachodnim zboczu podziemne sztolnie wykonane według nazistowskiego projektu Olbrzym (niem. "Riese") z okresu II wojny światowej[2]. Do zasadniczej części podziemnego kompleksu prowadzą dwa wejścia. Wokół zbocza widoczne liczne pozostałości po kolejce wąskotorowej z okresu budowy kompleksu. Kompleks „Soboń” składa się z trzech sztolni prowadzonych ze zbocza góry do jej wnętrza pod kątem prostym. Dwie sztolnie wydrążono do punktu centralnego trzecią rozpoczęto. W punkcie centralnym, gdzie pod ziemią schodziły się wyrobiska, na powierzchni rozpoczęto budowę tajemniczego obiektu, którego fundamenty są widoczne.

Wzniesienie położone na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich[1].

Filia Groß-Rosen[edytuj | edytuj kod]

U podnóża góry miejscowość Zimna, część miasta Głuszycy; w okresie II wojny światowej znajdował się tu jeden z większych nazistowskich obozów pracy – filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 254, 255. ISBN 83-85773-12-6.
  2. Tajemnice Dolnego Śląska - Soboń
  3. Abraham Kajzer, Za drutami śmierci, Wałbrzych: Muzeum Gross-Rosen, 2013, ISBN 978-83-89824-09-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]