Sojusz Europejskich Ruchów Narodowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sojusz Europejskich Ruchów Narodowych (ang. Alliance of European National Movements, AENM) – europejska partia polityczna o profilu eurosceptycznym, nacjonalistycznym i skrajnie prawicowym. Siedziba organizacji umiejscowiona została w Matzenheim[1].

Ugrupowanie powstało w 2009. W jego składzie znalazły się m.in. francuski Front Narodowy, węgierski Jobbik, Brytyjska Partia Narodowa, belgijski Front Narodowy, szwedzcy Narodowi Demokraci, portugalska Partia Narodowego Odrodzenia[2]. W 2012 partia stała się europartią uznawaną przez Unię Europejską, co wiązało się z otrzymywaniem grantów na finansowanie działalności[1] (po raz ostatni w 2017[3]).

Pierwszym przewodniczącym sojuszu do 2013 był Bruno Gollnisch, który – wraz z założycielem Frontu Narodowego Jeanem-Marie Le Penem – należał do głównych działaczy AENM. Nowa liderka FN, Marine Le Pen, podjęła próby poprawienia wizerunku ugrupowania. Konsekwencją było jej zaangażowanie w nowo formację europejską pod nazwą Europejski Sojusz na rzecz Wolności i odcięcie się od ugrupowań uznawanych za ekstremistyczne (BNP, Jobbik). Na jej żądanie w 2013 Bruno Gollnisch i Jean-Marie Le Pen zrezygnowali z aktywności w AENM[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]