Sojusz Nowego Kosowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sojusz Nowego Kosowa
Lider Behgjet Pacolli
Data założenia 17 marca 2006
Adres siedziby Prisztina
Ideologia polityczna centroprawica
Poglądy gospodarcze liberalizm
Członkostwo
międzynarodowe
Partia Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów
Obecni posłowie 8
Strona internetowa

Sojusz Nowego Kosowa alb. Aleanca Kosova e Re, AKR – kosowska centroprawicowa partia polityczna Albańczyków.

Partia powstała 17 marca 2006 roku. Jej przywódcą jest Behgjet Pacolli, biznesmen i właściciel firmy Mabetex. Debiutem wyborczym partii były wybory lokalne w roku 2007, które przyniosły jej 8% poparcia i uczyniły czwartą siłą polityczną w Kosowie. W wyborach do parlamentu Kosowa, które odbyły się 17 listopada 2007 roku AKR powiększyła swój stan posiadania, zdobywając 12,3% głosów (trzecie miejsce wśród partii startujących w wyborach). Dysponująca 13 mandatami AKR stała się najsilniejszą partią opozycyjną w parlamencie. Znaczenie polityczne partii spadło po wyborach z 2010 roku, kiedy zdobyła 8 mandatów w parlamencie, co dało jej piąte miejsce pod względem liczby mandatów.

AKR wspiera ideę podziału ekonomicznego Kosowa, co ma pozwolić Serbom, mieszkającym w północnej części państwa uzyskanie pełnej niezależności ekonomicznej od władz w Prisztinie.

Przywódca partii, Behgjet Pacolli, został wybrany 22 lutego 2011 roku prezydentem Kosowa, ale po ogłoszeniu niekonstytucyjności wyboru podał się do dymisji.

Władze partii[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]