Sobota (raper)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy rapera. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Sobota
Ilustracja
Michał „Sobota” Sobolewski podczas koncertu na Hip-Hop Fest Nysa 2012
Imię i nazwisko Michał Sobolewski
Pseudonim S.O.B. · Szekspir · SOB · Sobota
Data i miejsce urodzenia 25 lutego, 1977
Szczecin, PL
Instrumenty wokal
Gatunki hip-hop · świadomy hip-hop
Zawód raper
Aktywność 1997–dotychczas
Wydawnictwo StoProcent Records
Powiązania Snuz · Matheo · Popek · Mores RSH
Zespoły
Spółdzielnia (Ogarnij Się!)

Sobota, właściwie Michał Sobolewski[1] (ur. 25 lutego 1977 w Szczecinie[2]), znany również jako S.O.B., Szekspir i eSS – polski raper. Michał Sobolewski działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX w. Początkowo związał się z zespołem Uquad-Squad, a w 1999 roku dołączył do popularnego wówczas zespołu Snuz. Wraz z grupą nagrał wydany rok później album zatytułowany Towar to sprawdzony maksymalnie czysty. Po rozwiązaniu zespołu raper kontynuował działalność artystyczną w składzie Mores RSH, wraz z którym nagrał m.in. dwie piosenki na ścieżkę dźwiękową głośnego dokumentu Sylwestra LatkowskiegoKlatka” (2003). Trzy lata później ukazało się jedyne wydawnictwo zespołu - Słowo droższe od złota, po czym projekt został zarzucony.

W międzyczasie Sobota dołączył do kolektywu Spółdzielnia (Ogarnij Się!). Wraz z zespołem muzyk nagrał kolejno cztery mixtape'y Mixtape 1 - Tony Jazzu (2007), Mixtape 2 - DJ Twister (2007), Mixtape 3 - DJ Feel-X (2008) oraz Mixtape 4 - DJ Feel-X (2010). W 2007 roku Sobota wziął udział w trasie koncertowej „Stoprocent Tour”, która była promowana teledyskiem do utworu o tym samym tytule. Nagrana m.in. z udziałem Pei, Kaczora i Donguralesko piosenka, a emitowana przez stację telewizyjną 4fun.tv przysporzyła Sobolewskiemu pewnej popularności w kraju. W 2009 roku ukazało się pierwsze solowe wydawnictwo Soboty - mixtape Urodzony by przegrać, żyje by wygrać. Jeszcze w 2009 roku do sprzedaży trafił album solowy rapera pt. Sobotaż. Na płycie znalazł się m.in. utwór „Tańcz głupia”, który przyniósł raperowi sukces jako artyście solowemu. Zrealizowany do utworu teledysk odnotował w przeciągu roku od premiery milion odsłon w serwisie YouTube.

W 2011 roku ukazał się drugi, wyprodukowany w całości przez Matheo, album studyjny rapera zatytułowany Gorączka sobotniej nocy. Promowana teledyskami do utworów „Jesteś już mój, jesteś już moja”, „Zabroń mi” i „Mój czas” płyta dotarła do 8. miejsca najpopularniejszych płyt w kraju (OLiS). Rok później „drugą młodość” zyskała piosenka z repertuaru Soboty „Tańcz głupia”, której mashup z bijącą rekordy popularności kompozycją „Ona tańczy dla mnie” discopolowego zespołu Weekend zrealizował raper i producent muzyczny 2sty. Ciesząca się popularnością w kraju piosenka do października 2013 roku została wyświetlona ponad 10 mln razy na łamach YouTube. W opublikowanym w 2013 roku przez agencję informacyjną Blitznews.pl rankingu najpopularniejszych polskich muzyków na Facebooku Sobota zajął 6. miejsce z wynikiem 571 tys. fanów[3].

Ma syna[4].

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Michał Sobolewski działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX w. Początkowo związał się z zespołem Uquad-Squad, a w 1999 roku dołączył do popularnego wówczas zespołu Snuz. Wraz z grupą nagrał wydany rok później album zatytułowany Towar to sprawdzony maksymalnie czysty[5]. Pewną popularnością w kraju ciszyły się pochodzące z płyty piosenki „Upalne lato miejskie część 2” i „Wiara”, notowane, odpowiednio na 19. i 13. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. Po rozwiązaniu zespołu Snuz raper kontynuował działalność artystyczną w składzie Mores RSH wraz, z którym nagrał m.in. dwie piosenki na ścieżkę dźwiękową głośnego dokumentu Sylwestra LatkowskiegoKlatka” (2003). Także w 2003 roku Sobota gościł na nielegalu Tony Jazzu - Tony Jazzu w utworach „Kasa kasa” i „Styl nad style 2”[6]. Trzy lata później ukazało się jedyne Mores RSH wydawnictwo zespołu - Słowo droższe od złota, po czym projekt został zarzucony[7]. W międzyczasie Sobota dołączył do kolektywu Spółdzielnia (Ogarnij Się!). Wcześniej, w 2005 roku Sobota wziął udział w niezależnym projekcie „Kozackie klimaty”, filmie dokumentalnym zrealizowanym przez ZKF Skandal[8][9][10]. W obrazie raper wystąpił u boku takich wykonawców jak: DJ Deszczu Strugi, Eldo, czy DJ Twister. W międzyczasie muzyk gościł także na albumie Projektantów - Mamy to we krwi! (2005)[11]. W 2007 roku Sobota wziął udział w trasie koncertowej „Stoprocent Tour”, która była promowana teledyskiem do utworu o tym samym tytule[12]. Nagrana m.in. z udziałem Pei, Kaczora i Donguralesko piosenka, a emitowana przez stację telewizyjną 4fun.tv przysporzyła Sobolewskiemu pewnej popularności w kraju. W międzyczasie muzyk gościł na albumie 4P i Onila - Zorganizowana grupa rapowa w utworze „Sztorm”[13]. Także w 2007 roku ukazały się kolejno mixtape'y formacji Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 1: Tony Jazzu i Mixtape 2: DJ Twister[14][15]. W 2008 roku raper gościł na płycie Projektantów - Braterstwo krwi. Zwrotki Soboty znalazły się w utworach „Pomocna dłoń” i „Warto wiedzieć”[16]. Pod koniec roku do sprzedaży trafiły nagrania zespołu PMM - Polski mistrzowski manewr z gościnnym udziałem Sobolewskiego w utworze"SZ-N wita!!!”[17]. Także w 2008 roku został wydany trzeci materiał projektu Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 3: DJ Feel-X[18]. 5 lutego 2009 roku nakładem StoProcent Records ukazał się pierwszy materiał solowy Soboty - mixtape Urodzony by przegrać, żyje by wygrać[19]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Pih, DJ Twister, Kaczor oraz Łona. Materiał był promowany teledyskami do utworów „Dzielnia” i „Szczecin dawaj na majka”[20][21]. Również w 2009 roku Sobota wystąpił na płycie duetu Toony i DJ Tomekk - Ehrenkodex oraz DSN - Dysonans[22][23].

28 października, także 2009 roku ukazał się album solowy Soboty pt. Sobotaż[24]. Na płycie znalazł się m.in. utwór „Tańcz głupia”, który przyniósł raperowi sukces jako artyście solowemu[25]. Zrealizowany do utworu teledysk odnotował w przeciągu roku od premiery milion odsłon w serwisie YouTube. W ramach promocji wydawnictwa zrealizowany został również wideoklip do kompozycji „Stoprocent 2” z udziałem Kool Savasa, Gurala, Wall-eego, Rytmusa, Bigza i Matheo[26]. W pierwszym półroczu 2010 Sobota wystąpił gościnnie na albumach: Sage - Hardcore Dealin' Department 2010, 4P - Zły / Dobry chłopak, DJ Cube - Forfiter, Bosski Roman - Krak 3, Buczer - Podejrzany o rap: Mixtape vol.2, Smagalaz - Czillen Am Grillen oraz DJ Tomekk, Toony - Ehrenkodex[27][28][29][30][31][32][33]. W międzyczasie, w maju do sprzedaży trafiła kompilacja Grube jointy[34]. Na promującej legalizację posiadania marihuany płycie znalazł się autorski utwór rapera zatytułowany „Za damski huj”. Do piosenki powstał również wideoklip[35]. Do końca 2010 roku Sobota gościł jeszcze na albumach Vienia - Etos 2010, Tony Jazzu - Dla każdego i Mariana Wielkopolskiego - High Quality[36][37][38]. W 2010 roku ukazał się także ostatni materiał projektu Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 4: DJ Feel-X[39]. W 2011 roku muzyk wziął udział w nagraniach drugiej części składanki Grube jointy 2: karani za nic[40]. Raper tym razem na potrzeby nagrał zwrotki do dwóch utworów: „Suszyć kruszyć” i „Rusz dupsko na marsz”. Do drugiej kompozycji został zrealizowany promocyjny obraz[41]. Następnie Sobolewski gościł na albumach Reny - Mój monopol, Kaliego - 50/50 i Chady - WGW[42][43][44]. W czerwcu do sprzedaży trafił album Vienia nagrany z udziałem oiowego składu Way Side Crew - Wspólny mianownik. Na płycie znalazła się piosenka „Gril te sprawy...” z udziałem Soboty, która w oryginalne znalazła się na poprzedniej produkcji Vienia[45]. Następnie Sobolewski wystąpił na debiucie solowym Rafiego - 200 ton, a we wrześniu na płycie formacji Macca Squad - Maccaradża mówi dość[46][47]. 8 października tego samego roku ukazał się drugi, wyprodukowany w całości przez Matheo, album studyjny rapera zatytułowany Gorączka sobotniej nocy[48]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Chada, Paluch, Pih, Tede, Tony Jazzu, a także chór Montu. Promowana teledyskami do utworów „Jesteś już mój, jesteś już moja”, „Zabroń mi” i „Mój czas” płyta dotarła do 8. miejsca najpopularniejszych płyt w kraju (OLiS)[49][50][51][52]. Również w październiku Sobota wystąpił na albumie Kajmana - K2 w piosence „W jednej chwili”[53]. Z kolei w grudniu rapował na albumie Projekt Nasłuch - Nieznani sprawcy[54].

Na początku 2012 roku raper wystąpił na solowym albumie Winiego - Bóg jest miłością w zrealizowanej z udziałem licznych gości kompozycji „Nienawidzę raperów”[55]. W piosence wystąpili ponadto m.in. Żurom, DJ Feel-X, VNM i B.R.O. Następnie muzyk wystąpił na albumach Kamelito - Droga Kamelita, Borixon - Rap Not Dead i Chada - Jeden z Was[56][57][58]. W lipcu został wydany projekt GPD i Verte pod nazwą Da NarkoholiXXX, na płycie zatytułowanej Sex & przemoc. Zakazane piosenki Sobota wystąpił wraz z Bezczelem w promowanej teledyskiem piosence „Chodź wódkę pić”[59][60]. W międzyczasie „drugą młodość” zyskała piosenka z repertuaru Soboty „Tańcz głupia”, której mashup z bijącą rekordy popularności kompozycją „Ona tańczy dla mnie” discopolowego zespołu Weekend zrealizował raper i producent muzyczny 2sty. Ciesząca się popularnością w kraju piosenka do października 2013 roku została wyświetlona ponad 10 mln razy na łamach YouTube[61]. Pod koniec roku Sobolewski wystąpił na albumie formacji Bosskiskład - Braterska siła w utworze „Bania u Romana” oraz na bijącej rekordy popularności producenckiej płycie Donatana - Równonoc. Słowiańska dusza w kompozycji „Niespokojna dusza”[62][63]. Jeszcze tego samego roku Sobota wziął udział w nagraniach mixtape'u Buczera Infamous Mixtape[64]. Na początku 2013 roku ukazał się solowy materiał związanego z zespołem Firma Popka - Monster. Na płycie znalazła się piosenka „Ja robię muzę, ty płaczesz”, w którym Sobota wystąpił u boku Winiego i Reny[65]. Raper wystąpił także w teledysku do tegoż utworu[66]. Następnie zwrotki muzyka znalazły się na płycie Bezczela - A.D.H.D[67]. Z kolei w czerwcu ukazała się składanka Drużyna mistrzów 2: sport, muzyka, pasja z utworem „Ćpaj sport”, w którym Sobota wystąpił wraz z Reną, Kieru i Matheo[68]. W grudniu do sprzedaży trafił trzeci album solowy rapera zatytułowany Dziesięć przykazań[69]. Wydawnictwo dotarło do 5. miejsca polskiej listy przebojów (OLiS)[70]. Nagrania poprzedził singel pt. I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną[71]. Płyta została w całości wyprodukowana przez Matheo. Na potrzeby płyty zostały zarejestrowane partie chóralne, a także organów w wykonaniu Macieja Cybulskiego m.in. w Katedrze p.w. św. Jakuba Apostoła oraz kościołach pw. Św. Mikołaja i pw. św. Józefa w Szczecinie. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Borixon, Bonson, i Waldemar Kasta. Produkcja płyty była relacjonowana przez rapera filmami krótkometrażowymi, które zostały opublikowane na łamach serwisu YouTube[72][73][74][75][76][77][78][79][80][81].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Snuz, w sekcji Dyskografia.
Albumy
Rok Album Pozycja na

liście

Sprzedaż Certyfikat
POL

[82]

2009 Sobotaż
 • Data: 28 października 2009[24]
 • Wydawca: StoProcent Records
 • Format: CD
2011 Gorączka sobotniej nocy
 • Data: 8 października 2011[48]
 • Wydawca: StoProcent Records
 • Format: CD
8
 • ZPAV: Złota płyta[84]
2013 Dziesięć przykazań 5
 • ZPAV: Złota płyta[84]
2015 Sobota
 • Data: 6 listopada 2015[85]
 • Wydawca: StoProcent Records
 • Format: CD, digital download
2
„—” oznacza, że album nie był notowany na danej liście.

Albumy kompilacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Pozycja

na

liście

POL

[87]

2017 Trzech Króli (oraz Popek i Matheo)
 • Data: 24 marca 2017[19]
 • Wydawca: Step Records
 • Format: CD, digital download
5
Mixtape'y
Rok Dane dot. albumu
2009 Urodzony by przegrać, żyje by wygrać''
 • Data: 5 lutego 2009[19]
 • Wydawca: StoProcent Records
 • Format: CD, digital download
2015 Czekając na Sobotę (oraz Matheo)
 • Data: 8 kwietnia 2015[88]
 • Wydawca: StoProcent Records
 • Format: CD, digital download
Single
Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat Album
SLiP
[89]
2009 „Stoprocent”[90] Sobotaż
„Tańcz głupia”[90]
„Dzień w dzień to samo”[90]
2011 „Jesteś już mój, Jesteś już moja”[91] Gorączka sobotniej nocy
„Do góry łeb”[92]
„Numer na życzenie”[93]
2013 „Nie kradnij” 46 Dziesięć przykazań
„Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”[94]
„Balans” (oraz Kieru)[95] Singiel niealbumowy
2014 „Hej, jak leci?”[96] Sobota
2015 „Bandycki raj”[98] 47
 • ZPAV: Złota płyta[84]
„Przepraszam” 45
„—” oznacza, że singiel nie był notowany na danej liście.
Inne
Rok Album Uwagi Źródło
2003 Tony Jazzu - Tony Jazzu gościnnie rap w utworach „Kasa kasa"i „Styl nad style 2" [6]
2005 Projektanci - Mamy to we krwi! gościnnie rap w utworze „Co jest w cenie” [11]
2006 Mores RSH - Słowo droższe od złota członek zespołu [7]
2007 Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 1: Tony Jazzu członek zespołu [14]
4P, Onil - Zorganizowana grupa rapowa gościnnie rap w utworze „Sztorm” [13]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 2: DJ Twister członek zespołu [15]
2008 Projektanci - Braterstwo krwi gościnnie rap w utworach „Pomocna dłoń” i „Warto wiedzieć” [16]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 3: DJ Feel-X członek zespołu [18]
PMM - Polski mistrzowski manewr gościnnie rap w utworze „SZ-N wita!!!” [17]
2009 Toony, DJ Tomekk - Ehrenkodex gościnnie rap w utworze „Bang, Bang” [22]
DSN - Dysonans gościnnie rap w utworze „Konkretnie” [23]
2010 Sage - Hardcore Dealin' Department 2010 gościnnie rap w utworach „StoPro odziej się” i „Problem” [27]
4P - Zły / Dobry chłopak gościnnie rap w utworze „Nie ma rzeczy niemożliwych” [28]
Buczer - Podejrzany o rap: Mixtape vol.2 gościnnie rap w utworze „Jestem sobą” [29]
Smagalaz - Czillen Am Grillen gościnnie rap w utworze „Jedno pytanie” [30]
DJ Tomekk, Toony - Ehrenkodex gościnnie rap w utworze „Toony - Bang, Bang” [31]
DJ Cube - Forfiter gościnnie rap w utworze „Forfiter 3” [33]
Bosski Roman - Krak 3 gościnnie rap w utworze „Niełatwy żywot ulicznego rapera” [32]
Vienio - Etos 2010 gościnnie rap w utworze „Gril te sprawy...” [36]
Grube jointy (kompilacja) rap wutworze „Za damski huj" [34]
Tony Jazzu - Dla każdego gościnnie rap w utworze „Liczy się wnętrze” [37]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 4: DJ Feel-X członek zespołu [39]
Marian Wielkopolski - High Quality gościnnie rap w utworze „Let's Clap” [38]
2011 Rena - Mój monopol gościnnie rap w utworze „Reggae nad Odry brzegiem” [42]
Kali - 50/50 gościnnie rap w utworze „Lajla Lajla” [43]
Grube jointy 2: karani za nic (kompilacja) rap w utworach „Suszyć kruszyć” i „Rusz dupsko na marsz” [40]
Chada - WGW gościnnie rap w utworze „Rap zaufania” [44]
Vienio Vs. Way Side Crew - Wspólny mianownik gościnnie rap w utworze „Gril te sprawy...” [45]
Rafi - 200 ton gościnnie rap w utworze „Nie tylko dla kasy” [46]
Macca Squad - Maccaradża mówi dość gościnnie rap w utworze „Xanax” [47]
Kajman - K2 gościnnie rap w utworze „W jednej chwili” [53]
Projekt Nasłuch - Nieznani sprawcy gościnnie rap w utworze „Taki ja” [54]
2012 Wini - Bóg jest miłością gościnnie rap w utworze „Nienawidzę raperów” [55]
Kamelito - Droga Kamelita gościnnie rap w utworze „Grzesznik” [56]
Borixon - Rap Not Dead gościnnie rap w utworze „Diler” [57]
Chada - Jeden z Was gościnnie rap w utworze „To koniec” [58]
Da NarkoholiXXX - Sex & przemoc. Zakazane piosenki gościnnie rap w utworze „Chodź wódkę pić” [59]
Bosskiskład - Braterska siła gościnnie rap w utworze „Bania u Romana” [62]
Donatan - Równonoc. Słowiańska dusza gościnnie rap w utworze „Niespokojna dusza" [63]
Buczer - Infamous Mixtape gościnnie rap w utworze „Fałsz" [64]
2013 Popek - Monster gościnnie rap w utworze „Ja robię muzę, ty płaczesz” [65]
Drużyna mistrzów 2: sport, muzyka, pasja (kompilacja) rap w utworze „Ćpaj sport" [68]
Bezczel - A.D.H.D gościnnie rap w utworze „Rzeźnia” [67]
Kobra - Golden Era gościnnie rap w utworze „Piją i tańczą" [99]
2014 WhiteHouse - Kodex 5 Elements gościnnie rap w utworze „Już tego nie robię" [100]
Nowe pokolenie 14/44 (kompilacja) rap w utworach „Dlaczego nie nam takiej mocy” i „Kołysanka (smutna rzeka)” [101]
Rozbójnik Alibaba, Jan Borysewicz - Bal maturalny gościnnie rap w utworze „Uciec stąd" [102]
Pih - Kino nocne gościnnie rap w utworze „Jest impreza" [103]
2015 RR Brygada - SoundtRRack gościnnie rap w utworze „Nagi instynkt" [104]
Drużyna Mistrzów 3 (kompilacja) rap w utworach „Samodyscyplina" & „Samodyscyplina" (remix) [105]
2016 Tadek - Ostatni Rozkaz gościnny rap w utworze „Moja mała dziewczynko z AK" [106]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Reżyseria/Realizacja Album Źródło
2009 „Dzielnia” (gościnnie: Rena) GCM, ENTA Production Urodzony by przegrać, żyje by wygrać [20]
„Szczecin dawaj na majka”
(gościnnie: PMM, Wini, Rena, Specnaz, Sage, Oreu, Seba (Tony Jazzu), Łona, Rymek)
GCM [21]
„Stoprocent 2” (gościnnie: Kool Savas, Gural, Wall-e, Rytmus, Bigz, Matheo) Jasiek Holoubek, Filip Tymczyszyn,
Tomasz Jankowski, Filip Fijalkowski
Sobotaż [26]
2010 „Tańcz głupia"
[25]
2011 „Jesteś już mój, jesteś już moja" Marcin Pawełczak Gorączka sobotniej nocy [49]
„Zabroń mi" Marcin Pawełczak, Winicjusz Bartków [50]
2012 „Mój czas” (gościnnie: Matheo, Starszy, Doych) DirtMiron [51]
2013 „Zrób na to ciach" 5tayfresh
[107]
„Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" 9 Liter Filmy Dziesięć przykazań [108]
„Nie kradnij" [109]
2014 „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”
(gościnnie: Tomb, Bonson, Matheo, Kieru, Freon, Strach, Mustafa, Borixon, Rena, Wini)
[110]
„Hej, jak leci?" A1 Videos
Sobota
[111]
#Hot16Challenge [112]
2015 „Jebać miłość” (oraz Matheo) Czekając na Sobotę [113]
„Jeszcze będzie hajc” (oraz Matheo; gościnnie: Buczer, Bezczel) Piotr Gołdych, Ewelina Marcinkowska [114]
„JP na Stoprocent" (oraz Matheo, gościnnie: Popek, Bosski Roman) Piotr Gołdych [115]
„Jazzowe manewry” (oraz Matheo; gościnnie: Wu) BNT [116]
„Na wszelki wypadek” (oraz Matheo) [117]
„Bandycki raj” 9 Liter Filmy Sobota [118]
2016 „Jestem stąd” (gościnnie: Lukasyno) Michał Jarczyk [119]
Gościnnie
2011 Smagalaz - „Jedno pytanie” (gościnnie: Sobota, Sage, Rena)
Czillen Am Grillen [120]
2012 Donatan - „Niespokojna dusza” (gościnnie: Chada, Słoń, Sobota) Piotr Tutka Równonoc. Słowiańska dusza [121]
Wice Wersa - „Na chate cza iść” (gościnnie: Sage, Sobota, Tede)
[122]
Da NarkoholiXXX - „Chodź vódke pić” (gościnnie: Sobota, Bezczel) OGfilms Sex & przemoc. Zakazane piosenki [60]
2013 Rena - „Ulice” (gościnnie: Sobota, Verte) 9 Liter Filmy Uliczna psychologia [123]
HDS - „Smak zwycięstwa” (gościnnie: Sobota)
HDS [124]
Popek - „Ja robię muze, ty płaczesz” (gościnnie: Sobota, Rena, Wini) Hitvision Monster [66]
Matheo - „Essa Kolynda” (gościnnie: Wini, Rena, Sobota, Bonson, Tomb) A1 Videos [125]
2014 Rozbójnik Alibaba i Jan Borysewicz - „Uciec stąd” (gościnnie: Sobota) 9 Liter Filmy Bal maturalny [126]
Tony Jazzu - „Styl nad style 3” (gościnnie: Sobota) Rafał Latarnik W cenie sztuki [127]
Pih - „Jest impreza” (gościnnie: Sobota, Ero, Fu) Insane Film Kino nocne [128]
2016 „Świat u stóp” (Empire Music Studio, Matheo, Popek, Sobota, Timbaland) Empire Force One [129]
Inne
2007 Peja, Gural, Kaczor, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu - „Stoprocent Tour" Filip Tymczyszyn
[12]
2010 „Za damski huj"
Grube Jointy [35]
2011 Sobota - „Rusz dupsko na marsz” (gościnnie: Łata, Czutek) 85'sunrise Grube jointy 2: Karani za nic [41]
2012 Sobota, Verte, Rak Raczej - „FFL" First Floor Studio
[130]
2013 Sobota, Kieru - „Balans" Toczy Videos
[131]
VNM, Sobota, Tede, Kieru - „Na zajawie 2" Cam-L Studio
[132]
2014 Sobota, Mateusz Krautwurst - „Dlaczego nie mam takiej mocy" 9 Liter Filmy Nowe pokolenie 14/44 [133]
2015 Sobota, Anna Karwan - „Kołysanka (smutna rzeka)” [134]
Bosski Roman, Sobota - „Samodyscyplina"

Bosski Roman, Sobota - „Samodyscyplina" (remix)

9 Liter Filmy Drużyna Mistrzów 3 [105]
2016 Sobota, Bonson, Bilon, Anna Karwan, Kieru, Wini, Matheo - „Trzy korony” Maciej Kawulski [135]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
„Kozackie klimaty” 2005 film dokumentalny, realizacja: ZKF Skandal [8][9][10]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia Polskiego Rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 413. ISBN 978-83-7982-041-2.
 2. Sobota (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-25].
 3. Behemoth i Kamil Bednarek najpopularniejszymi polskimi artystami na Facebooku (pol.). www.blitznews.pl. [dostęp 2013-10-17].
  Formacja Behemoth i Kamil Bednarek najpopularniejszymi polskimi artystami w serwisie społecznościowym Facebook (pol.). muzyka.ddv.pl. [dostęp 2013-10-17].
 4. Sobota chwali się synem (video) (pol.). www.glamrap.pl. [dostęp 2013-10-17].
 5. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 456-457. ISBN 83-89738-75-9.
 6. a b Tony Jazzu - „Tony Jazzu” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 7. a b Mores RSH - „Słowo Droższe Od Złota” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 8. a b „Kozackie klimaty” w całości (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-03].
 9. a b „Kozackie klimaty - zwiastun filmu” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-03].
 10. a b Kozackie klimaty (2005) (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-07-03].
 11. a b Projektanci - „Mamy To We Krwi!” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 12. a b Peja, Gural, Kaczor, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu - „Stoprocent Tour” (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 13. a b 4P & Onil - „Zorganizowana Grupa Rapowa” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 14. a b Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - „Mixtape 1 - Tony Jazzu” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 15. a b Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - „Mixtape 2 - DJ Twister” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 16. a b Projektanci - „Braterstwo Krwi” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 17. a b PMM - „Polski Mistrzowski Manewr” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 18. a b Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - „Mixtape 3 - DJ Feel-X” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 19. a b c Sobota - „Urodzony by przegrać, żyje by wygrać” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 20. a b Sobota - „Dzielnia ft. Rena” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 21. a b Sobota - „Szczecin dawaj na majka (feat. PMM, Wini, Rena, Specnaz, Sage, Oreu, Seba (Tony Jazzu), Łona, Rymek,” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 22. a b DJ Tomekk & Toony. Ehrenkodex (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-11].
 23. a b DSN - „Dysonans” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 24. a b Sobota - „Sobotaż” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 25. a b Sobota - „Tańcz Głupia” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 26. a b Sobota - „Stoprocent 2 ft. Kool Savas, Gural, Wall-e, Rytmus, Bigz, Matheo” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 27. a b Sage - „Hardcore Dealin' Department 2010" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 28. a b 4P - „Zły / Dobry Chłopak” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 29. a b Buczer - „Podejrzany O Rap: Mixtape Vol.2" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 30. a b Smagalaz - „Czillen Am Grillen” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 31. a b DJ Tomekk & Toony - „Ehrenkodex” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 32. a b Bosski Roman - „Krak 3" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 33. a b DJ Cube - „Forfiter” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 34. a b Grube Jointy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 35. a b Sobota - „Za Damski Huj” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 36. a b Vienio - „Etos 2010" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 37. a b Tony Jazzu - „Dla Każdego” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 38. a b Marian Wielkopolski - „High Quality” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 39. a b Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - „Mixtape 4: DJ Feel-X” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 40. a b Daniel Wardziński: „Grube Jointy 2: Karani Za Nic” - gruba tracklista! (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 41. a b SOBOTA FT. ŁATA, CZUTEK - „Rusz dupsko na marsz” (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2011-09-30].
 42. a b Rena - „Mój Monopol” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 43. a b Kali - „50/50" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 44. a b Daniel Wardziński: Chada „Wiara Gwarancją Wygranej” - lista gości i producentów (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 45. a b Vienio Vs. Way Side Crew - „Wspólny Mianownik” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 46. a b Mateusz Natali: Rafi „200 Ton” - odsłuchaj całość! (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-15].
 47. a b Macca Squad - „Maccaradża Mówi Dość” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 48. a b Sobota „Gorączka Sobotniej Nocy” 8 października/ tracklista (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-09-15].
 49. a b Sobota - „Jesteś już mój, jesteś już moja” (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 50. a b Sobota - Zabroń mi (prod. Matheo) (pol.). youtube.com. [dostęp 2011-11-06].
 51. a b Mateusz Natali: Video Dnia: Sobota feat. Matheo, Starszy, Doych „Mój Czas” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 52. OLiS - sprzedaż w okresie 03.10.2011 - 09.10.2011 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-10-14].
 53. a b Kajman – K2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-11-17].
 54. a b Projekt Nasłuch - „Nieznani Sprawcy” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 55. a b Wini - „Bóg Jest Miłością” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 56. a b Kamelito - „Droga Kamelita” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 57. a b Borixon - „Rap Not Dead” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-16].
 58. a b Jeden Z Was (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-22].
 59. a b Da NarkoholiXXX - „Sex & przemoc. Zakazane piosenki” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 60. a b Krystian Krupiński: Da NarkoholiXXX feat. Sobota, Bezczel „Chodź vódke pić” (Sex & Przemoc Mixtape) (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 61. Sobota & Weekend - Ona Tańczy Dla Mnie (2sty Blend) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 62. a b Bosskiskład - „Braterska Siła” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 63. a b Donatan - Równonoc (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26].
 64. a b Buczer – Infamous Mixtape (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-03-09].
 65. a b Popek - „Monster” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-01].
 66. a b Mateusz Natali: Popek feat. Sobota, Wini, Rena „Ja Robię Muzę, Ty Płaczesz” - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 67. a b Bezczel - „A.D.H.D.” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-03-30].
 68. a b Drużyna Mi2trzów: Sport Muzyka Pasja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-30].
 69. a b SOBOTA „X PRZYKAZAŃ” - PREMIERA 7 GRUDNIA / PREORDER (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-11-06].
 70. OLiS - sprzedaż w okresie 06.01.2014 - 12.01.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-01-17].
 71. I. Nie Będziesz Miał Bogów Cudzych Przede Mną - Single - Sobota (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-12-10].
 72. Maciej Sulima: Sobota i Matheo „X Przykazań” - materiał video z prac (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 73. Maciej Sulima: Sobota „II. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie.” - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 74. Maciej Sulima: Sobota „III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.” - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 75. Maciej Sulima: Sobota „IV. Czcij ojca swego i matkę swoją” - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 76. Maciej Sulima: Sobota „V. Nie zabijaj” - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 77. Piotr Zdziarstek: Sobota „VI. Nie cudzołóż” - making of „Dziesięciu przykazań” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 78. SOBOTA PRACUJE NAD 7 PRZYKAZANIEM (VIDEO) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-12-10].
 79. Maciej Sulima: Sobota „VIII.Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.” - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 80. SOBOTA PRACUJE NAD IX PRZYKAZANIEM (VIDEO) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-12-10].
 81. SOBOTA I DZIESIĄTE PRZYKAZANIE (VIDEO) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-12-10].
 82. OLiS - sprzedaż w okresie 06.11.2015 - 12.11.2015 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-11-22].
  Onyx Sp., +48 22 3377222, l, [http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=697&lang= Oficjalna lista sprzeda�y :: OLIS - Official Retail Sales Chart], olis.onyx.pl [dostęp 2017-07-24].
  Onyx Sp., +48 22 3377222, l, [http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=846&lang= Oficjalna lista sprzeda�y :: OLIS - Official Retail Sales Chart], olis.onyx.pl [dostęp 2017-07-24].
 83. a b c d ZPAV: regulamin przyznawania wyróżnień (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-10-01].
 84. a b c d ZPAV: złote płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-03-02].
 85. Sobota – „Sobota” – okładka, tracklista, goście i data premiery (pol.). CGM. [dostęp 2015-10-17].
 86. ZPAV: platynowe płyty 2016 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-04-27].
 87. OLiS – sprzedaż w okresie 24.03.2017 – 30.03.2017 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-04-06].
 88. Sobota & Matheo - „Czekając na Sobotę” - ruszyła przedsprzedaż mixtape'u (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2015-03-25].
 89. Notowanie 1176 - Notowanie 1176 z 13 grudnia 2013 roku (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2013-12-14].
  SLiP - Notowanie 1263 z 14 sierpnia 2015 roku. (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2015-08-19].
  SLiP - Notowanie 1278 z 27 listopada 2015 roku. (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2015-11-29].
 90. a b c Ageno.pl - Maksymilian Śleziak, Recenzja : Sobota - Sobotaż, Blog erape [dostęp 2017-04-15].
 91. Video Dnia: Sobota „Jesteś Już Mój, Jesteś Już Moja” | Popkiller, www.popkiller.pl [dostęp 2017-04-15] (pol.).
 92. Sobota feat. Chór Montu „Do Góry Łeb” - kolejny numer | Popkiller, www.popkiller.pl [dostęp 2017-04-15] (pol.).
 93. Sobota „Numer Na Życzenie” - nowy singiel | Popkiller, www.popkiller.pl [dostęp 2017-04-15] (pol.).
 94. I. Nie Będziesz Miał Bogów Cudzych Przede Mną - Single Sobota (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-12-16].
 95. Balans - Single Sobota & Kieru (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-12-16].
 96. Hej, Jak Leci? - Single Sobota (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-12-16].
 97. ZPAV: platynowe płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-03-2].
 98. Bandycki Raj (prod. Matheo) - Single Sobota (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-08-19].
 99. Kobra - Golden Era (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-12-14].
 100. Whitehouse – Kodex V: Elements (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01].
 101. Krystian Krupiński: Matheo & Grzech Piotrowski „Nowe Pokolenie 14/44” - tracklista, promomix i preorder (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 102. Rozbójnik Alibaba, Jan Borysewicz - Bal Maturalny (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01].
 103. Pih - „Kino Nocne” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01].
 104. SoundtRRack tracklista już dostępna (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2015-06-08].
 105. a b DrużynaMistrzów3-Bosski & Sobota "Samodyscyplina"prod.Fabster official video. DruzynaMistrzow 2015-04-05.
 106. Tadek "Moja mała dziewczynko z AK", gośc. Sobota(prod. KRH). niewygodnaprawdaTV 2016-07-13.
 107. Mateusz Natali: Video Dnia: Sobota „Zrób Na To Ciach” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 108. Mateusz Natali: Sobota „I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną” - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-11-06].
 109. Mateusz Natali: Sobota „VII Nie Kradnij” - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-04].
 110. Mateusz Natali: Sobota feat. Tomb, Bonson, Matheo, Kieru, Freon, Strach, Mustafa, Borixon, Rena, Wini „XI Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 111. „Hej, jak leci"? - nowy klip Soboty (pol.). cgm.pl. [dostęp 2014-08-07].
 112. Mateusz Natali: Sobota, RDI, Pono, Ks. Jakub Bartczak, PeeRZeT, AK47, Wergawer, CNE i inni odpowiadają na „Hot16Challenge” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-01-26].
 113. Mateusz Natali: Sobota „Jebać miłość (Hello Love remix by Matheo)” - pierwszy singiel z mixtape'u (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 114. Mateusz Natali: Sobota, Matheo, Buczer i Bezczel remiksują „Jeszcze będzie czas” WWO (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 115. Sobota gośc. Popek, Bosski Roman - JP na Stoprocent (prod. Matheo) / Czekając na Sobotę. stoprocentTV 2015-05-24.
 116. Mateusz Natali: video Sobota, Matheo i Wu remiksują „Manewry” Killaz Group - video (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 117. Mateusz Natali: Sobota i Matheo remiksują Yelawolfa - video (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 118. Mateusz Natali: video dnia Video Dnia: Sobota „Bandycki Raj” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-08-19].
 119. Mateusz Natali: Sobota feat. Lukasyno „Jestem stąd” - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-03-24].
 120. Smagalaz feat. Sobota, Sage, Rena - Jedno pytanie (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 121. Donatan RÓWNONOC „Niespokojna dusza” Chada, Słoń, Sobota (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-08-03].
 122. Video Dnia: Wice Wersa feat. Sage, Sobota, Tede „Na Chate Cza Iść” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 123. Maciej Sulima: Rena feat. Verte, Sobota „Ulice” (prod. Matheo) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 124. Hds feat.Sobota - Smak zwycięstwa (official video) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 125. Maciej Sulima: video Matheo gośc. Wini, Rena, Sobota, Bonson, Tomb „Essa Kolynda” - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 126. Mateusz Natali: Video Dnia: Rozbójnik Alibaba & Jan Borysewicz feat. Sobota „Uciec Stąd” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-11-01].
 127. Mateusz Natali: Tony Jazzu feat. Sobota „Styl nad style 3” - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 128. Mateusz Natali: Video Dnia: Pih feat. Sobota, Ero, Fu „Jest Impreza” (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-12].
 129. Mateusz Natali: Video Dnia: Popek x Sobota x Matheo x Timbaland „Świat u Stóp” (Empire Music Studio) (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-08-31].
 130. Krystian Krupiński: FFL - Sobota, Verte, Rak Raczej (prod. GPD) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 131. Maciej Sulima: Sobota, Kieru „Balans” (prod. Matheo) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 132. Mateusz Natali: VNM, Sobota, Tede, Kieru „Na Zajawie 2” - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 133. Mateusz Natali: Sobota i Mateusz Krautwurst „Dlaczego nie mam takiej mocy” - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 134. Mateusz Natali: Sobota i Anna Karwan „Kołysanka (Smutna Rzeka)” - teledysk (ang.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 135. Mateusz Natali: Sobota, Bonson, Bilon, Ania Karwan, Kieru, Wini i Matheo promują galę KSW (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-09-30].