Social media marketing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Social media marketing (pol. marketing w mediach społecznościowych) – zjawisko polegające na zdobywaniu uwagi oraz generowaniu ruchu internetowego przy pomocy serwisów społecznościowych. Do promocji marki wykorzystuje się takie portale społecznościowe jak Facebook, Twitter, LinkedIn, Yelp, YouTube czy blogi. Media społecznościowe w ostatnim czasie odgrywają coraz większą rolę w działaniach marketingowych wielu firm ze względu na fakt, że są łatwo dostępne dla wszystkich, którzy mają dostęp do Internetu. Social media marketing umożliwia bezpośredni dostęp do pożądanej grupy docelowej, a dodatkowo obniża koszty działań marketingowych.

Sposoby działania[edytuj | edytuj kod]

Social media marketing wykorzystuje zaangażowanie klienta na serwisach społecznościowych, wobec marki lub produktu[1]. Głównym celem działań z zakresu social media marketing nie jest efekt sprzedażowy, ale budowanie wizerunku marki. Materiały do kampanii marketingowych tworzy się, nie tylko po to by zdobyć uwagę klienta, lecz przede wszystkim w celu zachęcenia go do dzielenia się nimi ze swoimi znajomymi. Skutkuje to zwiększeniem wiarygodności przekazywanej treści, gdyż pochodzi ona z zaufanego źródła.

Narzędzia social marketera[edytuj | edytuj kod]

Wśród środków, które wykorzystuje się do komunikacji, możemy wymienić strony fanowskie (tzw. fanpage), marketing wirusowy, gry, blogi, filmy wideo.

Facebook[edytuj | edytuj kod]

Głównym działaniem z zakresu social marketing na Facebooku, jest stworzenie i zarządzanie fanpage marki lub firmy. W ramach aktywności, na profilu zamieszcza się zdjęcia, filmy, lub wiadomości tekstowe. Działania mają na celu aktywizację fanów firmy, co przekłada się na tworzenie pozytywnego wizerunku marki. Istnieje możliwość tworzenia specjalnych aplikacji, które pozwalają na rywalizację między fanami, co przekłada się na większe zaangażowanie. Jest to działanie z pogranicza E-PR, które to powinny być prowadzone równolegle do działań marketingowych. Do obserwacji Facebooka wykorzystuje się specjalne narzędzia które pozwalają w czasie rzeczywistym monitorować, wybrane przez nas frazy. Liczbę użytkowników Facebooka na koniec roku 2012 szacuje się na 1 mld[2].

Twitter[edytuj | edytuj kod]

Pozwala firmom na bezpośredni kontakt z fanami. Przy tworzeniu informacji mamy do wykorzystania 280 znaków, co wymusza tworzenie krótkich dynamicznych informacji, które mają szansę na ściągnięcie uwagi użytkowników. Wykorzystuje się go również do wstawiania odnośników do innych portali, na których zamieszcza się pozostałą część przekazu marketingowego. Twitter pod koniec roku 2012 osiągnął 200 mln użytkowników[3].

Pinterest[edytuj | edytuj kod]

Jest to serwis społecznościowy bazujący na zdjęciach umieszczanych przez użytkowników, którzy mają możliwość dzielenia się z innymi. Fotografie można grupować w kategoriach zainteresowań. Działania marketingowe na tym serwisie wymuszają przygotowanie treści wizualnych, które mają szansę na przyciągnięcie uwagi użytkowników.

Blogi[edytuj | edytuj kod]

Działalność na blogach, można prowadzić w różnoraki sposób. Pierwszym jest stworzenie swojego bloga markowego, na którym opisuje się działania dotyczące marki, wstawia zdjęcia oraz filmy. W ten sposób zamieszczać można dłuższe opisy produktów oraz artykuły specjalistyczne. Drugim sposobem na wykorzystanie blogów, jest współdziałanie z blogerami, przy pomocy których organizuje się konkursy dla członków społeczności skupionych wokół ich stron internetowych. Innym typem działania jest wysyłanie swoich produktów do przetestowania i opisania, przy tego typu działaniach trzeba zwrócić uwagę że nie wszystkie opinie muszą być pozytywne[4].

YouTube[edytuj | edytuj kod]

Strategia prowadzenia działań na YouTubie, skupia się na tworzeniu filmów reklamowych oraz wirusowych. Mają one za zadanie przyciągnięcie widzów, przy czym muszą być ciekawe i interesujące dla użytkownika, ponieważ ma on kontrolę nad tym co ogląda. Filmy wirusowe na pierwszym miejscu stawiają na rozbawienie lub zaciekawienie użytkownika, dopiero później na promocję marki lub produktu. Są one zazwyczaj dłuższe niż reklamy telewizyjne z racji braku ograniczenia czasowego, a wszystkie koszty ograniczają się do budżetu na stworzenie filmu.

Porównanie z tradycyjnymi kampaniami[edytuj | edytuj kod]

Porównując do tradycyjnych kampanii reklamowych w Internecie, starają się nie wykorzystywać tradycyjnych środków takich jakich banery, mailing, reklama kontekstowa, ponieważ są one mało efektywne w tego typu działaniach. Prowadzenie tego typu działań nie jest jednak pozbawione ryzyka ze strony użytkowników. Przy prowadzeniu tego typu działalności dochodzi do interakcji z użytkownikami, dzięki czemu tworzą się bliższe relacje między nimi a reklamowanym produktem. Dzięki wykorzystaniu narzędzi analitycznych istnieje możliwość obserwowania w czasie rzeczywistym skutków działań reklamowych oraz szybkiego reagowania na pojawiające się zagrożenia. Część działania skupia się nie na sprzedaniu produktu, a przyciągnięcie fanów, którzy w pozytywny sposób będą reagować na działania marketingowe.

Wpadki marketingowe[edytuj | edytuj kod]

Może prowadzić to do kryzysu wizerunkowego, na przykład, wpadka administratora fanpage firmy Nikon na Facebooku, którego wpis “Fotograf może być najwyżej tak dobry jak wyposażenie, którego używa, a dobry obiektyw to podstawa dobrych zdjęć! Czy któryś z naszych facebookowych fanów używa jakiegoś obiektywu NIKKOR? Który jest Waszym ulubionym i w jakich sytuacjach z niego korzystacie?”[5] został negatywnie odebrany przez społeczność. Jest to element, który ciężko kontrolować, o czym przekonały się osoby zarządzające fanpagem Orange Polska zadając pytanie “Czym zaskoczył Cię ostatnio Orange?”[6], które również zostało negatywnie odebrane przez społeczność skupioną wokół profilu. Innym przykładem z rynku amerykańskiego była kampania z początku roku 2009, gdy firma Motrin stworzyła kampanię reklamową wymierzoną w kobiety noszące swoje dzieci w nosidełkach i chustach, co uraziło niektóre z amerykańskich blogerek. Spowodowało to falę czarnego PR, która wymusiła na koncernie wycofanie swoich reklam z telewizji, YouTube i prasy[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bruno Schivinski, George Christodoulides, Dariusz Dabrowski, Measuring Consumers’ Engagement With Brand-Related Social-Media Content, „Journal of Advertising Research”, 1, 2016, s. 64–80, DOI10.2501/JAR-2016-004, ISSN 0021-8499 [dostęp 2016-09-29] (ang.).
  2. Facebookowi nie straszne konta-widma. Zuckerberg ma już miliard! – Facebook | media2.pl, media2.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
  3. Twitter sur Twitter: „There are now more than 200M monthly active @twitter users. You are the pulse of the planet. We’re grateful for your ongoing support!”, twitter.com [dostęp 2017-11-15] (fr.).
  4. a b Evans, L. (2011). Social Media Marketing. Odkryj potencjał Facebooka, Twittera i innych portali społecznościowych. Helion.
  5. Nikon zaliczył wpadkę stulecia na Facebooku | Fotoblogia.pl, fotoblogia.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
  6. Orange – Czym zaskoczył Cię ostatnio Orange? | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-12-03] (fr.).