Sobolów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sobolów
Kościół pw. Wszystkich Świętych i MB Różańcowej
Kościół pw. Wszystkich Świętych i MB Różańcowej
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat bocheński
Gmina Łapanów
Liczba ludności (2012) ok. 2000
Strefa numeracyjna (+48) 14
Kod pocztowy 32-742
Tablice rejestracyjne KBC
SIMC 0823492
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Sobolów
Sobolów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sobolów
Sobolów
Ziemia49°54′30″N 20°20′30″E/49,908333 20,341667
Szkoła muzyczna w Sobolowie
Dom kultury w Sobolowie

Sobolówwieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Łapanów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Integralne części miejscowości: Polanka, Sieradzka, Sikornica, Zonia[1]. Pod względem geograficznym znajduje się na Pogórzu Wiśnickim. Zabudowania i pola miejscowości znajdują się w większości w dolinie rzeki Stradomka[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze informacje o wsi Sobolów pochodzą już z wczesnego średniowiecza (1126) z kronik królewskich. Jak wynika z treści kroniki wieś została sprzedana miejscowym chłopom przez szlachcica Kuklińskiego, który zdecydował opuścić ziemie polskie by poślubić mołdawską hrabinę Wrgage. Istnieją jednak dowody wcześniejszego osadnictwa na tych ziemiach (najprawdopodobniej z późnego paleolitu), które zostały odkryte w ramach ratunkowych badań archeologicznych dokonanych przez zespół badawczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach przygotowania terenu pod przyszły zbiornik wodny (Sobolów). W pierwszej połowie XIV w. powstała parafia Wszystkich Świętych. W 1330 roku wieś otrzymała prawo niemieckie z nadania króla Władysława Łokietka, a w 1326 roku wymieniana jest w rachunkach świętopietrza. W 1596 roku w parafii istniała szkoła. Okres świetności Sobolowa przypada jednak na XIX w. głównie za sprawą miejscowych rzemieślników, którzy wyspecjalizowali się w produkcji ołowianych kół służących w austriackiej armii jako pociski strzeleckie (również armatnie). W grudniu 1914 roku dolina Stradomki, była miejscem tragicznych działań wojennych. Z tego czasu pozostały liczne cmentarze wojenne. W okresie wojennym wieś stała się głównym ośrodkiem partyzantki czynnej i biernej. To tu planowana była akcja "wykopki" mająca na celu uwolnienie z więzienia w Nidzicy Kazimierza Zefirka ps."Krzywy". Na rok 2014 planuje się rozpoczęcie prac budowlanych zbiornika wodnego Sobolów. Część mieszkańców jednak sprzeciwia się decyzji.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[3].

  • Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, drewniany z 1594 r. oraz dzwonnica z XVIII wieku.

Parafia Kościoła rzymskokatolickiego[edytuj | edytuj kod]

Początki parafii Wszystkich Świętych w Sobolowie sięgają pierwszej połowy XIV wieku. Kościół parafialny pochodzi z drugiej połowy XVI lub z pierwszej XVII wieku, powiększony w latach 1923–1933.

Trasa spacerowa w parafii Sobolów "Wzgórza wokół Sobolowa"[edytuj | edytuj kod]

Trasa liczy ok. 25 km. Wytyczona jest na terenie podgórskim, częściowo zalesionym, można ją pokonać rowerem. Poprowadzona jest w większości ścieżkami oraz traktami leśnymi, również drogami utwardzonymi, ale o małym nasileniu ruchu samochodowego. Na szlaku sporo jest miejsc odsłoniętych i widokowych. Wędrując opisanym szlakiem zwiedzimy m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GUS. Rejestr TERYT
  2. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  3. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 31 grudnia 2017; 23 dni temu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]