Sobota (raper)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy rapera. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Sobota
Ilustracja
Michał „Sobota” Sobolewski podczas koncertu na Hip-Hop Fest Nysa 2012
Imię i nazwisko Michał Sobolewski
Pseudonim S.O.B. · Szekspir · SOB · Sobota
Data i miejsce urodzenia 25 lutego 1977
Szczecin
Instrumenty wokal
Gatunki hip-hop, świadomy hip-hop, pop
Zawód raper
Aktywność 1997–2020
Wydawnictwo Flow Productions
Powiązania Snuz · Matheo · Popek · Mores RSH
Zespoły
Spółdzielnia (Ogarnij Się!)

Sobota, właściwie Michał Sobolewski[1] (ur. 25 lutego 1977 w Szczecinie[2]), znany również jako S.O.B., Szekspir i eSOBepolski raper.

Michał Sobolewski działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX w. Początkowo związał się z zespołem Uquad-Squad, a w 1999 roku dołączył do popularnego wówczas zespołu Snuz. Wraz z grupą nagrał wydany rok później album zatytułowany Towar to sprawdzony maksymalnie czysty. Po rozwiązaniu zespołu raper kontynuował działalność artystyczną w składzie Mores RSH, wraz z którym nagrał m.in. dwie piosenki na ścieżkę dźwiękową głośnego dokumentu Sylwestra LatkowskiegoKlatka” (2003). Trzy lata później ukazało się jedyne wydawnictwo zespołu – Słowo droższe od złota, po czym projekt został zarzucony.

W międzyczasie Sobota dołączył do kolektywu Spółdzielnia (Ogarnij Się!). Wraz z zespołem muzyk nagrał kolejno cztery mixtape'y Mixtape 1 – Tony Jazzu (2007), Mixtape 2 – DJ Twister (2007), Mixtape 3 – DJ Feel-X (2008) oraz Mixtape 4 – DJ Feel-X (2010). W 2007 roku Sobota wziął udział w trasie koncertowej „Stoprocent Tour”, która była promowana teledyskiem do utworu o tym samym tytule. Nagrana m.in. z udziałem Pei, Kaczora i Donguralesko piosenka, a emitowana przez stację telewizyjną 4fun.tv przysporzyła Sobolewskiemu pewnej popularności w kraju. W 2009 roku ukazało się pierwsze solowe wydawnictwo Soboty – mixtape Urodzony by przegrać, żyje by wygrać. Jeszcze w 2009 roku do sprzedaży trafił album solowy rapera pt. Sobotaż. Na płycie znalazł się m.in. utwór „Tańcz głupia”, który przyniósł raperowi sukces jako artyście solowemu. Zrealizowany do utworu teledysk odnotował w przeciągu roku od premiery milion odsłon w serwisie YouTube.

W 2011 roku ukazał się drugi, wyprodukowany w całości przez Matheo, album studyjny rapera zatytułowany Gorączka sobotniej nocy. Promowana teledyskami do utworów „Jesteś już mój, jesteś już moja”, „Zabroń mi” i „Mój czas” płyta dotarła do 8. miejsca najpopularniejszych płyt w kraju (OLiS). Rok później „drugą młodość” zyskała piosenka z repertuaru Soboty „Tańcz głupia”, której mashup z bijącą rekordy popularności kompozycją „Ona tańczy dla mnie” discopolowego zespołu Weekend zrealizował raper i producent muzyczny 2sty. Ciesząca się popularnością w kraju piosenka do października 2013 roku została wyświetlona ponad 10 mln razy na łamach YouTube. W opublikowanym w 2013 roku przez agencję informacyjną Blitznews.pl rankingu najpopularniejszych polskich muzyków na Facebooku Sobota zajął 6. miejsce z wynikiem 571 tys. fanów[3]. W 2020 poinformował o zakończeniu kariery muzycznej[4][5][6].

W 2020 wziął ślub z Nielle Diarra[7]. Z wcześniejszego związku ma syna[8].

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Michał Sobolewski działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX w. Początkowo związał się z zespołem Uquad-Squad, a w 1999 roku dołączył do popularnego wówczas zespołu Snuz. Wraz z grupą nagrał wydany rok później album zatytułowany Towar to sprawdzony maksymalnie czysty[9]. Pewną popularnością w kraju ciszyły się pochodzące z płyty piosenki „Upalne lato miejskie część 2” i „Wiara”, notowane, odpowiednio na 19. i 13. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia Szczecin. Po rozwiązaniu zespołu Snuz raper kontynuował działalność artystyczną w składzie Mores RSH wraz, z którym nagrał m.in. dwie piosenki na ścieżkę dźwiękową głośnego dokumentu Sylwestra LatkowskiegoKlatka” (2003). Także w 2003 roku Sobota gościł na nielegalu Tony JazzuTony Jazzu w utworach „Kasa kasa” i „Styl nad style 2”[10]. Trzy lata później ukazało się jedyne Mores RSH wydawnictwo zespołu – Słowo droższe od złota, po czym projekt został zarzucony[11]. W międzyczasie Sobota dołączył do kolektywu Spółdzielnia (Ogarnij Się!). Wcześniej, w 2005 roku Sobota wziął udział w niezależnym projekcie „Kozackie klimaty”, filmie dokumentalnym zrealizowanym przez ZKF Skandal[12][13][14]. W obrazie raper wystąpił u boku takich wykonawców jak: DJ Deszczu Strugi, Eldo, czy DJ Twister. W międzyczasie muzyk gościł także na albumie ProjektantówMamy to we krwi! (2005)[15]. W 2007 roku Sobota wziął udział w trasie koncertowej „Stoprocent Tour”, która była promowana teledyskiem do utworu o tym samym tytule[16]. Nagrana m.in. z udziałem Pei, Kaczora i Donguralesko piosenka, a emitowana przez stację telewizyjną 4fun.tv przysporzyła Sobolewskiemu pewnej popularności w kraju. W międzyczasie muzyk gościł na albumie 4P i OnilaZorganizowana grupa rapowa w utworze „Sztorm”[17]. Także w 2007 roku ukazały się kolejno mixtape'y formacji Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 1: Tony Jazzu i Mixtape 2: DJ Twister[18][19]. W 2008 roku raper gościł na płycie Projektantów – Braterstwo krwi. Zwrotki Soboty znalazły się w utworach „Pomocna dłoń” i „Warto wiedzieć”[20]. Pod koniec roku do sprzedaży trafiły nagrania zespołu PMMPolski mistrzowski manewr z gościnnym udziałem Sobolewskiego w utworze „SZ-N wita!!!”[21]. Także w 2008 roku został wydany trzeci materiał projektu Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 3: DJ Feel-X[22].

5 lutego 2009 roku nakładem StoProcent Records ukazał się pierwszy materiał solowy Soboty – mixtape Urodzony by przegrać, żyje by wygrać[23]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Pih, DJ Twister, Kaczor oraz Łona. Materiał był promowany teledyskami do utworów „Dzielnia” i „Szczecin dawaj na majka”[24][25]. Również w 2009 roku Sobota wystąpił na płycie duetu Toony i DJ TomekkEhrenkodex oraz DSN – Dysonans[26][27].

28 października 2009 roku ukazał się album solowy Soboty pt. Sobotaż[28]. Na płycie znalazł się m.in. utwór „Tańcz głupia”, który przyniósł raperowi sukces jako artyście solowemu[29]. Zrealizowany do utworu teledysk odnotował w przeciągu roku od premiery milion odsłon w serwisie YouTube. W ramach promocji wydawnictwa zrealizowany został również wideoklip do kompozycji „Stoprocent 2” z udziałem Kool Savasa, Gurala, Wall-eego, Rytmusa, Bigza i Matheo[30].

W pierwszym półroczu 2010 Sobota wystąpił gościnnie na albumach: Sage – Hardcore Dealin' Department 2010, 4P – Zły / Dobry chłopak, DJ Cube – Forfiter, Bosski RomanKrak 3, BuczerPodejrzany o rap: Mixtape vol.2, SmagalazCzillen Am Grillen oraz DJ Tomekk, Toony – Ehrenkodex[31][32][33][34][35][36][37]. W międzyczasie, w maju do sprzedaży trafiła kompilacja Grube jointy[38]. Na promującej legalizację posiadania marihuany płycie znalazł się autorski utwór rapera zatytułowany „Za damski huj”. Do piosenki powstał również wideoklip[39]. Do końca 2010 roku Sobota gościł jeszcze na albumach VieniaEtos 2010, Tony Jazzu – Dla każdego i Mariana Wielkopolskiego – High Quality[40][41][42]. W 2010 roku ukazał się także ostatni materiał projektu Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 4: DJ Feel-X[43].

W 2011 roku muzyk wziął udział w nagraniach drugiej części składanki Grube jointy 2: karani za nic[44]. Raper tym razem na potrzeby nagrał zwrotki do dwóch utworów: „Suszyć kruszyć” i „Rusz dupsko na marsz”. Do drugiej kompozycji został zrealizowany promocyjny obraz[45]. Następnie Sobolewski gościł na albumach Reny – Mój monopol, Kaliego50/50 i ChadyWGW[46][47][48]. W czerwcu do sprzedaży trafił album Vienia nagrany z udziałem oiowego składu Way Side CrewWspólny mianownik. Na płycie znalazła się piosenka „Gril te sprawy...” z udziałem Soboty, która w oryginalne znalazła się na poprzedniej produkcji Vienia[49]. Następnie Sobolewski wystąpił na debiucie solowym Rafiego200 ton, a we wrześniu na płycie formacji Macca SquadMaccaradża mówi dość[50][51].

8 października 2011 roku ukazał się drugi, wyprodukowany w całości przez Matheo, album studyjny rapera zatytułowany Gorączka sobotniej nocy[52]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Chada, Paluch, Pih, Tede, Tony Jazzu, a także chór Montu. Promowana teledyskami do utworów „Jesteś już mój, jesteś już moja”, „Zabroń mi” i „Mój czas” płyta dotarła do 8. miejsca najpopularniejszych płyt w kraju (OLiS)[53][54][55][56]. Również w październiku Sobota wystąpił na albumie KajmanaK2 w piosence „W jednej chwili”[57]. Z kolei w grudniu rapował na albumie Projekt Nasłuch – Nieznani sprawcy[58].

Na początku 2012 roku raper wystąpił na solowym albumie Winiego – Bóg jest miłością w zrealizowanej z udziałem licznych gości kompozycji „Nienawidzę raperów”[59]. W piosence wystąpili ponadto m.in. Żurom, DJ Feel-X, VNM i B.R.O. Następnie muzyk wystąpił na albumach Kamelito – Droga Kamelita, BorixonRap Not Dead i ChadaJeden z Was[60][61][62]. W lipcu został wydany projekt GPD i Verte pod nazwą Da NarkoholiXXX, na płycie zatytułowanej Sex & przemoc. Zakazane piosenki Sobota wystąpił wraz z Bezczelem w promowanej teledyskiem piosence „Chodź wódkę pić”[63][64]. W międzyczasie „drugą młodość” zyskała piosenka z repertuaru Soboty „Tańcz głupia”, której mashup z bijącą rekordy popularności kompozycją „Ona tańczy dla mnie” discopolowego zespołu Weekend zrealizował raper i producent muzyczny 2sty. Ciesząca się popularnością w kraju piosenka do października 2013 roku została wyświetlona ponad 10 mln razy na łamach YouTube[65]. Pod koniec roku Sobolewski wystąpił na albumie formacji Bosskiskład – Braterska siła w utworze „Bania u Romana” oraz na bijącej rekordy popularności producenckiej płycie DonatanaRównonoc. Słowiańska dusza w kompozycji „Niespokojna dusza”[66][67]. Jeszcze tego samego roku Sobota wziął udział w nagraniach mixtape'u Buczera Infamous Mixtape[68].

Na początku 2013 roku ukazał się solowy materiał związanego z zespołem Firma PopkaMonster. Na płycie znalazła się piosenka „Ja robię muzę, ty płaczesz”, w którym Sobota wystąpił u boku Winiego i Reny[69]. Raper wystąpił także w teledysku do tegoż utworu[70]. Następnie zwrotki muzyka znalazły się na płycie BezczelaA.D.H.D[71]. Z kolei w czerwcu ukazała się składanka Drużyna mistrzów 2: sport, muzyka, pasja z utworem „Ćpaj sport”, w którym Sobota wystąpił wraz z Reną, Kieru i Matheo[72].

W grudniu 2013 roku do sprzedaży trafił trzeci album solowy rapera zatytułowany Dziesięć przykazań[73]. Wydawnictwo dotarło do 5. miejsca polskiej listy przebojów (OLiS)[74]. Nagrania poprzedził singel pt. „I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”[75]. Płyta została w całości wyprodukowana przez Matheo. Na potrzeby płyty zostały zarejestrowane partie chóralne, a także organów w wykonaniu Macieja Cybulskiego m.in. w Katedrze pw. św. Jakuba Apostoła oraz kościołach pw. św. Mikołaja i pw. św. Józefa w Szczecinie. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Borixon, Bonson, i Waldemar Kasta. Produkcja płyty była relacjonowana przez rapera filmami krótkometrażowymi, które zostały opublikowane na łamach serwisu YouTube[76][77][78][79][80][81][82][83][84][85].

W kwietniu 2020 Sobota wziął udział w akcji #hot16challenge2, przy której okazji poinformował o zakończeniu kariery[4][5][6].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Snuz, w sekcji Dyskografia.
Albumy
Rok Album Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL

[86]

2009 Sobotaż
 • Data: 28 października 2009[28]
 • Wydawca: StoProcent Records
 • Format: CD
2011 Gorączka sobotniej nocy
 • Data: 8 października 2011[52]
 • Wydawca: StoProcent Records
 • Format: CD
8
 • ZPAV: złota płyta[88]
2013 Dziesięć przykazań 5
 • ZPAV: złota płyta[88]
2015 Sobota
 • Data: 6 listopada 2015[89]
 • Wydawca: StoProcent Records
 • Format: CD, digital download
2
„—” oznacza, że album nie był notowany na danej liście.

Albumy kompilacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Pozycja na liście
POL

[91]

2017 Trzech Króli (oraz Popek i Matheo)
 • Data: 24 marca 2017[23]
 • Wydawca: Step Records
 • Format: CD, digital download
5
Mixtape'y
Rok Dane dot. albumu
2009 Urodzony by przegrać, żyje by wygrać
 • Data: 5 lutego 2009[23]
 • Wydawca: StoProcent Records
 • Format: CD, digital download
2015 Czekając na Sobotę (oraz Matheo)
 • Data: 8 kwietnia 2015[92]
 • Wydawca: StoProcent Records
 • Format: CD, digital download
Single
Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat Album
SLiP
[93]
2009 „Stoprocent”[94] Sobotaż
„Tańcz głupia”[94]
„Dzień w dzień to samo”[94]
2011 „Jesteś już mój, jesteś już moja”[95] Gorączka sobotniej nocy
„Do góry łeb”[96]
„Numer na życzenie”[97]
2013 „Nie kradnij” 45 Dziesięć przykazań
„Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”[75]
„Balans” (oraz Kieru)[98] Singiel niealbumowy
2014 „Hej, jak leci?”[99] Sobota
2015 „Bandycki raj”[101] 47
 • ZPAV: złota płyta[88]
„Przepraszam” 45
2019 „Sława” (oraz Major SPZ)[102] Urodzony by wygrać
„6 rano” (oraz Kabe)[103]
„—” oznacza, że singiel nie był notowany na danej liście.
Inne
Rok Album Uwagi Źródło
2003 Tony JazzuTony Jazzu gościnnie rap w utworach „Kasa kasa” i „Styl nad style 2” [10]
2005 ProjektanciMamy to we krwi! gościnnie rap w utworze „Co jest w cenie” [15]
2006 Mores RSH – Słowo droższe od złota członek zespołu [11]
2007 Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 1: Tony Jazzu członek zespołu [18]
4P, OnilZorganizowana grupa rapowa gościnnie rap w utworze „Sztorm” [17]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 2: DJ Twister członek zespołu [19]
2008 Projektanci – Braterstwo krwi gościnnie rap w utworach „Pomocna dłoń” i „Warto wiedzieć” [20]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 3: DJ Feel-X członek zespołu [22]
PMMPolski mistrzowski manewr gościnnie rap w utworze „SZ-N wita!!!” [21]
2009 Toony, DJ TomekkEhrenkodex gościnnie rap w utworze „Bang, Bang” [26]
DSN – Dysonans gościnnie rap w utworze „Konkretnie” [27]
2010 Sage – Hardcore Dealin' Department 2010 gościnnie rap w utworach „StoPro odziej się” i „Problem” [31]
4P – Zły / Dobry chłopak gościnnie rap w utworze „Nie ma rzeczy niemożliwych” [32]
BuczerPodejrzany o rap: Mixtape vol.2 gościnnie rap w utworze „Jestem sobą” [33]
SmagalazCzillen Am Grillen gościnnie rap w utworze „Jedno pytanie” [34]
DJ Tomekk, Toony – Ehrenkodex gościnnie rap w utworze „Toony – Bang, Bang” [35]
DJ Cube – Forfiter gościnnie rap w utworze „Forfiter 3” [37]
Bosski RomanKrak 3 gościnnie rap w utworze „Niełatwy żywot ulicznego rapera” [36]
VienioEtos 2010 gościnnie rap w utworze „Gril te sprawy...” [40]
Grube jointy (kompilacja) rap wutworze „Za damski huj” [38]
Tony Jazzu – Dla każdego gościnnie rap w utworze „Liczy się wnętrze” [41]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – Mixtape 4: DJ Feel-X członek zespołu [43]
Marian Wielkopolski – High Quality gościnnie rap w utworze „Let's Clap” [42]
2011 RenaMój monopol gościnnie rap w utworze „Reggae nad Odry brzegiem” [46]
Kali50/50 gościnnie rap w utworze „Lajla Lajla” [47]
Grube jointy 2: karani za nic (kompilacja) rap w utworach „Suszyć kruszyć” i „Rusz dupsko na marsz” [44]
ChadaWGW gościnnie rap w utworze „Rap zaufania” [48]
Vienio Vs. Way Side CrewWspólny mianownik gościnnie rap w utworze „Gril te sprawy...” [49]
Rafi200 ton gościnnie rap w utworze „Nie tylko dla kasy” [50]
Macca SquadMaccaradża mówi dość gościnnie rap w utworze „Xanax” [51]
KajmanK2 gościnnie rap w utworze „W jednej chwili” [57]
Projekt Nasłuch – Nieznani sprawcy gościnnie rap w utworze „Taki ja” [58]
2012 Wini – Bóg jest miłością gościnnie rap w utworze „Nienawidzę raperów” [59]
Kamelito – Droga Kamelita gościnnie rap w utworze „Grzesznik” [60]
BorixonRap Not Dead gościnnie rap w utworze „Diler” [61]
Chada – Jeden z Was gościnnie rap w utworze „To koniec” [62]
Da NarkoholiXXX – Sex & przemoc. Zakazane piosenki gościnnie rap w utworze „Chodź wódkę pić” [63]
Bosskiskład – Braterska siła gościnnie rap w utworze „Bania u Romana” [66]
DonatanRównonoc. Słowiańska dusza gościnnie rap w utworze „Niespokojna dusza” [67]
Buczer – Infamous Mixtape gościnnie rap w utworze „Fałsz” [68]
2013 PopekMonster gościnnie rap w utworze „Ja robię muzę, ty płaczesz” [69]
Drużyna mistrzów 2: sport, muzyka, pasja (kompilacja) rap w utworze „Ćpaj sport” [72]
BezczelA.D.H.D gościnnie rap w utworze „Rzeźnia” [71]
KobraGolden Era gościnnie rap w utworze „Piją i tańczą” [104]
2014 White HouseKodex 5 Elements gościnnie rap w utworze „Już tego nie robię” [105]
Nowe pokolenie 14/44 (kompilacja) rap w utworach „Dlaczego nie nam takiej mocy” i „Kołysanka (smutna rzeka)” [106]
Rozbójnik Alibaba, Jan BorysewiczBal maturalny gościnnie rap w utworze „Uciec stąd” [107]
PihKino nocne gościnnie rap w utworze „Jest impreza” [108]
2015 RR Brygada – SoundtRRack gościnnie rap w utworze „Nagi instynkt” [109]
Drużyna Mistrzów 3 (kompilacja) rap w utworach „Samodyscyplina” i „Samodyscyplina” (remix) [110]
2016 TadekOstatni Rozkaz gościnny rap w utworze „Moja mała dziewczynko z AK” [111]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Reżyseria/Realizacja Album Źródło
2009 „Dzielnia” (gościnnie: Rena) GCM, ENTA Production Urodzony by przegrać, żyje by wygrać [24]
„Szczecin dawaj na majka” (gościnnie: PMM, Wini, Rena, Specnaz, Sage, Oreu, Seba (Tony Jazzu), Łona, Rymek) GCM [25]
„Stoprocent 2” (gościnnie: Kool Savas, Gural, Wall-e, Rytmus, Bigz, Matheo) Jasiek Holoubek, Filip Tymczyszyn, Tomasz Jankowski, Filip Fijalkowski Sobotaż [30]
2010 „Tańcz głupia”
[29]
2011 „Jesteś już mój, jesteś już moja” Marcin Pawełczak Gorączka sobotniej nocy [53]
„Zabroń mi” Marcin Pawełczak, Winicjusz Bartków [54]
2012 „Mój czas” (gościnnie: Matheo, Starszy, Doych) DirtMiron [55]
2013 „Zrób na to ciach” 5tayfresh
[112]
„Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną” 9 Liter Filmy Dziesięć przykazań [113]
„Nie kradnij” [114]
2014 „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” (gościnnie: Tomb, Bonson, Matheo, Kieru, Freon, Strach, Mustafa, Borixon, Rena, Wini) [115]
„Hej, jak leci?” A1 Videos
Sobota
[116]
#Hot16Challenge [117]
2015 „Jebać miłość” (oraz Matheo) Czekając na Sobotę [118]
„Jeszcze będzie hajc” (oraz Matheo; gościnnie: Buczer, Bezczel) Piotr Gołdych, Ewelina Marcinkowska [119]
„JP na Stoprocent” (oraz Matheo, gościnnie: Popek, Bosski Roman) Piotr Gołdych [120]
„Jazzowe manewry” (oraz Matheo; gościnnie: Wu) BNT [121]
„Na wszelki wypadek” (oraz Matheo) [122]
„Bandycki raj” 9 Liter Filmy Sobota [123]
2016 „Jestem stąd” (gościnnie: Lukasyno) Michał Jarczyk [124]
Gościnnie
2011 Smagalaz – „Jedno pytanie” (gościnnie: Sobota, Sage, Rena)
Czillen Am Grillen [125]
2012 Donatan – „Niespokojna dusza” (gościnnie: Chada, Słoń, Sobota) Piotr Tutka Równonoc. Słowiańska dusza [126]
Wice Wersa – „Na chate cza iść” (gościnnie: Sage, Sobota, Tede)
[127]
Da NarkoholiXXX – „Chodź vódke pić” (gościnnie: Sobota, Bezczel) OGfilms Sex & przemoc. Zakazane piosenki [64]
2013 Rena – „Ulice” (gościnnie: Sobota, Verte) 9 Liter Filmy Uliczna psychologia [128]
HDS – „Smak zwycięstwa” (gościnnie: Sobota) HDS [129]
Popek – „Ja robię muze, ty płaczesz” (gościnnie: Sobota, Rena, Wini) Hitvision Monster [70]
Matheo – „Essa Kolynda” (gościnnie: Wini, Rena, Sobota, Bonson, Tomb) A1 Videos [130]
2014 Rozbójnik Alibaba i Jan Borysewicz – „Uciec stąd” (gościnnie: Sobota) 9 Liter Filmy Bal maturalny [131]
Tony Jazzu – „Styl nad style 3” (gościnnie: Sobota) Rafał Latarnik W cenie sztuki [132]
Pih – „Jest impreza” (gościnnie: Sobota, Ero, Fu) Insane Film Kino nocne [133]
2016 „Świat u stóp” (Empire Music Studio, Matheo, Popek, Sobota, Timbaland) Empire Force One [134]
Inne
2007 Peja, Gural, Kaczor, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu – „Stoprocent Tour” Filip Tymczyszyn
[16]
2010 „Za damski huj”
Grube Jointy [39]
2011 Sobota – „Rusz dupsko na marsz” (gościnnie: Łata, Czutek) 85'sunrise Grube jointy 2: Karani za nic [45]
2012 Sobota, Verte, Rak Raczej – „FFL” First Floor Studio
[135]
2013 Sobota, Kieru – „Balans” Toczy Videos
[136]
VNM, Sobota, Tede, Kieru – „Na zajawie 2” Cam-L Studio
[137]
2014 Sobota, Mateusz Krautwurst – „Dlaczego nie mam takiej mocy” 9 Liter Filmy Nowe pokolenie 14/44 [138]
2015 Sobota, Anna Karwan – „Kołysanka (smutna rzeka)” [139]
Bosski Roman, Sobota – „Samodyscyplina”
Bosski Roman, Sobota – „Samodyscyplina” (remix)
Drużyna Mistrzów 3 [110]
2016 Sobota, Bonson, Bilon, Anna Karwan, Kieru, Wini, Matheo – „Trzy korony” Maciej Kawulski [140]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
„Kozackie klimaty” 2005 film dokumentalny, realizacja: ZKF Skandal [12][13][14]
„Totem” 2017 jako Igor [141]
Kobiety mafii 2018 jako „Kosa” [142]
Kobiety mafii 2 2019 jako „Kosa” [143]

Lista walk w MMA[edytuj | edytuj kod]

Wynik Bilans Przeciwnik Rozstrzygnięcie Runda Czas Wydarzenie Data Miejsce Uwagi
0-0 Polska Filip Marcinek Fame MMA 8: Dubiel vs. Blonsky 21.11.2020 Polska Łódź Debiut w MMA

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia polskiego rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 413. ISBN 978-83-7982-041-2.
 2. Sobota, hiphopedia.info [dostęp 2010-02-25] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-16] (pol.).
 3. Behemoth i Kamil Bednarek najpopularniejszymi polskimi artystami na Facebooku, blitznews.pl [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-22] (pol.).
  Formacja Behemoth i Kamil Bednarek najpopularniejszymi polskimi artystami w serwisie społecznościowym Facebook, muzyka.ddv.pl [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-22] (pol.).
 4. a b Maxymilian Hozer: Sobota kończy z rapem: „Cieszcie się k*rwy, dopięliście swego”. Glamrap.pl, 2020-05-27. [dostęp 2020-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-31)].
 5. a b Sobota kończy karierę: To koniec, piszę to z niechęcią. Cgm.pl, 2020-05-28. [dostęp 2020-05-31].
 6. a b Mateusz Natali: Sobota odpowiada na Hot16Challenge2 i dodaje "Kończę z rapem". Popkiller.pl, 2020-05-27. [dostęp 2020-05-31].
 7. Raper Sobota i Nielle Diarra powiedzieli sobie TAK! Ślub odbył się bez białej sukni i poza utartymi schematami. gs24.pl, 2020-03-14. [dostęp 2020-03-17].
 8. Sobota rozstał się z dziewczyną. "Każde z nas prowadzi swoje życie". 2018-04-30. [dostęp 2020-03-17].
 9. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 456–457. ISBN 83-89738-75-9.
 10. a b Tony Jazzu – „Tony Jazzu”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-17] (pol.).
 11. a b Mores RSH – „Słowo droższe od złota”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-18] (pol.).
 12. a b „Kozackie klimaty” w całości, hip-hop.pl [dostęp 2012-07-03] (pol.).
 13. a b „Kozackie klimaty” – zwiastun filmu, hip-hop.pl [dostęp 2012-07-03] [zarchiwizowane z adresu 2009-05-15] (pol.).
 14. a b „Kozackie klimaty” (2005), filmweb.pl [dostęp 2012-07-03] (pol.).
 15. a b Projektanci – „Mamy to we krwi!”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-02-04] (pol.).
 16. a b Peja, Gural, Kaczor, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu – „Stoprocent Tour”, youtube.com [dostęp 2013-10-17] (pol.).
 17. a b 4P & Onil – „Zorganizowana grupa rapowa”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-12] (pol.).
 18. a b Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – „Mixtape 1 – Tony Jazzu”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-18] (pol.).
 19. a b Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – „Mixtape 2 – DJ Twister”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-18] (pol.).
 20. a b Projektanci – „Braterstwo krwi”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-05-26] (pol.).
 21. a b PMM – „Polski mistrzowski manewr”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-01-24] (pol.).
 22. a b Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – „Mixtape 3 – DJ Feel-X”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-18] (pol.).
 23. a b c Sobota – „Urodzony by przegrać, żyje by wygrać”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-18] (pol.).
 24. a b Sobota – „Dzielnia” ft. Rena, hip-hop.pl [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2010-04-07] (pol.).
 25. a b Sobota – „Szczecin dawaj na majka” feat. PMM, Wini, Rena, Specnaz, Sage, Oreu, Seba (Tony Jazzu), Łona, Rymek, hip-hop.pl [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2010-03-04] (pol.).
 26. a b DJ Tomekk & Toony – „Ehrenkodex”, hiphopedia.info [dostęp 2012-02-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-02-04] (pol.).
 27. a b DSN – „Dysonans”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-16] (pol.).
 28. a b Sobota – „Sobotaż”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-18] (pol.).
 29. a b Sobota – „Tańcz głupia”, hip-hop.pl [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2010-08-09] (pol.).
 30. a b Sobota – „Stoprocent 2” ft. Kool Savas, Gural, Wall-e, Rytmus, Bigz, Matheo, hip-hop.pl [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-07] (pol.).
 31. a b Sage – „Hardcore Dealin' Department 2010”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-12] (pol.).
 32. a b 4P – „Zły / Dobry chłopak”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-12] (pol.).
 33. a b Buczer – „Podejrzany o rap: Mixtape vol.2”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-04] (pol.).
 34. a b Smagalaz – „Czillen Am Grillen”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-17] (pol.).
 35. a b DJ Tomekk & Toony – „Ehrenkodex”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-02-04] (pol.).
 36. a b Bosski Roman – „Krak 3”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-03-05] (pol.).
 37. a b DJ Cube – „Forfiter”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-05-22] (pol.).
 38. a b V/A – „Grube jointy”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-14] (pol.).
 39. a b Sobota – „Za damski huj”, hip-hop.pl [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2010-10-17] (pol.).
 40. a b Vienio – „Etos 2010”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-09] (pol.).
 41. a b Tony Jazzu – „Dla każdego”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-18] (pol.).
 42. a b Marian Wielkopolski – „High Quality”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-15] (pol.).
 43. a b Spółdzielnia (Ogarnij Się!) – „Mixtape 4: DJ Feel-X”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-18] (pol.).
 44. a b Daniel Wardziński, „Grube jointy 2: karani za nic” – gruba tracklista!, popkiller.pl [dostęp 2013-10-17] (pol.).
 45. a b Sobota ft. Łata, Czutek – „Rusz dupsko na marsz”, cgm.pl [dostęp 2011-09-30] (pol.).
 46. a b Rena – „Mój monopol”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-15] (pol.).
 47. a b Kali – „50/50”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-01-11] (pol.).
 48. a b Daniel Wardziński, Chada „Wiara gwarancją wygranej” – lista gości i producentów, popkiller.pl [dostęp 2013-10-17] (pol.).
 49. a b Vienio vs. Way Side Crew – „Wspólny mianownik”, hiphopedia.info [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-09] (pol.).
 50. a b Mateusz Natali, Rafi „200 Ton” – odsłuchaj całość!, popkiller.pl [dostęp 2013-10-15] (pol.).
 51. a b Macca Squad – „Maccaradża mówi dość”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-17] (pol.).
 52. a b Sobota „Gorączka sobotniej nocy” 8 października / tracklista, hip-hop.pl [dostęp 2011-09-15] (pol.).
 53. a b Sobota – „Jesteś już mój, jesteś już moja”, hip-hop.pl [dostęp 2011-06-11] [zarchiwizowane z adresu 2011-06-18] (pol.).
 54. a b Sobota – „Zabroń mi” (prod. Matheo), youtube.com [dostęp 2011-11-06] (pol.).
 55. a b Mateusz Natali, Video Dnia: Sobota feat. Matheo, Starszy, Doych „Mój czas”, popkiller.pl [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-26] (pol.).
 56. OLiS – sprzedaż w okresie 03.10.2011 – 09.10.2011, olis.onyx.pl [dostęp 2011-10-14] (pol.).
 57. a b Kajman – „K2”, hiphopedia.info [dostęp 2012-11-17] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-08] (pol.).
 58. a b Projekt Nasłuch – „Nieznani sprawcy”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-10] (pol.).
 59. a b Wini – „Bóg jest miłością”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-09-28] (pol.).
 60. a b Kamelito – „Droga Kamelita”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-17] (pol.).
 61. a b Borixon – „Rap Not Dead”, hiphopedia.info [dostęp 2012-06-16] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-18] (pol.).
 62. a b Chada – „Jeden z Was”, hiphopedia.info [dostęp 2012-06-22] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-10] (pol.).
 63. a b Da NarkoholiXXX – „Sex & przemoc. Zakazane piosenki”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-17] (pol.).
 64. a b Krystian Krupiński, Da NarkoholiXXX feat. Sobota, Bezczel „Chodź vódke pić” (Sex & Przemoc Mixtape), popkiller.pl [dostęp 2013-10-17] (pol.).
 65. Sobota & Weekend – „Ona tańczy dla mnie” (2sty Blend), youtube.com [dostęp 2013-10-17] (pol.).
 66. a b Bosskiskład – „Braterska siła”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-16] (pol.).
 67. a b Donatan – „Równonoc”, hhbd.pl [dostęp 2012-09-26] (pol.).
 68. a b Buczer – „Infamous Mixtape”, hiphopedia.info [dostęp 2013-03-09] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-14] (pol.).
 69. a b Popek – „Monster”, hiphopedia.info [dostęp 2013-10-01] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-04] (pol.).
 70. a b Mateusz Natali, Popek feat. Sobota, Wini, Rena „Ja robię muzę, ty płaczesz” – teledysk, popkiller.pl [dostęp 2013-10-17] (pol.).
 71. a b Bezczel – „A.D.H.D.”, hiphopedia.info [dostęp 2013-03-30] [zarchiwizowane z adresu 2013-04-24] (pol.).
 72. a b V/A – „Drużyna mistrzów 2: sport, muzyka, pasja”, hiphopedia.info [dostęp 2013-06-30] [zarchiwizowane z adresu 2013-09-28] (pol.).
 73. a b Sobota „X przykazań” – premiera 7 grudnia / preorder, glamrap.pl [dostęp 2013-11-06] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-14] (pol.).
 74. OLiS – sprzedaż w okresie 06.01.2014 – 12.01.2014, olis.onyx.pl [dostęp 2014-01-17] (pol.).
 75. a b „I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną” – Single – Sobota, itunes.apple.com [dostęp 2013-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2015-01-11] (ang.).
 76. Maciej Sulima, Sobota i Matheo „X przykazań” – materiał video z prac, popkiller.pl [dostęp 2013-12-10] (pol.).
 77. Maciej Sulima, Sobota „II. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie” – making of, popkiller.pl [dostęp 2013-12-10] (pol.).
 78. Maciej Sulima, Sobota „III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” – making of, popkiller.pl [dostęp 2013-12-10] (pol.).
 79. Maciej Sulima, Sobota „IV. Czcij ojca swego i matkę swoją” – making of, popkiller.pl [dostęp 2013-12-10] (pol.).
 80. Maciej Sulima, Sobota „V. Nie zabijaj” – making of, popkiller.pl [dostęp 2013-12-10] (pol.).
 81. Piotr Zdziarstek, Sobota „VI. Nie cudzołóż” – making of „Dziesięciu przykazań”, popkiller.pl [dostęp 2013-12-10] (pol.).
 82. Sobota pracuje nad 7 przykazaniem (video), glamrap.pl [dostęp 2013-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-13] (pol.).
 83. Maciej Sulima, Sobota „VIII. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu” – making of, popkiller.pl [dostęp 2013-12-10] (pol.).
 84. Sobota pracuje nad IX przykazaniem (video), glamrap.pl [dostęp 2013-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-13] (pol.).
 85. Sobota i dziesiąte przykazanie (video), glamrap.pl [dostęp 2013-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-13] (pol.).
 86. OLiS – sprzedaż w okresie 03.10.2011 – 09.10.2011, olis.onyx.pl [dostęp 2017-07-24].
  OLiS – sprzedaż w okresie 06.01.2014 – 12.01.2014, olis.onyx.pl [dostęp 2017-07-24].
  OLiS – sprzedaż w okresie 06.11.2015 – 12.11.2015, olis.onyx.pl [dostęp 2015-11-22] (pol.).
 87. a b c d ZPAV: regulamin przyznawania wyróżnień, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2015-10-01] (pol.).
 88. a b c d ZPAV: złote płyty 2015, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2016-03-02] (pol.).
 89. Sobota – „Sobota” – okładka, tracklista, goście i data premiery, cgm.pl [dostęp 2015-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2015-10-18] (pol.).
 90. ZPAV: platynowe płyty 2016, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2016-04-27] (pol.).
 91. OLiS – sprzedaż w okresie 24.03.2017 – 30.03.2017, olis.onyx.pl [dostęp 2017-04-06] (pol.).
 92. Sobota & Matheo – „Czekając na Sobotę” – ruszyła przedsprzedaż mixtape'u, cgm.pl [dostęp 2015-03-25] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-20] (pol.).
 93. SLiP – Notowanie 1176 z 13 grudnia 2013 roku, radioszczecin.pl [dostęp 2013-12-14] (pol.).
  SLiP – Notowanie 1263 z 14 sierpnia 2015 roku, radioszczecin.pl [dostęp 2015-08-19] (pol.).
  SLiP – Notowanie 1278 z 27 listopada 2015 roku, radioszczecin.pl [dostęp 2015-11-29] (pol.).
 94. a b c Maksymilian Śleziak, Recenzja: Sobota – „Sobotaż”, erape.fotolog.pl [dostęp 2017-04-15].
 95. Video Dnia: Sobota „Jesteś już mój, jesteś już moja”, popkiller.pl [dostęp 2017-04-15] (pol.).
 96. Sobota feat. Chór Montu „Do góry łeb” – kolejny numer, popkiller.pl [dostęp 2017-04-15] (pol.).
 97. Sobota „Numer na życzenie” – nowy singiel, popkiller.pl [dostęp 2017-04-15] (pol.).
 98. „Balans” – Single Sobota & Kieru, itunes.apple.com [dostęp 2014-12-16] [zarchiwizowane z adresu 2015-01-11] (ang.).
 99. „Hej, jak leci?” – Single Sobota, itunes.apple.com [dostęp 2014-12-16] [zarchiwizowane z adresu 2015-01-11] (ang.).
 100. ZPAV: platynowe płyty 2015, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2016-03-02] (pol.).
 101. „Bandycki raj” (prod. Matheo) – Single Sobota, itunes.apple.com [dostęp 2015-08-19] (ang.).
 102. stoprocentTV, Sobota ft. Major SPZ - Sława (prod. ALBØNIE) VIDEO [dostęp 2019-01-31].
 103. stoprocentTV, Sobota ft. Kabe - 6 rano TRAILER KOBIETY MAFII 2 [dostęp 2019-01-31].
 104. Kobra – „Golden Era”, hiphopedia.info [dostęp 2013-12-14] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-14] (pol.).
 105. White House – „Kodex V: Elements”, hiphopedia.info [dostęp 2014-06-01] [zarchiwizowane z adresu 2014-06-05] (pol.).
 106. Krystian Krupiński, Matheo & Grzech Piotrowski „Nowe pokolenie 14/44” – tracklista, promomix i preorder, popkiller.pl [dostęp 2014-12-01] (pol.).
 107. Rozbójnik Alibaba – „Bal maturalny”, hiphopedia.info [dostęp 2014-06-01] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-02] (pol.).
 108. Pih – „Kino nocne”, hiphopedia.info [dostęp 2014-06-01] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-08] (pol.).
 109. RR Brygada „Soundtrrack” – premiera i odsłuch, glamrap.pl [dostęp 2015-06-08] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-08] (pol.).
 110. a b Drużyna Mistrzów 3 – Bosski & Sobota „Samodyscyplina” prod. Fabster official video, youtube.com [dostęp 2017-10-02].
 111. Tadek „Moja mała dziewczynko z AK”, gośc. Sobota (prod. KRH), youtube.com [dostęp 2017-10-02].
 112. Mateusz Natali, Video Dnia: Sobota „Zrób na to ciach”, popkiller.pl [dostęp 2013-10-17] (pol.).
 113. Mateusz Natali, Sobota „I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną” – teledysk, popkiller.pl [dostęp 2013-11-06] (pol.).
 114. Mateusz Natali, Sobota „VII. Nie kradnij” – teledysk, popkiller.pl [dostęp 2013-12-04] (pol.).
 115. Mateusz Natali, Sobota feat. Tomb, Bonson, Matheo, Kieru, Freon, Strach, Mustafa, Borixon, Rena, Wini „XI. Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” – teledysk, popkiller.pl [dostęp 2014-12-16] (pol.).
 116. „Hej, jak leci?” – nowy klip Soboty, cgm.pl [dostęp 2014-08-07] [zarchiwizowane z adresu 2014-08-08] (pol.).
 117. Mateusz Natali, Sobota, RDI, Pono, Ks. Jakub Bartczak, PeeRZeT, AK47, Wergawer, CNE i inni odpowiadają na „Hot16Challenge”, popkiller.pl [dostęp 2015-01-26] (pol.).
 118. Mateusz Natali: Sobota „Jebać miłość (Hello Love remix by Matheo)” – pierwszy singiel z mixtape'u (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 119. Mateusz Natali, Sobota, Matheo, Buczer i Bezczel remiksują „Jeszcze będzie czas” WWO, popkiller.pl [dostęp 2015-03-25] (pol.).
 120. Sobota gośc. Popek, Bosski Roman – „JP na Stoprocent” (prod. Matheo), youtube.com [dostęp 2018-01-03].
 121. Mateusz Natali, Sobota, Matheo i Wu remiksują „Manewry” Killaz Group – video, popkiller.pl [dostęp 2015-03-25] (pol.).
 122. Mateusz Natali, Sobota i Matheo remiksują Yelawolfa – video, popkiller.pl [dostęp 2015-03-25] (pol.).
 123. Mateusz Natali, Video Dnia: Sobota „Bandycki raj”, popkiller.pl [dostęp 2015-08-19] (pol.).
 124. Mateusz Natali, Sobota feat. Lukasyno „Jestem stąd” – teledysk, popkiller.pl [dostęp 2016-03-24] (pol.).
 125. Smagalaz feat. Sobota, Sage, Rena – „Jedno pytanie”, youtube.com [dostęp 2013-10-17] (pol.).
 126. Donatan – „Niespokojna dusza” Chada, Słoń, Sobota, youtube.com [dostęp 2012-08-03] (pol.).
 127. Video Dnia: Wice Wersa feat. Sage, Sobota, Tede „Na chate cza iść”, popkiller.pl [dostęp 2013-10-17] (pol.).
 128. Maciej Sulima, Rena feat. Verte, Sobota „Ulice” (prod. Matheo) – teledysk, popkiller.pl [dostęp 2013-10-17] (pol.).
 129. Relacja z klipu HDS i Soboty (video), glamrap.pl [dostęp 2019-01-09].
 130. Maciej Sulima, Matheo gośc. Wini, Rena, Sobota, Bonson, Tomb „Essa Kolynda” – teledysk, popkiller.pl [dostęp 2014-12-16] (pol.).
 131. Mateusz Natali: Video Dnia: Rozbójnik Alibaba & Jan Borysewicz feat. Sobota „Uciec stąd” (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-11-01].
 132. Mateusz Natali, Tony Jazzu feat. Sobota „Styl nad style 3” – teledysk, popkiller.pl [dostęp 2014-12-16] (pol.).
 133. Mateusz Natali, Video Dnia: Pih feat. Sobota, Ero, Fu „Jest impreza”, popkiller.pl [dostęp 2014-12-12] (pol.).
 134. Mateusz Natali, Video Dnia: Popek x Sobota x Matheo x Timbaland „Świat u stóp” (Empire Music Studio), popkiller.pl [dostęp 2016-08-31] (pol.).
 135. Krystian Krupiński, „FFL” – Sobota, Verte, Rak Raczej (prod. GPD) – teledysk, popkiller.pl [dostęp 2013-10-17] (pol.).
 136. Maciej Sulima, Sobota, Kieru „Balans” (prod. Matheo) – teledysk, popkiller.pl [dostęp 2013-10-17] (pol.).
 137. Mateusz Natali, VNM, Sobota, Tede, Kieru „Na zajawie 2” – teledysk, popkiller.pl [dostęp 2013-10-17] (pol.).
 138. Mateusz Natali, Sobota i Mateusz Krautwurst „Dlaczego nie mam takiej mocy” – teledysk, popkiller.pl [dostęp 2014-12-16] (pol.).
 139. Mateusz Natali, Sobota i Anna Karwan „Kołysanka (smutna rzeka)” – teledysk, popkiller.pl [dostęp 2015-03-25] (ang.).
 140. Mateusz Natali, Sobota, Bonson, Bilon, Ania Karwan, Kieru, Wini i Matheo promują galę KSW, popkiller.pl [dostęp 2016-09-30] (pol.).
 141. Totem (2017), filmweb.pl [dostęp 2019-12-28].
 142. Kobiety mafii (2018), filmweb.pl [dostęp 2019-12-28].
 143. Kobiety mafii 2 (2019), filmweb.pl [dostęp 2019-12-28].