Sobota (raper)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rapera. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Sobota
Ilustracja
Michał "Sobota" Sobolewski podczas koncertu na Hip-Hop Fest Nysa 2012
Imię i nazwisko Michał Sobolewski
Pseudonim S.O.B., Szekspir, SOB ,Sobota
Data i miejsce urodzenia 25 lutego 1977
Szczecin
Gatunki hip-hop, świadomy hip-hop
Zawód raper
Aktywność od 1997
Wytwórnie płytowe StoProcent Records
Powiązania Snuz, Matheo, Mores RSH
Zespoły
Spółdzielnia (Ogarnij Się!)

Sobota, właściwie Michał Sobolewski[1] (ur. 25 lutego 1977 w Szczecinie[2]), znany również jako S.O.B., Szekspir i eSS - polski raper. Michał Sobolewski działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX w. Początkowo związał się z zespołem Uquad-Squad, a w 1999 roku dołączył do popularnego wówczas zespołu Snuz. Wraz z grupą nagrał wydany rok później album zatytułowany Towar to sprawdzony maksymalnie czysty. Po rozwiązaniu zespołu raper kontynuował działalność artystyczną w składzie Mores RSH wraz, z którym nagrał m.in. dwie piosenki na ścieżkę dźwiękową głośnego dokumentu Sylwestra Latkowskiego "Klatka" (2003). Trzy lata później ukazało się jedyne wydawnictwo zespołu - Słowo droższe od złota, po czym projekt został zarzucony.

W międzyczasie Sobota dołączył do kolektywu Spółdzielnia (Ogarnij Się!). Wraz z zespołem muzyk nagrał kolejno cztery mixtape'y Mixtape 1 - Tony Jazzu (2007), Mixtape 2 - DJ Twister (2007), Mixtape 3 - DJ Feel-X (2008) oraz Mixtape 4 - DJ Feel-X (2010). W 2007 roku Sobota wziął udział w trasie koncertowej "Stoprocent Tour", która była promowana teledyskiem do utworu o tym samym tytule. Nagrana m.in. z udziałem Pei, Kaczora i Donguralesko piosenka, a emitowana przez stację telewizyjną 4fun.tv przysporzyła Sobolewskiemu pewnej popularności w kraju. W 2009 roku ukazało się pierwsze solowe wydawnictwo Soboty - mixtape Urodzony by przegrać, żyje by wygrać. Jeszcze w 2009 roku do sprzedaży trafił album solowy rapera pt. Sobotaż. Na płycie znalazł się m.in. utwór "Tańcz głupia", który przyniósł raperowi sukces jako artyście solowemu. Zrealizowany do utworu teledysk odnotował w przeciągu roku od premiery milion odsłon w serwisie YouTube.

W 2011 roku ukazał się drugi, wyprodukowany w całości przez Matheo, album studyjny rapera zatytułowany Gorączka sobotniej nocy. Promowana teledyskami do utworów "Jesteś już mój, jesteś już moja", "Zabroń mi" i "Mój czas" płyta dotarła do 8. miejsca najpopularniejszych płyt w kraju (OLiS). Rok później "drugą młodość" zyskała piosenka z repertuaru Soboty "Tańcz głupia", której mashup z bijącą rekordy popularności kompozycją "Ona tańczy dla mnie" discopolowego zespołu Weekend zrealizował raper i producent muzyczny 2sty. Ciesząca się popularnością w kraju piosenka do października 2013 roku została wyświetlona ponad 10 mln razy na łamach YouTube. W opublikowanym w 2013 roku przez agencję informacyjną Blitznews.pl rankingu najpopularniejszych polskich muzyków na Facebooku Sobota zajął 6. miejsce z wynikiem 571 tys. fanów[3].

Ma syna[4].

Działalność artystyczna[edytuj]

Michał Sobolewski działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX w. Początkowo związał się z zespołem Uquad-Squad, a w 1999 roku dołączył do popularnego wówczas zespołu Snuz. Wraz z grupą nagrał wydany rok później album zatytułowany Towar to sprawdzony maksymalnie czysty[5]. Pewną popularnością w kraju ciszyły się pochodzące z płyty piosenki "Upalne lato miejskie część 2" i "Wiara", notowane, odpowiednio na 19. i 13. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. Po rozwiązaniu zespołu Snuz raper kontynuował działalność artystyczną w składzie Mores RSH wraz, z którym nagrał m.in. dwie piosenki na ścieżkę dźwiękową głośnego dokumentu Sylwestra Latkowskiego "Klatka" (2003). Także w 2003 roku Sobota gościł na nielegalu Tony Jazzu - Tony Jazzu w utworach "Kasa kasa" i "Styl nad style 2"[6]. Trzy lata później ukazało się jedyne Mores RSH wydawnictwo zespołu - Słowo droższe od złota, po czym projekt został zarzucony[7]. W międzyczasie Sobota dołączył do kolektywu Spółdzielnia (Ogarnij Się!). Wcześniej, w 2005 roku Sobota wziął udział w niezależnym projekcie "Kozackie klimaty", filmie dokumentalnym zrealizowanym przez ZKF Skandal[8][9][10]. W obrazie raper wystąpił u boku takich wykonawców jak: DJ Deszczu Strugi, Eldo, czy DJ Twister. W międzyczasie muzyk gościł także na albumie Projektantów - Mamy to we krwi! (2005)[11]. W 2007 roku Sobota wziął udział w trasie koncertowej "Stoprocent Tour", która była promowana teledyskiem do utworu o tym samym tytule[12]. Nagrana m.in. z udziałem Pei, Kaczora i Donguralesko piosenka, a emitowana przez stację telewizyjną 4fun.tv przysporzyła Sobolewskiemu pewnej popularności w kraju. W międzyczasie muzyk gościł na albumie 4P i Onila - Zorganizowana grupa rapowa w utworze "Sztorm"[13]. Także w 2007 roku ukazały się kolejno mixtape'y formacji Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 1: Tony Jazzu i Mixtape 2: DJ Twister[14][15]. W 2008 roku raper gościł na płycie Projektantów - Braterstwo krwi. Zwrotki Soboty znalazły się w utworach "Pomocna dłoń" i "Warto wiedzieć"[16]. Pod koniec roku do sprzedaży trafiły nagrania zespołu PMM - Polski mistrzowski manewr z gościnnym udziałem Sobolewskiego w utworze"SZ-N wita!!!"[17]. Także w 2008 roku został wydany trzeci materiał projektu Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 3: DJ Feel-X[18]. 5 lutego 2009 roku nakładem StoProcent Records ukazał się pierwszy materiał solowy Soboty - mixtape Urodzony by przegrać, żyje by wygrać[19]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Pih, DJ Twister, Kaczor oraz Łona. Materiał był promowany teledyskami do utworów "Dzielnia" i "Szczecin dawaj na majka"[20][21]. Również w 2009 roku Sobota wystąpił na płycie duetu Toony i DJ Tomekk - Ehrenkodex oraz DSN - Dysonans[22][23].

28 października, także 2009 roku ukazał się album solowy Soboty pt. Sobotaż[24]. Na płycie znalazł się m.in. utwór "Tańcz głupia", który przyniósł raperowi sukces jako artyście solowemu[25]. Zrealizowany do utworu teledysk odnotował w przeciągu roku od premiery milion odsłon w serwisie YouTube. W ramach promocji wydawnictwa zrealizowany został również wideoklip do kompozycji "Stoprocent 2" z udziałem Kool Savasa, Gurala, Wall-eego, Rytmusa, Bigza i Matheo[26]. W pierwszym półroczu 2010 Sobota wystąpił gościnnie na albumach: Sage - Hardcore Dealin' Department 2010, 4P - Zły / Dobry chłopak, DJ Cube - Forfiter, Bosski Roman - Krak 3, Buczer - Podejrzany o rap: Mixtape vol.2, Smagalaz - Czillen Am Grillen oraz DJ Tomekk, Toony - Ehrenkodex[27][28][29][30][31][32][33]. W międzyczasie, w maju do sprzedaży trafiła kompilacja Grube jointy[34]. Na promującej legalizację posiadania marihuany płycie znalazł się autorski utwór rapera zatytułowany "Za damski huj". Do piosenki powstał również wideoklip[35]. Do końca 2010 roku Sobota gościł jeszcze na albumach Vienia - Etos 2010, Tony Jazzu - Dla każdego i Mariana Wielkopolskiego - High Quality[36][37][38]. W 2010 roku ukazał się także ostatni materiał projektu Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 4: DJ Feel-X[39]. W 2011 roku muzyk wziął udział w nagraniach drugiej części składanki Grube jointy 2: karani za nic[40]. Raper tym razem na potrzeby nagrał zwrotki do dwóch utworów: "Suszyć kruszyć" i "Rusz dupsko na marsz". Do drugiej kompozycji został zrealizowany promocyjny obraz[41]. Następnie Sobolewski gościł na albumach Reny - Mój monopol, Kaliego - 50/50 i Chady - WGW[42][43][44]. W czerwcu do sprzedaży trafił album Vienia nagrany z udziałem oiowego składu Way Side Crew - Wspólny mianownik. Na płycie znalazła się piosenka "Gril te sprawy..." z udziałem Soboty, która w oryginalne znalazła się na poprzedniej produkcji Vienia[45]. Następnie Sobolewski wystąpił na debiucie solowym Rafiego - 200 ton, a we wrześniu na płycie formacji Macca Squad - Maccaradża mówi dość[46][47]. 8 października tego samego roku ukazał się drugi, wyprodukowany w całości przez Matheo, album studyjny rapera zatytułowany Gorączka sobotniej nocy[48]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Chada, Paluch, Pih, Tede, Tony Jazzu, a także chór Montu. Promowana teledyskami do utworów "Jesteś już mój, jesteś już moja", "Zabroń mi" i "Mój czas" płyta dotarła do 8. miejsca najpopularniejszych płyt w kraju (OLiS)[49][50][51][52]. Również w październiku Sobota wystąpił na albumie Kajmana - K2 w piosence "W jednej chwili"[53]. Z kolei w grudniu rapował na albumie Projekt Nasłuch - Nieznani sprawcy[54].

Na początku 2012 roku raper wystąpił na solowym albumie Winiego - Bóg jest miłością w zrealizowanej z udziałem licznych gości kompozycji "Nienawidzę raperów"[55]. W piosence wystąpili ponadto m.in. Żurom, DJ Feel-X, VNM i B.R.O. Następnie muzyk wystąpił na albumach Kamelito - Droga Kamelita, Borixon - Rap Not Dead i Chada - Jeden z Was[56][57][58]. W lipcu został wydany projekt GPD i Verte pod nazwą Da NarkoholiXXX, na płycie zatytułowanej Sex & przemoc. Zakazane piosenki Sobota wystąpił wraz z Bezczelem w promowanej teledyskiem piosence "Chodź wódkę pić"[59][60]. W międzyczasie "drugą młodość" zyskała piosenka z repertuaru Soboty "Tańcz głupia", której mashup z bijącą rekordy popularności kompozycją "Ona tańczy dla mnie" discopolowego zespołu Weekend zrealizował raper i producent muzyczny 2sty. Ciesząca się popularnością w kraju piosenka do października 2013 roku została wyświetlona ponad 10 mln razy na łamach YouTube[61]. Pod koniec roku Sobolewski wystąpił na albumie formacji Bosskiskład - Braterska siła w utworze "Bania u Romana" oraz na bijącej rekordy popularności producenckiej płycie Donatana - Równonoc. Słowiańska dusza w kompozycji "Niespokojna dusza"[62][63]. Jeszcze tego samego roku Sobota wziął udział w nagraniach mixtape'u Buczera Infamous Mixtape[64]. Na początku 2013 roku ukazał się solowy materiał związanego z zespołem Firma Popka - Monster. Na płycie znalazła się piosenka "Ja robię muzę, ty płaczesz", w którym Sobota wystąpił u boku Winiego i Reny[65]. Raper wystąpił także w teledysku do tegoż utworu[66]. Następnie zwrotki muzyka znalazły się na płycie Bezczela - A.D.H.D[67]. Z kolei w czerwcu ukazała się składanka Drużyna mistrzów 2: sport, muzyka, pasja z utworem "Ćpaj sport", w którym Sobota wystąpił wraz z Reną, Kieru i Matheo[68]. W grudniu do sprzedaży trafił trzeci album solowy rapera zatytułowany Dziesięć przykazań[69]. Wydawnictwo dotarło do 5. miejsca polskiej listy przebojów (OLiS)[70]. Nagrania poprzedził singel pt. I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną[71]. Płyta została w całości wyprodukowana przez Matheo. Na potrzeby płyty zostały zarejestrowane partie chóralne, a także organów w wykonaniu Macieja Cybulskiego m.in. w Katedrze p.w. św. Jakuba Apostoła oraz kościołach pw. Św. Mikołaja i pw. św. Józefa w Szczecinie. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Borixon, Bonson, i Waldemar Kasta. Produkcja płyty była relacjonowana przez rapera filmami krótkometrażowymi, które zostały opublikowane na łamach serwisu YouTube[72][73][74][75][76][77][78][79][80][81].

Dyskografia[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule Snuz, w sekcji Dyskografia.
Albumy
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
Sobotaż
 • Data: 28 października 2009[24]
 • Wydawca: StoProcent Records
Gorączka sobotniej nocy
 • Data: 8 października 2011[48]
 • Wydawca: StoProcent Records
8[52]
 • POL: złota płyta[83]
Dziesięć przykazań
 • Data: 7 grudnia 2013[69]
 • Wydawca: StoProcent Records
5[70]
 • POL: złota płyta[83]
Sobota
 • Data: 6 listopada 2015[84]
 • Wydawca: StoProcent Records
2[85]
"—" oznacza, że album nie był notowany.
Mixtape'y
Tytuł Dane dot. albumu
Urodzony by przegrać, żyje by wygrać
 • Data: 5 lutego 2009[19]
 • Wydawca: StoProcent Records
Czekając na Sobotę (oraz Matheo)
 • Data: 8 kwietnia 2015[87]
 • Wydawca: StoProcent Records
Single
Tytuł Rok Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat Album
SLiP
[88]
"Niespokojna dusza" (gościnnie: Chada, Słoń, Sobota)[89] 2012 Równonoc. Słowiańska dusza
"Nie kradnij" 2013 46 Dziesięć przykazań
"Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną"[90]
"Balans" (oraz Kieru)[91]
Rozbójnik Alibaba i Jan Borysewicz - "Uciec Stąd" (gościnnie: Sobota)[92] 2014 Bal maturalny
"Hej, jak leci?"[93] Sobota
"Bandycki raj"[95] 2015 47
 • POL: złota płyta[83]
"Przepraszam" 45
"Trzy korony" (oraz Matheo, Bonson, Bilon, Anna Karwan, Kieru, Wini)[96] 2016
"—" singel nie był notowany.
Inne
Album Rok Uwagi Źródło
Tony Jazzu - Tony Jazzu 2003 gościnnie rap w utworach "Kasa kasa"i "Styl nad style 2" [6]
Projektanci - Mamy to we krwi! 2005 gościnnie rap w utworze "Co jest w cenie" [11]
Mores RSH - Słowo droższe od złota 2006 członek zespołu [7]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 1: Tony Jazzu 2007 członek zespołu [14]
4P, Onil - Zorganizowana grupa rapowa gościnnie rap w utworze "Sztorm" [13]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 2: DJ Twister członek zespołu [15]
Projektanci - Braterstwo krwi 2008 gościnnie rap w utworach "Pomocna dłoń" i "Warto wiedzieć" [16]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 3: DJ Feel-X członek zespołu [18]
PMM - Polski mistrzowski manewr gościnnie rap w utworze "SZ-N wita!!!" [17]
Toony, DJ Tomekk - Ehrenkodex 2009 gościnnie rap w utworze "Bang, Bang" [22]
DSN - Dysonans gościnnie rap w utworze "Konkretnie" [23]
Sage - Hardcore Dealin' Department 2010 2010 gościnnie rap w utworach "StoPro odziej się" i "Problem" [27]
4P - Zły / Dobry chłopak gościnnie rap w utworze "Nie ma rzeczy niemożliwych" [28]
Buczer - Podejrzany o rap: Mixtape vol.2 gościnnie rap w utworze "Jestem sobą" [29]
Smagalaz - Czillen Am Grillen gościnnie rap w utworze "Jedno pytanie" [30]
DJ Tomekk, Toony - Ehrenkodex gościnnie rap w utworze "Toony - Bang, Bang" [31]
DJ Cube - Forfiter gościnnie rap w utworze "Forfiter 3" [33]
Bosski Roman - Krak 3 gościnnie rap w utworze "Niełatwy żywot ulicznego rapera" [32]
Vienio - Etos 2010 gościnnie rap w utworze "Gril te sprawy..." [36]
Grube jointy (kompilacja) rap wutworze "Za damski huj" [34]
Tony Jazzu - Dla każdego gościnnie rap w utworze "Liczy się wnętrze" [37]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 4: DJ Feel-X członek zespołu [39]
Marian Wielkopolski - High Quality gościnnie rap w utworze "Let's Clap" [38]
Rena - Mój monopol 2011 gościnnie rap w utworze "Reggae nad Odry brzegiem" [42]
Kali - 50/50 gościnnie rap w utworze "Lajla Lajla" [43]
Grube jointy 2: karani za nic (kompilacja) rap w utworach "Suszyć kruszyć" i "Rusz dupsko na marsz" [40]
Chada - WGW gościnnie rap w utworze "Rap zaufania" [44]
Vienio Vs. Way Side Crew - Wspólny mianownik gościnnie rap w utworze "Gril te sprawy..." [45]
Rafi - 200 ton gościnnie rap w utworze "Nie tylko dla kasy" [46]
Macca Squad - Maccaradża mówi dość gościnnie rap w utworze "Xanax" [47]
Kajman - K2 gościnnie rap w utworze "W jednej chwili" [53]
Projekt Nasłuch - Nieznani sprawcy gościnnie rap w utworze "Taki ja" [54]
Wini - Bóg jest miłością 2012 gościnnie rap w utworze "Nienawidzę raperów" [55]
Kamelito - Droga Kamelita gościnnie rap w utworze "Grzesznik" [56]
Borixon - Rap Not Dead gościnnie rap w utworze "Diler" [57]
Chada - Jeden z Was gościnnie rap w utworze "To koniec" [58]
Da NarkoholiXXX - Sex & przemoc. Zakazane piosenki gościnnie rap w utworze "Chodź wódkę pić" [59]
Bosskiskład - Braterska siła gościnnie rap w utworze "Bania u Romana" [62]
Donatan - Równonoc. Słowiańska dusza gościnnie rap w utworze "Niespokojna dusza" [63]
Buczer - Infamous Mixtape gościnnie rap w utworze "Fałsz" [64]
Popek - Monster 2013 gościnnie rap w utworze "Ja robię muzę, ty płaczesz" [65]
Drużyna mistrzów 2: sport, muzyka, pasja (kompilacja) rap w utworze "Ćpaj sport" [68]
Bezczel - A.D.H.D gościnnie rap w utworze "Rzeźnia" [67]
Kobra - Golden Era gościnnie rap w utworze "Piją i tańczą" [97]
WhiteHouse - Kodex 5 Elements 2014 gościnnie rap w utworze "Już tego nie robię" [98]
Nowe pokolenie 14/44 (kompilacja) rap w utworach "Dlaczego nie nam takiej mocy" i "Kołysanka (smutna rzeka)" [99]
Rozbójnik Alibaba, Jan Borysewicz - Bal maturalny gościnnie rap w utworze "Uciec stąd" [100]
Pih - Kino nocne gościnnie rap w utworze "Jest impreza" [101]
RR Brygada - SoundtRRack 2015 gościnnie rap w utworze "Nagi instynkt" [102]

Teledyski[edytuj]

Tytuł Rok Reżyseria/Realizacja Album Źródło
"Dzielnia" (gościnnie: Rena) 2009 GCM, ENTA Production Urodzony by przegrać, żyje by wygrać [20]
"Szczecin dawaj na majka"
(gościnnie: PMM, Wini, Rena, Specnaz, Sage, Oreu, Seba (Tony Jazzu), Łona, Rymek)
GCM [21]
"Stoprocent 2" (gościnnie: Kool Savas, Gural, Wall-e, Rytmus, Bigz, Matheo) Jasiek Holoubek, Filip Tymczyszyn,
Tomasz Jankowski, Filip Fijalkowski
Sobotaż [26]
"Tańcz głupia" 2010
[25]
"Jesteś już mój, jesteś już moja" 2011 Marcin Pawełczak Gorączka sobotniej nocy [49]
"Zabroń mi" Marcin Pawełczak, Winicjusz Bartków [50]
"Mój czas" (gościnnie: Matheo, Starszy, Doych) 2012 DirtMiron [51]
"Zrób na to ciach" 2013 5tayfresh
[103]
"Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" 9 Liter Filmy Dziesięć przykazań [104]
"Nie kradnij" [105]
"Kochaj bliźniego swego jak siebie samego"
(gościnnie: Tomb, Bonson, Matheo, Kieru, Freon, Strach, Mustafa, Borixon, Rena, Wini)
2014 [106]
"Hej, jak leci?" A1 Videos
Sobota
[107]
"#Hot16Challenge" [108]
"Jebać miłość" (oraz Matheo) 2015 Czekając na Sobotę [109]
"Jeszcze będzie hajc" (oraz Matheo; gościnnie: Buczer, Bezczel) Piotr Gołdych, Ewelina Marcinkowska [110]
"Jazzowe manewry" (oraz Matheo; gościnnie: Wu) BNT [111]
"Na wszelki wypadek" (oraz Matheo) [112]
"Bandycki raj" 9 Liter Filmy Sobota [113]
"Jestem stąd" (gościnnie: Lukasyno) 2016 Michał Jarczyk [114]
Gościnnie
Smagalaz - "Jedno pytanie" (gościnnie: Sobota, Sage, Rena) 2011
Czillen Am Grillen [115]
Donatan - "Niespokojna dusza" (gościnnie: Chada, Słoń, Sobota) 2012 Piotr Tutka Równonoc. Słowiańska dusza [116]
Wice Wersa - "Na chate cza iść" (gościnnie: Sage, Sobota, Tede)
[117]
Da NarkoholiXXX - "Chodź vódke pić" (gościnnie: Sobota, Bezczel) OGfilms Sex & przemoc. Zakazane piosenki [60]
Rena - "Ulice" (gościnnie: Sobota, Verte) 2013 9 Liter Filmy Uliczna psychologia [118]
HDS - "Smak zwycięstwa" (gościnnie: Sobota)
HDS [119]
Popek - "Ja robię muze, ty płaczesz" (gościnnie: Sobota, Rena, Wini) Hitvision Monster [66]
Matheo - "Essa Kolynda" (gościnnie: Wini, Rena, Sobota, Bonson, Tomb) A1 Videos [120]
Rozbójnik Alibaba i Jan Borysewicz - "Uciec stąd" (gościnnie: Sobota) 2014 9 Liter Filmy Bal maturalny [121]
Tony Jazzu - "Styl nad style 3" (gościnnie: Sobota) Rafał Latarnik W cenie sztuki [122]
Pih - "Jest impreza" (gościnnie: Sobota, Ero, Fu) Insane Film Kino nocne [123]
"Świat u stóp" (Empire Music Studio, Matheo, Popek, Sobota, Timbaland) 2016 Empire Force One [124]
Inne
Peja, Gural, Kaczor, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu - "Stoprocent Tour" 2007 Filip Tymczyszyn
[12]
"Za damski huj" 2010
Grube Jointy [35]
Sobota - "Rusz dupsko na marsz" (gościnnie: Łata, Czutek) 2011 85'sunrise Grube jointy 2: Karani za nic [41]
Sobota, Verte, Rak Raczej - "FFL" 2012 First Floor Studio
[125]
Sobota, Kieru - "Balans" 2013 Toczy Videos
[126]
VNM, Sobota, Tede, Kieru - "Na zajawie 2" Cam-L Studio
[127]
Sobota, Mateusz Krautwurst - "Dlaczego nie mam takiej mocy" 2014 9 Liter Filmy Nowe pokolenie 14/44 [128]
Sobota, Anna Karwan - "Kołysanka (smutna rzeka)" 2015 [129]
Sobota, Bonson, Bilon, Anna Karwan, Kieru, Wini, Matheo - "Trzy korony" 2016 Maciej Kawulski [130]

Filmografia[edytuj]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
"Kozackie klimaty" 2005 film dokumentalny, realizacja: ZKF Skandal [8][9][10]

Przypisy

 1. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia Polskiego Rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 413. ISBN 978-83-7982-041-2.
 2. Sobota (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-25].
 3. Behemoth i Kamil Bednarek najpopularniejszymi polskimi artystami na Facebooku (pol.). www.blitznews.pl. [dostęp 2013-10-17].
  Formacja Behemoth i Kamil Bednarek najpopularniejszymi polskimi artystami w serwisie społecznościowym Facebook (pol.). muzyka.ddv.pl. [dostęp 2013-10-17].
 4. Sobota chwali się synem (video) (pol.). www.glamrap.pl. [dostęp 2013-10-17].
 5. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 456-457. ISBN 83-89738-75-9.
 6. a b Tony Jazzu - "Tony Jazzu" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 7. a b Mores RSH - "Słowo Droższe Od Złota" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 8. a b "Kozackie klimaty" w całości (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-03].
 9. a b "Kozackie klimaty - zwiastun filmu" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-03].
 10. a b Kozackie klimaty (2005) (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-07-03].
 11. a b Projektanci - "Mamy To We Krwi!" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 12. a b Peja, Gural, Kaczor, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu - "Stoprocent Tour" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 13. a b 4P & Onil - "Zorganizowana Grupa Rapowa" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 14. a b Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - "Mixtape 1 - Tony Jazzu" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 15. a b Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - "Mixtape 2 - DJ Twister" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 16. a b Projektanci - "Braterstwo Krwi" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 17. a b PMM - "Polski Mistrzowski Manewr" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 18. a b Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - "Mixtape 3 - DJ Feel-X" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 19. a b Sobota - "Urodzony by przegrać, żyje by wygrać" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 20. a b Sobota - "Dzielnia ft. Rena" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 21. a b Sobota - "Szczecin dawaj na majka (feat. PMM, Wini, Rena, Specnaz, Sage, Oreu, Seba (Tony Jazzu), Łona, Rymek," (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 22. a b DJ Tomekk & Toony. Ehrenkodex (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-11].
 23. a b DSN - "Dysonans" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 24. a b Sobota - "Sobotaż" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 25. a b Sobota - "Tańcz Głupia" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 26. a b Sobota - "Stoprocent 2 ft. Kool Savas, Gural, Wall-e, Rytmus, Bigz, Matheo" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 27. a b Sage - "Hardcore Dealin' Department 2010" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 28. a b 4P - "Zły / Dobry Chłopak" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 29. a b Buczer - "Podejrzany O Rap: Mixtape Vol.2" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 30. a b Smagalaz - "Czillen Am Grillen" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 31. a b DJ Tomekk & Toony - "Ehrenkodex" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 32. a b Bosski Roman - "Krak 3" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 33. a b DJ Cube - "Forfiter" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 34. a b Grube Jointy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 35. a b Sobota - "Za Damski Huj" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 36. a b Vienio - "Etos 2010" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 37. a b Tony Jazzu - "Dla Każdego" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 38. a b Marian Wielkopolski - "High Quality" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 39. a b Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - "Mixtape 4: DJ Feel-X" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 40. a b Daniel Wardziński: "Grube Jointy 2: Karani Za Nic" - gruba tracklista! (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 41. a b SOBOTA FT. ŁATA, CZUTEK - "Rusz dupsko na marsz" (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2011-09-30].
 42. a b Rena - "Mój Monopol" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 43. a b Kali - "50/50" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 44. a b Daniel Wardziński: Chada "Wiara Gwarancją Wygranej" - lista gości i producentów (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 45. a b Vienio Vs. Way Side Crew - "Wspólny Mianownik" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 46. a b Mateusz Natali: Rafi "200 Ton" - odsłuchaj całość! (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-15].
 47. a b Macca Squad - "Maccaradża Mówi Dość" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 48. a b Sobota "Gorączka Sobotniej Nocy" 8 października/ tracklista (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-09-15].
 49. a b Sobota - "Jesteś już mój, jesteś już moja" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 50. a b Sobota - Zabroń mi (prod. Matheo) (pol.). youtube.com. [dostęp 2011-11-06].
 51. a b Mateusz Natali: Video Dnia: Sobota feat. Matheo, Starszy, Doych "Mój Czas" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 52. a b OLiS - sprzedaż w okresie 03.10.2011 - 09.10.2011 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-10-14].
 53. a b Kajman – K2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-11-17].
 54. a b Projekt Nasłuch - "Nieznani Sprawcy" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 55. a b Wini - "Bóg Jest Miłością" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 56. a b Kamelito - "Droga Kamelita" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 57. a b Borixon - "Rap Not Dead" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-16].
 58. a b Jeden Z Was (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-22].
 59. a b Da NarkoholiXXX - "Sex & przemoc. Zakazane piosenki" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 60. a b Krystian Krupiński: Da NarkoholiXXX feat. Sobota, Bezczel "Chodź vódke pić" (Sex & Przemoc Mixtape) (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 61. Sobota & Weekend - Ona Tańczy Dla Mnie (2sty Blend) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 62. a b Bosskiskład - "Braterska Siła" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 63. a b Donatan - Równonoc (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26].
 64. a b Buczer – Infamous Mixtape (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-03-09].
 65. a b Popek - "Monster" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-01].
 66. a b Mateusz Natali: Popek feat. Sobota, Wini, Rena "Ja Robię Muzę, Ty Płaczesz" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 67. a b Bezczel - "A.D.H.D." (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-03-30].
 68. a b Drużyna Mi2trzów: Sport Muzyka Pasja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-30].
 69. a b SOBOTA "X PRZYKAZAŃ" - PREMIERA 7 GRUDNIA / PREORDER (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-11-06].
 70. a b OLiS - sprzedaż w okresie 06.01.2014 - 12.01.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-01-17].
 71. I. Nie Będziesz Miał Bogów Cudzych Przede Mną - Single - Sobota (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-12-10].
 72. Maciej Sulima: Sobota i Matheo "X Przykazań" - materiał video z prac (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 73. Maciej Sulima: Sobota "II. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie." - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 74. Maciej Sulima: Sobota "III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił." - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 75. Maciej Sulima: Sobota "IV. Czcij ojca swego i matkę swoją" - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 76. Maciej Sulima: Sobota "V. Nie zabijaj" - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 77. Piotr Zdziarstek: Sobota "VI. Nie cudzołóż" - making of "Dziesięciu przykazań" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 78. SOBOTA PRACUJE NAD 7 PRZYKAZANIEM (VIDEO) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-12-10].
 79. Maciej Sulima: Sobota "VIII.Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu." - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 80. SOBOTA PRACUJE NAD IX PRZYKAZANIEM (VIDEO) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-12-10].
 81. SOBOTA I DZIESIĄTE PRZYKAZANIE (VIDEO) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-12-10].
 82. a b c d e f ZPAV: regulamin przyznawania wyróżnień (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-10-01].
 83. a b c d ZPAV: złote płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-03-02].
 84. Sobota – "Sobota" – okładka, tracklista, goście i data premiery (pol.). CGM. [dostęp 2015-10-17].
 85. OLiS - sprzedaż w okresie 06.11.2015 - 12.11.2015 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-11-22].
 86. ZPAV: platynowe płyty 2016 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-04-27].
 87. Sobota & Matheo - "Czekając na Sobotę" - ruszyła przedsprzedaż mixtape'u (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2015-03-25].
 88. Notowanie 1176 - Notowanie 1176 z 13 grudnia 2013 roku (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2013-12-14].
  SLiP - Notowanie 1263 z 14 sierpnia 2015 roku roku. (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2015-08-19].
  SLiP - Notowanie 1278 z 27 listopada 2015 roku roku. (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2015-11-29].
 89. Donatan - Równonoc - Single - Chada, Słoń & Sobota (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-01].
 90. I. Nie Będziesz Miał Bogów Cudzych Przede Mną - Single Sobota (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-12-16].
 91. Balans - Single Sobota & Kieru (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-12-16].
 92. Uciec Stąd (feat. Sobota & Jan Borysewicz) – Single Rozbójnik Alibaba. itunes.apple.com. [dostęp 2014-10-28].
 93. Hej, Jak Leci? - Single Sobota (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-12-16].
 94. ZPAV: platynowe płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-03-2].
 95. Bandycki Raj (prod. Matheo) - Single Sobota (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-08-19].
 96. KSW 36 Trzy Korony (prod. Matheo) - Single Sobota, Bonson, Bilon, Ania Karwan, Kieru & Wini (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2016-09-30].
 97. Kobra - Golden Era (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-12-14].
 98. Whitehouse – Kodex V: Elements (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01].
 99. Krystian Krupiński: Matheo & Grzech Piotrowski "Nowe Pokolenie 14/44" - tracklista, promomix i preorder (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 100. Rozbójnik Alibaba, Jan Borysewicz - Bal Maturalny (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01].
 101. Pih - "Kino Nocne" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01].
 102. SoundtRRack tracklista już dostępna (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2015-06-08].
 103. Mateusz Natali: Video Dnia: Sobota "Zrób Na To Ciach" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 104. Mateusz Natali: Sobota "I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-11-06].
 105. Mateusz Natali: Sobota "VII Nie Kradnij" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-04].
 106. Mateusz Natali: Sobota feat. Tomb, Bonson, Matheo, Kieru, Freon, Strach, Mustafa, Borixon, Rena, Wini "XI Kochaj bliźniego swego jak siebie samego" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 107. "Hej, jak leci"? - nowy klip Soboty (pol.). cgm.pl. [dostęp 2014-08-07].
 108. Mateusz Natali: Sobota, RDI, Pono, Ks. Jakub Bartczak, PeeRZeT, AK47, Wergawer, CNE i inni odpowiadają na "Hot16Challenge" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-01-26].
 109. Mateusz Natali: Sobota "Jebać miłość (Hello Love remix by Matheo)" - pierwszy singiel z mixtape'u (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 110. Mateusz Natali: Sobota, Matheo, Buczer i Bezczel remiksują "Jeszcze będzie czas" WWO (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 111. Mateusz Natali: video Sobota, Matheo i Wu remiksują "Manewry" Killaz Group - video (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 112. Mateusz Natali: Sobota i Matheo remiksują Yelawolfa - video (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 113. Mateusz Natali: video dnia Video Dnia: Sobota "Bandycki Raj" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-08-19].
 114. Mateusz Natali: Sobota feat. Lukasyno "Jestem stąd" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-03-24].
 115. Smagalaz feat. Sobota, Sage, Rena - Jedno pytanie (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 116. Donatan RÓWNONOC "Niespokojna dusza" Chada, Słoń, Sobota (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-08-03].
 117. Video Dnia: Wice Wersa feat. Sage, Sobota, Tede "Na Chate Cza Iść" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 118. Maciej Sulima: Rena feat. Verte, Sobota "Ulice" (prod. Matheo) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 119. Hds feat.Sobota - Smak zwycięstwa (official video) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 120. Maciej Sulima: video Matheo gośc. Wini, Rena, Sobota, Bonson, Tomb "Essa Kolynda" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 121. Mateusz Natali: Video Dnia: Rozbójnik Alibaba & Jan Borysewicz feat. Sobota "Uciec Stąd" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-11-01].
 122. Mateusz Natali: Tony Jazzu feat. Sobota "Styl nad style 3" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 123. Mateusz Natali: Video Dnia: Pih feat. Sobota, Ero, Fu "Jest Impreza" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-12].
 124. Mateusz Natali: Video Dnia: Popek x Sobota x Matheo x Timbaland "Świat u Stóp" (Empire Music Studio) (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-08-31].
 125. Krystian Krupiński: FFL - Sobota, Verte, Rak Raczej (prod. GPD) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 126. Maciej Sulima: Sobota, Kieru "Balans" (prod. Matheo) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 127. Mateusz Natali: VNM, Sobota, Tede, Kieru "Na Zajawie 2" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 128. Mateusz Natali: Sobota i Mateusz Krautwurst "Dlaczego nie mam takiej mocy" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 129. Mateusz Natali: Sobota i Anna Karwan "Kołysanka (Smutna Rzeka)" - teledysk (ang.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 130. Mateusz Natali: Sobota, Bonson, Bilon, Ania Karwan, Kieru, Wini i Matheo promują galę KSW (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-09-30].