Przejdź do zawartości

Sojusz Patriotyczny Serbii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sojusz Patriotyczny Serbii
Państwo

 Serbia

Lider

Aleksandar Šapić

Data założenia

2010/2018

Data rozwiązania

2021

Adres siedziby

Belgrad

Ideologia polityczna

konserwatyzm

Sojusz Patriotyczny Serbii[1] (serb. Srpski patriotski savez / Српски патриотски савез, SPAS) – serbska partia polityczna o profilu konserwatywnym[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Partia powstała w 2010 jako lokalne ugrupowanie w Kraljevie[3]. Współpracowała z formacjami prawicowymi, w 2015 dołączyła do koalicji tworzonej przez DSS i Dveri[4]. W 2018 doszło do zmiany statutu i przyjęcia nazwy SPAS, a na jej czele stanął Aleksandar Šapić, urzędujący burmistrz Nowego Belgradu[3]. Nowy lider w publicznych wypowiedziach dystansował się zarówno od rządzącego środowiska skupionego wokół Serbskiej Partii Postępowej, jak i od stronnictw opozycyjnych[5].

W przeciwieństwie do głównych partii serbskiej opozycji SPAS nie zbojkotował wyborów parlamentarnych w 2020. W głosowaniu sojusz uzyskał 3,8% głosów, co przełożyło się na 11 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym[6]. Partia dołączyła do zdominowanej przez SNS koalicji tworzącej gabinet Any Brnabić, w którym jej przedstawiciel Ratko Dmitrović objął stanowisko ministerialne[7].

W maju SPAS na zaproszenie prezydenta Aleksandara Vučicia wraz ze swoim liderem dołączył do Serbskiej Partii Postępowej, co zakończyło działalność tego ugrupowania[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]