Sojusz Centrowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sojusz Centrowy
Lider Jean Arthuis
Data założenia 2009
Ideologia polityczna centryzm
Barwy niebieski, pomarańczowy
strona oficjalna

Sojusz Centrowy (fr. Alliance centriste, AC) – mała francuska centrowa partia polityczna, działająca od 2009.

Historia[edytuj]

Powołanie ugrupowania związane było z następstwami rozwiązania centrowej Unii na rzecz Demokracji Francuskiej w 2007. Formalnie UDF zaprzestała działalności w związku z utworzeniem Ruchu Demokratycznego, jednak część jej członków przystąpiła do prorządowego Nowego Centrum, część pozostała bezpartyjna (w tym znaczna grupa senatorów z grupy Unii Centrystów).

W 2008 Jean Arthuis, który wystąpił z Ruchu Demokratycznego, zainicjował powołanie organizacji politycznej pod nazwą Zgromadzenie Centrystów (Rassembler les centristes). Pierwszy apel, nawołujący do jednoczenia się środowisk centrowych, podpisało m.in. kilkunastu senatorów (w tym należący do NC i MoDem) i czterech europosłów. Jean Arthuis został przewodniczącym stowarzyszenia, zaś stanowisko sekretarza generalnego objął Thierry Cornillet.

Na kongresie 27 czerwca 2009 na podstawie tej organizacji powołaną partię polityczną pod nazwą Sojusz Centrowy. Akces do tego ugrupowania zgłosiła tylko część założycieli Zgromadzenie Centrystów, w tym 4 senatorów i 2 posłów stowarzyszony z frakcją Nowego Centrum. Obaj deputowani w 2012 uzyskali poselskie reelekcje. W 2012 partia przystąpiła do federacyjnej Unii Demokratów i Niezależnych.

Bibliografia[edytuj]