Sobolów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sobolów
Kościół pw. Wszystkich Świętych i MB Różańcowej
Kościół pw. Wszystkich Świętych i MB Różańcowej
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat bocheński
Gmina Łapanów
Liczba ludności (2012) ok. 2000
Strefa numeracyjna (+48) 14
Kod pocztowy 32-742
Tablice rejestracyjne KBC
SIMC 0823492
Położenie na mapie gminy Łapanów
Mapa lokalizacyjna gminy Łapanów
Sobolów
Sobolów
Położenie na mapie powiatu bocheńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu bocheńskiego
Sobolów
Sobolów
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Sobolów
Sobolów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sobolów
Sobolów
Ziemia49°54′30″N 20°20′30″E/49,908333 20,341667
Szkoła muzyczna w Sobolowie
Dom kultury w Sobolowie

Sobolówwieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Łapanów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Integralne części miejscowości: Polanka, Sieradzka, Sikornica, Zonia[1]. Pod względem geograficznym znajduje się na Pogórzu Wiśnickim. Zabudowania i pola miejscowości znajdują się w większości w dolinie rzeki Stradomka[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze informacje o wsi Sobolów pochodzą już z wczesnego średniowiecza (1126) z kronik królewskich. Jak wynika z treści kroniki wieś została sprzedana miejscowym chłopom przez szlachcica Kuklińskiego, który zdecydował opuścić ziemie polskie by poślubić mołdawską hrabinę Wrgage. Istnieją jednak dowody wcześniejszego osadnictwa na tych ziemiach (najprawdopodobniej z późnego paleolitu), które zostały odkryte w ramach ratunkowych badań archeologicznych dokonanych przez zespół badawczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach przygotowania terenu pod przyszły zbiornik wodny (Sobolów). W pierwszej połowie XIV w. powstała parafia Wszystkich Świętych. W 1330 roku wieś otrzymała prawo niemieckie z nadania króla Władysława Łokietka, a w 1326 roku wymieniana jest w rachunkach świętopietrza. W 1596 roku w parafii istniała szkoła. Okres świetności Sobolowa przypada jednak na XIX w. głównie za sprawą miejscowych rzemieślników, którzy wyspecjalizowali się w produkcji ołowianych kół służących w austriackiej armii jako pociski strzeleckie (również armatnie). W grudniu 1914 roku dolina Stradomki, była miejscem tragicznych działań wojennych. Z tego czasu pozostały liczne cmentarze wojenne. W okresie wojennym wieś stała się głównym ośrodkiem partyzantki czynnej i biernej. To tu planowana była akcja "wykopki" mająca na celu uwolnienie z więzienia w Nidzicy Kazimierza Zefirka ps."Krzywy". Na rok 2014 planuje się rozpoczęcie prac budowlanych zbiornika wodnego Sobolów. Część mieszkańców jednak sprzeciwia się decyzji.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[3].

  • Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, drewniany z 1594 r. oraz dzwonnica z XVIII wieku.

Parafia Kościoła rzymskokatolickiego[edytuj | edytuj kod]

Początki parafii Wszystkich Świętych w Sobolowie sięgają pierwszej połowy XIV wieku. Kościół parafialny pochodzi z drugiej połowy XVI lub z pierwszej XVII wieku, powiększony w latach 1923–1933.

Trasa spacerowa w parafii Sobolów "Wzgórza wokół Sobolowa"[edytuj | edytuj kod]

Trasa liczy ok. 25 km. Wytyczona jest na terenie podgórskim, częściowo zalesionym, można ją pokonać rowerem. Poprowadzona jest w większości ścieżkami oraz traktami leśnymi, również drogami utwardzonymi, ale o małym nasileniu ruchu samochodowego. Na szlaku sporo jest miejsc odsłoniętych i widokowych. Wędrując opisanym szlakiem zwiedzimy m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GUS. Rejestr TERYT
  2. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  3. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 2018-09-30.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]