Socjologia ekonomiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Socjologia ekonomiczna – jedna z dziedzin socjologii. Jest to dyscyplina, która poprzez badania socjologiczne wyodrębnia cechy zjawisk ekonomicznych. Można wyróżnić wiele typów analiz w socjologii i ekonomii, dlatego też ważne jest, aby zobaczyć różnice teoretyczno-analityczne między nurtami tych dziedzin.

Socjologia ekonomiczna uważa, że znając różnice między nurtem socjologii i nurtem ekonomii, można znaleźć ich punkty pokrewne i przełamać wzajemną izolacje obu tych dyscyplin.

Różnice między ujęciami ekonomicznymi i socjologicznymi według Witolda Morawskiego:

  • Definicja aktora – w socjologii człowiek jest elementem społeczeństwa i jest on pod wpływem innych aktorów. Natomiast w ekonomii człowiek istnieje jako jednostka, ważne jest dążenie do kompromisu i uważa się, że człowiek jest zakorzeniony w systemie społeczno-kulturowym.
  • Racjonalność działania – w socjologii człowiek uważa, że racjonalność działania zawsze od czegoś zależą między innymi od czynników: socjologicznych, psychologicznych oraz politycznych. Duże znaczenie ma dla nich władza oraz prestiż. Natomiast w ekonomii działania człowieka są racjonalne. Człowiek na własne zdanie i podejmuje decyzje na podstawie własnego wyboru.
  • Pojmowanie wzajemnych związków ekonomii i społeczeństwa – socjologowie uważają ekonomie za część społeczeństwa i sposób działania społecznego. Ekonomiści natomiast uważają, że społeczeństwo jest czymś „danym”, nie wtrącają się w zarząd i najważniejsze decyzje pozostawiają elitom.
  • Cele i metody analizy - socjologowie opisywali oraz badali zjawiska i samodzielnie tworzyli dane. Natomiast ekonomiści uważali swoją naukę za ścisłą. Tak jak to ujął Morawski „ekonomiści natomiast nastawiają się również na przewidywanie oraz posługują się metodami formalnymi”.

Można również wspomnieć o postulacie zacierania granic między naukami. Morawski zgadzał się z ekonomistą Hirschmanem, który stwierdził, że bezsensowny jest spór między dyscyplinami i ważniejsze jest to, aby zacierać granice między nimi, w sposób taki, iż „problemy badawcze mogą więc narzucać ekonomistom konieczność uwzględnienia wymiaru socjologicznego. I odwrotnie”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Witold Morawski: Socjologia ekonomiczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]