Socjologia czasu wolnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Reprodukcja obrazu "Un patron" autorstwa Jean-Eugène Bulanda.
Jasne zdefiniowanie pracy i czasu wolnego nie zawsze jest możliwe. O ile granie w gry jest typowym przykładem wypoczynku, może nim być także ciężka i wyczerpująca fizycznie praca nad remontowaniem starych samochodów – dla przyjemności[1]. (Un patron, obraz Jean-Eugène Bulanda)

Socjologia czasu wolnego – subdyscyplina socjologii, zajmująca się badaniem zachowań ludzkich w czasie wolnym. Zachowania te obejmują szerokie spektrum aktywności takich jak uprawianie sportu, turystyka, granie czy muzykowanie. Jednym z głównych problemów badań socjologicznych nad zachowaniami ludzi w czasie wolnym jest zdefiniowanie czasu wolnego[2].

Socjologia czasu wolnego wskazuje, że sposób, w jaki ludzie spędzają czas wolny zależy w przewidywalny sposób od ich zasobów finansowych, natomiast tylko w niewielkim stopniu od takich zmiennych socjoekonomicznych jak ich klasa społeczna, wykonywany zawód czy wykształcenie. Model spędzania wolnego czasu silniej zależy od tradycji rodzinnych i środowiskowych oraz wieku.

Obecnie badania nad czasem wolnym coraz częściej opierają się nie tylko na danych z ankiet (często z ostatnich kilku dekad), lecz także na wywiadach swobodnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Socjologia czasu wolnego (ang. sociology of leisure) jest stosunkowo nową dyscypliną w badaniach socjologicznych, szczególnie w porównaniu z takimi subdyscyplinami jak socjologia pracy, socjologia rodziny czy edukacji[3]. Choć jej początków można się dopatrywać w pracy Thorsteina VeblenaTeoria klasy próżniaczej” z 1925[4], do drugiej połowy XX wieku powstało niewiele prac naukowych opisujących zachowania ludzi w czasie wolnym od pracy[3][4][5]. Początkowo badania te nie były traktowane zbyt poważnie, gdyż nie uważano ich za równie istotne co np. badania nad zachowaniami w pracy. Z czasem przekonanie to zostało uznane za błędne a badania nad socjologią czasu wolnego uznano za komplementarne dla zrozumienia zależności między pracą a rozrywką. Badania na temat socjologii czasu wolnego rozkwitły w drugiej połowie XX wieku. W 1970 powstał komitet badawczy socjologii czasu wolnego przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Socjologicznym[6]. W ostatnich dekadach badacze zajmujący się tą dyscypliną socjologii coraz częściej zajmują się innymi aspektami czasu wolnego, na przykład zależnością między spędzaniem wolnego czasu a kulturą[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Literatura uzupełniająca[edytuj | edytuj kod]

  • Edmund Ignasiak, Janusz Wierzbicki, Badania socjologiczne nad czasem wolnym, Franciszek Krzykała (red.), Zeszyty naukowe Akademii Ekonomicznej, Seria I, zeszyt nr. 155, Poznań: Wydawn. Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, 1987, ISSN 0208-4902, OCLC 741995668.
  • Lech Milian, Socjologia czasu wolnego: wiedza o czynnościach swobodnie wybieranych, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Administracji, 2010, ISBN 978-83-89762-31-3.
  • Edmund Wnuk-Lipiński, Czas wolny: współczesność i perspektywy, Warszawa: Instytut Wydawniczy CRZZ, 1975, OCLC 5243873.