Soho Square

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Soho Square, 1992
Pomnik Karola II
Chatka ogrodnika, Soho Square

Soho Square – plac znajdujący się w Londynie (Anglia), w dzielnicy Soho, z parkiem i ogrodem w jego centralnej części. Pierwotnie nosił nazwę "King Square" na cześć króla Karola II, którego pomnik stoi na placu. Na środku ogrodu stoi chatka ogrodnika, wykonana z muru pruskiego. Latem odbywają się tu darmowe koncerty na świeżym powietrzu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Soho Square sięga lat 70. XVII wieku i w początkowych latach swojego istnienia było jednym z najmodniejszych miejsc w Londynie. Statua króla Karola II, umieszczona na środku placu, została wyrzeźbiona przez duńskiego rzeźbiarza Caiusa Gabriela Cibbera w 1681 roku. W 1875 roku pomnik został usunięty z placu, z uwagi na duże zniszczenia i trudności z odczytaniem znajdujących się na nim napisów. Przez kolejne lata przechowywał ją angielski artysta Frederick Goodall, umieszczoną na wysepce jeziora, znajdującego się za jego domem Grim's Dyke, na północno-zachodnim krańcu Londynu[1]. Kolejnym nabywcą domu był angielski dramaturg W.S. Gilbert, który w 1890 zakupił posiadłość wraz ze stojącą na wyspie statuą króla. Po śmierci Gilberta w 1911 roku, Lady Gilbert zarządziła, iż statua ma zostać przywrócona. Tak się stało w 1938 roku[2].

Znani rezydenci[edytuj | edytuj kod]

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie na Soho Square znajdują się siedziby organizacji medialnych takich jak: British Board of Film Classification, 20th Century Fox, Deluxe Entertainment Services Group Inc., MPL Communications (należące do Paula McCartneya), Tiger Aspect Productions, Wasserman Media Group i See Tickets. Znajduje się tam również katolicki kościół parafialny św. Patryka, którego rozbudowane katakumby rozprzestrzeniają się pod całym Soho Square jak i poza nim.

Najbliższą stacją metra jest Tottenham Court Road.

Przypisy

  1. Soho Square Area: Portland Estate: Soho Square Garden (ang.). W: Survey of London volumes 33 and 34 (1966) [on-line]. St Anne Soho. [dostęp 2012-01-23]. s. 51–53.
  2. Soho, farewell then?... (ang.). Society for the Protection of Ancient Buildings. [dostęp 2012-01-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]