Sokół Millennium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sokół Millennium
Ilustracja
Model z klocków Lego
Typ

YT-1300

Przynależność

Sojusz Rebeliantów
Nowa Republika
Ruch Oporu

Dane techniczne
Producent

Corellian Engineering Corporation

Długość

34,75 m

Szerokość

25,61 m

Wysokość

8,27 m

Prędkość maks.
w atmosferze

1050 km/h[1]

Napęd

Generator hipernapędu SSP05 Motywator hipernapędu serii 401

Uzbrojenie

działka laserowe
wyrzutnie torped

Kadłub

Durastopowe poszycie wzmacniane tytanem

Osłony

Przedni generator pola ochronnego Torplex Generator tarczy typu zastojowego Novaldex Rufowy generator pola ochronnego Kuat Drive Yards Generator pola antywstrząsowego Nordoxicon-38

Załoga
Dowódca

Han Solo
Chewbacca (drugi pilot), Lando Calrissian i Nien Numb

Statki kosmiczne uniwersum Gwiezdnych wojen

Sokół Millennium (ang. Millennium Falcon) – statek kosmiczny pojawiający się w filmach, książkach i innych pozycjach z serii Gwiezdne wojny. Sokół Millennium pojawił się też w Łowcy Androidów. W niektórych polskich tłumaczeniach znany też jako Tysiącletni Sokół, Sokół Tysiąclecia itp.

Sokół to zmodyfikowany koreliański frachtowiec typu YT-1300, określany przez właściciela jako „najszybsza kupa złomu w Galaktyce” – i faktycznie jedna z najszybszych jednostek jeśli chodzi o podróże w nadprzestrzeni. Zarówno statek, jak i właściciel, odegrali kluczową rolę podczas galaktycznej wojny domowej.

Chronologicznie pierwszy raz na chwilę pojawia się w filmie Zemsta Sithów. Pierwszy raz pojawia się w ogóle w filmie Nowa Nadzieja. Następnie w posiadaniu Lando Calrissiana, później przechodzi w ręce Hana Solo w wyniku wygranej z Landem partii sabaka. Wykorzystywany głównie w działaniach przemytniczych – transport przyprawy z Kessel itp.

Spełnia znaczącą rolę w bitwie o Yavin, obecny podczas bitwy o Hoth i ucieczki Hana oraz Leii na Bespin. Po pochwyceniu Hana przez Bobę Fetta – tymczasowo pod dowództwem Calrissiana. Bierze udział w bitwie pod Endorem (zaliczone pół zestrzelenia drugiej Gwiazdy Śmierci), następnie zwrócony Hanowi i wykorzystywany w wielu misjach bojowych i dyplomatycznych (m.in. Bakura, Iphigin). Na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywany i modyfikowany, jak również uszkadzany i remontowany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]