Soczewka progresywna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widok przez soczewkę progresywną

Soczewka progresywna (wieloogniskowa)soczewka, która służy do korekcji starczowzroczności (presbyopii) i innych zaburzeń akomodacji. Używana jest w okularach korekcyjnych, oraz jako korekcyjna soczewka kontaktowa. Podzielona jest na obszary o różnej zdolności skupiającej - mniejszej w górnej części przeznaczonej do dali, a większej w dolnej części przeznaczonej do bliży. Obszary stopniowo przechodzą jeden w drugi uwzględniając naturalną rotację (konwergencję) gałek ocznych przy patrzeniu na różne odległości[1].

Różnicę mocy optycznej dobiera się indywidualnie do stopnia zaawansowania presbyopii, co oznacza, że w skrajnym przypadku może ona osiągnąć 3 dioptrie[2][3].

Deformacja obrazu[edytuj | edytuj kod]

Na zdjęciu widoczna jest znaczna deformacja obrazu widzianego przez soczewkę. Jednak przy normalnym użytkowaniu pole widzenia a szczególnie główne pole percepcji jest znacznie węższe. Oznacza to, że promienie świetlne padające na plamkę żółtą oka przechodzą przez niewielki obszar soczewki, przez co użytkownik nie obserwuje deformacji obrazu.

Przypisy

  1. IZOPTYKA gazeta JZO, maj 2007: DYNAMIKA OKA A SOCZEWKI KOREKCYJNE (pol.). [dostęp 2008-11-14].
  2. Co to są soczewki progresywne?. Szkla.com.
  3. Piotr Kasjaniuk, IZOPTYKA gazeta JZO, czerwiec 2006: Soczewki progresywne przegląd konstrukcji (pol.). [dostęp 2008-11-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.