Przejdź do zawartości

Soczijski Park Narodowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Soczijski Park Narodowy
Сочинский национальный парк
Ilustracja
park narodowy
Państwo

 Rosja

Kraj

 Krasnodarski

Data utworzenia

5 maja 1983

Powierzchnia

1937 km²

Ochrona

kategoria IUCNII (park narodowy)

Położenie na mapie Kraju Krasnodarskiego
Mapa konturowa Kraju Krasnodarskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Soczijski Park Narodowy”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Soczijski Park Narodowy”
Ziemia43°36′00″N 39°52′00″E/43,600000 39,866667
Strona internetowa

Soczijski Park Narodowy lub Park Narodowy Soczi (ros. Сочинский национальный парк) – park narodowy położony w zachodniej części Kaukazu, w pobliżu miasta Soczi, w południowej Rosji. Jest najstarszym rosyjskim parkiem narodowym założonym 5 maja 1983[1]. Zajmuje powierzchnię 1937 km².

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wodospad Oriechowski

Park Narodowy Soczi założony został w 1983 i stał się jednym z pierwszych parków narodowych w Rosji. Położony jest w południowej części Kraju Krasnojarskiego, u podnóża Wielkiego Kaukazu, wokół miasta Soczi i dalej w kierunku wschodnim. Większość terenu parku zajmują góry, rozcięte dolinami rzecznymi. Strefa pogórza zajmuje wąski pas wzdłuż Morza Czarnego[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przez park przepływa około 40 rzek i innych mniejszych cieków zlewni Morza Czarnego. Ich długość jest niewielka, tylko rzeki Mzymta, Psou i Szache mają ponad 50 kilometrów długości. Znajduje się na nich duża liczba wodospadów. Część ma przełomowy charakter. Wodospady znajdują się głównie w górnych biegach rzek, 103 wodospady mają wysokość progową od 2 do 73 metrów[2]. Jednym z najbardziej ciekawych jest wodospad Oriechowski. Znajduje się na rzece Bezumenka, w miejscu, gdzie wpływa ona do rzeki Soczi. Ma 27 m wysokości[3].

Na terenie znajduje się wiele masywów krasowych, w których jest ok. 200 jaskiń, wśród nich 50 jaskiń stanowi największe zagłębienia krasowe będące przedmiotem zainteresowania speleologów i speleoturystyki. Jaskinie Woroncowa znajdują się na trzecim miejscu wśród najdłuższych jaskiń na terytorium Rosji. Jest to kompleks połączonych jaskiń, których łączna długość ma 12 km[4]. Na terenie parku znajduje się 114 pomników historii i kultury, m.in. pozostałości twierdz, świątyń, cmentarzy, ofiarne kamienie, obeliski i zabytki militarne[2].

Flora[edytuj | edytuj kod]

W Soczijskim Parku Narodowym występuje około 1500 gatunków rodzimych roślin wyższych, w tym wiele gatunków reliktowych i endemicznych. Licznie występujący na terenie parku cis pospolity został wpisany do czerwonej księgi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. W rosyjskiej czerwonej księdze gatunków zagrożonych umieszczono 51 gatunków roślin, w tym: cis, sosnę kalabryjską, dwa gatunki śnieżyczek, trzy gatunki dwulistników, lilię złotogłów[2].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Stado kozic na zboczach pasma Aibga, Park Narodowy Soczi

Park zamieszkuje ok. 80 gatunków ssaków, ok. 120 gatunków ptaków, 17 gatunków gadów, 9 gatunków płazów, 21 gatunków ryb. W czerwonej księdze Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody umieściła 15 gatunków lub podgatunków zwierząt, w tym lamparta perskiego, sępa płowego, żmiję kaukaską, węża Eskulapa, Bufo verrucosissimus z rodziny ropuchowatych, żółwia śródziemnomorskiego. W rosyjskiej czerwonej księdze umieszczono 10 gatunków ssaków, 9 gatunków ptaków, 4 gatunki gadów, 5 gatunków płazów, 3 gatunki owadów oraz rybę Salmo trutta z rodziny łososiowatych i minoga ukraińskiego[2].

Reintrodukcja lamparta perskiego[edytuj | edytuj kod]

Od 2009 roku na terenie parku prowadzona jest przez WWF i rząd rosyjski reintrodukcja zagrożonego całkowitym wyginięciem lamparta perskiego (Panthera pardus saxicolor). Dwa lamparty sprowadzone zostały z Aszchabadu w Turkmenistanie[5]. Kolejne przywieziono z Iranu, Portugalii i Francji[potrzebny przypis]. Lamparty perskie kiedyś przemierzały rozległy obszar rozciągający się od środkowej Azji po Morze Czarne, ale zostały zlikwidowane na zachodnim Kaukazie w latach 20. XX w.[6]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ОБЩАЯ ИНФОРМАЦИЯ. Сочинский Национальный Парк. [dostęp 2018-04-16]. (ros.).
  2. a b c d e О Парке. Сочинский Национальный Парк. [dostęp 2018-04-15]. (ros.).
  3. Co Zwiedzić W Okolicach Soczi?. Bezmapy.pp. [dostęp 2018-04-15].
  4. Vorontsovskaya jaskinia – podziemny cud Soczi. Nextews. [dostęp 2018-04-15].
  5. Flying Turkmen leopards to bring species back to Caucasus. WWF. [dostęp 2018-04-16]. (ang.).
  6. Vladimir Putin’s 'extinct' leopards reintroduced to Russia's Black Sea mountains. The Telegraph. [dostęp 2018-04-16].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Mapa parku. [w:] ProtectedPlanet [on-line]. [dostęp 2018-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-02)]. (ang.).