Socjalistyczna Partia USA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Socjalistyczna Partia USA
Państwo

 Stany Zjednoczone

Skrót

SPUSA

Lider

Jamie Keesling, Pat Noble

Data założenia

1973

Adres siedziby

168 Canal Street
Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Ideologia polityczna

antykapitalizm, socjalizm demokratyczny, ekosocjalizm, feminizm socjalistyczny

Barwy

     czerwony

Strona internetowa

Socjalistyczna Partia USA (ang. Socialist Party USA), pełna nazwa Socjalistyczna Partia Stanów Zjednoczonych Ameryki (ang. Socialist Party of the United States of America, SPUSA[1]) – amerykańska socjalistyczno-demokratyczna partia polityczna. SPUSA została założona w 1973 jako następca Socjalistycznej Partii Ameryki, która w 1972 została przekształcona na stowarzyszenie Socjaldemokratów.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Partia oficjalnie prezentuje poglądy socjalizmu demokratycznego o wielu tendencjach. Przeciwstawia się wszelkim formom ucisku, szczególnie kapitalizmowi i autorytarnym formom komunizmu. Opowiada się za stworzeniem „radykalnej demokracji, która daje kontrolę nad życiem ludzi”, „nierasistowskiego, bezklasowego, feministycznego i socjalistycznego społeczeństwa”, w którym „ludzie posiadają i kontrolują środki produkcji i dystrybucji poprzez demokratycznie kontrolowane agencje publiczne, spółdzielnie lub inne grupy zbiorowe". Stoi na stanowisku, że „pełne zatrudnienie powinno być realizowane dla wszystkich, którzy chcą pracować”; „pracownicy mają prawo do swobodnego tworzenia związków zawodowych oraz do strajkowania i angażowania się w inne formy akcji zawodowych”; a „produkcja społeczeństwa służy dobru całej ludzkości, a nie prywatnym korzyściom nielicznych”[2].

SPUSA powiada się za całkowitą niezależnością od Partii Demokratycznej. Tak jak jej poprzedniczka, różne stopnie wsparcia, gdy jej kandydaci konkurowali z kandydatami z Partii Republikańskiej i Demokratycznej[2].

Biuro krajowe SPUSA z siedzibą w AJ Muste Institute mieści się przy 168 Canal Street w dzielnicy Chinatown w Nowym Jorku. Partia posiada również organizacje stanowe w Michigan i New Jersey, a także czarterowanych mieszkańców w całym kraju[3].

W październiku 2019 Partia socjalistyczna nominowała Howie Hawkinsa na prezydenta Stanów Zjednoczonych w wyborach w 2020. Hawkins dąży również do nominacji prezydenckiej Partii Zielonych, a także różnych partii na szczeblu stanowym, takich jak Partia Pokoju i Wolności w Kalifornii i Partia Unii Wolności w Vermont, starając się zjednoczyć „niesekciarską niezależną lewicę” za sobą[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Constitution of The Socialist Party USA, SPUSA [dostęp 2020-06-16] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-17] (ang.).
  2. a b Principles, SPUSA [dostęp 2020-06-17] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-17] (ang.).
  3. Directory, spusa [dostęp 2020-06-17] [zarchiwizowane z adresu 2019-11-13] (ang.).
  4. Howie Hawkins Wins Socialist Party USA Nomination, Green Candidate Seeks To Build Left Unity With Multiple Nominations, Howie Hawkins for President | Angela Walker for Vice President, 28 października 2019 [dostęp 2020-06-17] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-17] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]