Soczewka progresywna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok przez soczewkę progresywną

Soczewka progresywna (wieloogniskowa)soczewka, która służy do korekcji starczowzroczności (presbyopii) i innych zaburzeń akomodacji. Używana jest w okularach korekcyjnych, oraz jako korekcyjna soczewka kontaktowa. Podzielona jest na obszary o różnej zdolności skupiającej - mniejszej w górnej części przeznaczonej do dali, a większej w dolnej części przeznaczonej do bliży. Obszary stopniowo przechodzą jeden w drugi uwzględniając naturalną rotację (konwergencję) gałek ocznych przy patrzeniu na różne odległości[1].

Różnicę mocy optycznej dobiera się indywidualnie do stopnia zaawansowania presbyopii, co oznacza, że w skrajnym przypadku może ona osiągnąć 3 dioptrie[2].

Deformacja obrazu[edytuj | edytuj kod]

Na zdjęciu widoczna jest znaczna deformacja obrazu widzianego przez soczewkę. Jednak przy normalnym użytkowaniu pole widzenia a szczególnie główne pole percepcji jest znacznie węższe. Oznacza to, że promienie świetlne padające na plamkę żółtą oka przechodzą przez niewielki obszar soczewki, przez co użytkownik nie obserwuje deformacji obrazu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. IZOPTYKA gazeta JZO, maj 2007: DYNAMIKA OKA A SOCZEWKI KOREKCYJNE (pol.). [dostęp 2008-11-14].
  2. Piotr Kasjaniuk, IZOPTYKA gazeta JZO, czerwiec 2006: Soczewki progresywne przegląd konstrukcji (pol.). [dostęp 2008-11-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.