Sofroniusz (Kitajew)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sofroniusz
Witalij Kitajew
biskup gubkiński i grajworoński
Ilustracja
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 29 listopada 1978
Wierchnyj Żyrim
biskup gubkiński i grajworoński
Okres sprawowania od 2012
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia gubkińska
Śluby zakonne 5 kwietnia 2001
Diakonat 7 kwietnia 2001
Prezbiterat 12 kwietnia 2001
Nominacja biskupia 6 czerwca 2012
Sakra biskupia 22 lipca 2012
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 22 lipca 2012
Miejscowość Moskwa
Miejsce Cerkiew Przemienienia Pańskiego
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Juwenaliusz (Pojarkow), Warsonofiusz (Sudakow), Sergiusz (Fomin), Jan (Popow), German (Moralin), Sergiusz (Czaszyn)

Sofroniusz, imię świeckie Witalij Aleksandrowicz Kitajew (ur. 29 listopada 1978 w Wierchnym Żyrimie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny staroobrzędowców z Buriacji. W 1996 wstąpił do prawosławnego seminarium duchownego ze specjalnością misjonarską w Biełgorodzie. Uczestniczył w ekspedycji misyjnej do Jakucji. 5 kwietnia 2001 arcybiskup biełgorodzki i starooskolski Jan przyjął od niego wieczyste śluby mnisze i nadał mu imię Sofroniusz na cześć św. Sofroniusza Irkuckiego. Dwa dni później ten sam hierarcha udzielił mu święceń diakońskich, zaś 12 kwietnia 2001 – kapłańskich. Został wyznaczony na ekonoma seminarium duchownego w Biełgorodzie oraz prawosławnego gimnazjum Świętych Cyryla i Metodego w tym samym mieście, jak również na dziekana cerkwi św. Innocentego z Alaski w Biełgorodzie. W 2004 ukończył w trybie zaocznym studia w Kijowskiej Akademii Duchownej[1]. W 2006 obronił dysertację kandydacką poświęconą staroobrzędowcom z Zabajkala. Brał udział w wyjazdach misjonarskich na Syberię, do Kałmucji i na Kamczatkę. W 2009 otrzymał godność ihumena[1].

31 maja 2010 mianowany przełożonym monasteru Trójcy Świętej w Chołkach (obwód biełgorodzki). 7 czerwca 2012 otrzymał nominację na biskupa gubkińskiego i grajworońskiego. W związku z tym otrzymał godność archimandryty[1]. Jego chirotonia odbyła się 22 lipca 2012 w cerkwi Przemienienia Pańskiego w Moskwie z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów krutickiego i kołomieńskiego Juwenaliusza, sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, woroneskiego i borysoglebskiego Sergiusza, biełgorodzkiego i starooskolskiego Jana, arcybiskupa kurskiego i rylskiego Germana oraz biskupa sołniecznogorskiego Sergiusza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup gubkiński
od 2012
Następca
Nadal sprawuje urząd