Sojusz Republikański, Ekologiczny i Społeczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sojusz Republikański, Ekologiczny i Społeczny (fr. Alliance républicaine, écologique et sociale, ARES) – koalicja francuskich partii politycznych o profilu centrowym, liberalnym i socjalliberalnym, utworzona w 2011. Określana także jako Sojusz (fr. L'Alliance).

Powstanie Sojuszu wiąże się z rozluźnieniem politycznych związków między środowiskami centrowymi a Unią na rzecz Ruchu Ludowego w ramach francuskiego obozu rządzącego. Wynikało to ze zmian w rządzie François Fillona, kiedy to w 2010 zostali z niego odwołani Jean-Louis Borloo z Partii Radykalnej i Hervé Morin z Nowego Centrum[1]. W maju 2011 odbyły się kongresy lub posiedzenia władz czterech ugrupowań (Partii Radykalnej, Nowego Centrum, Nowoczesnej Lewicy i Konwencji Demokratycznej), które opowiedziały się za powołaniem nowej koalicji. 14 czerwca 2011 wybrano przedstawicieli zarządu krajowego formacji, a 26 czerwca tego samego roku podczas konwencji oficjalnie ogłoszono jej powstanie. Jednym z celów Sojuszu stało się wystawienie własnego kandydata w wyborach prezydenckich w 2012, którym miał zostać Jean-Louis Borloo, który ostatecznie nie wystartował. Sojusz nie przerodził się w jednolitą strukturę, w wyborach parlamentarnych w 2012 tworzące go ugrupowania wystawiały własnych kandydatów, w części okręgów w porozumieniu z UMP. W tym samym roku jego działalność zanikła.

Partie członkowskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jim Jarrassé: Borloo et Morin sonnent la révolte des centristes (fr.). lefigaro.fr, 15 listopada 2010. [dostęp 2011-09-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]