Society for the Study of Evolution

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Society for the Study of Evolution (SSE)
Państwo  Stany Zjednoczone
Data założenia 1946
Rodzaj stowarzyszenia stowarzyszenie
Profil działalności nauka
Zasięg międzynarodowy
Prezes Jerry Coyne
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
The Society for the Study of Evolution (SSE)
The Society for the Study of Evolution (SSE)
38,63103°N 90,19747°W/38,631028 -90,197467
Strona internetowa

The Society for the Study of Evolution – stowarzyszenie naukowe skupiające specjalistów w zakresie ewolucji biologicznej. Celem jego działalności jest propagowanie podejścia ewolucjonistycznego do rozwiązywania różnych problemów z zakresu nauk o życiu.

Stowarzyszenie powstało w wyniku połączenia nieformalnego stowarzyszenia Society for the Study of Speciation i komitetu United States National Academies Committee on Common Problems of Genetics, Paleontology and Systematics. Pierwszy zjazd związanych z tymi organizacjami biologów ewolucyjnych odbył się 30 marca 1946 w Saint Louis. Na zjeździe tym 57 ewolucjonistów, głównie paleontologów i genetyków, powołało SSE i wybrało jego władze. Pierwszy zjazd nowego stowarzyszenia odbył się w Bostonie 28–31 grudnia 1946 r. Podjęto na nim decyzję o wydawaniu pisma Evolution i przyjęto statut. W ciągu pierwszego roku istnienia stowarzyszenia zapisało się do niego 500 osób.

Wśród założycieli SSE najbardziej znani ewolucjoniści to: Theodosius Dobzhansky, George Gaylord Simpson (pierwszy prezes stowarzyszenia), Ernst Mayr, Ernest Brown Babcock i Alfred E. Emerson.

Rada stowarzyszenia składa się z ośmiu członków zarządu i sześciu dodatkowych członków. Stowarzyszenie tworzy kilka komitetów ds. przyznawania nagród: im. Theodosiusa Dobzhansky'ego dla obiecujących młodych naukowców, im. Stephena Jaya Goulda za wkład w zrozumienie i propagowanie ewolucjonizmu, im. R. A. Fishera za wyróżniającą się pracę doktorską opublikowaną w Evolution, im. Hamiltona dla wyróżniających się studentów, im. Rosemary Grant dla doktorantów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]