Sokół rdzawobrzuchy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sokół rdzawobrzuchy
Falco severus[1]
Horsfield, 1821
Ilustracja
Sokół rdzawobrzuchy
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

sokołowe

Rodzina

sokołowate

Podrodzina

sokoły

Plemię

Falconini

Rodzaj

Falco

Gatunek

sokół rdzawobrzuchy

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Sokół rdzawobrzuchy[3] (Falco severus) – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae).

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Spotyka się go od północno-zachodnich Indii i Nepalu (Himalaje) na wschód po południowe Chiny (prowincje Junnan, Guangdong i Hajnan) oraz na południowy wschód przez Mjanmę, Tajlandię i Indochiny po Filipiny, Jawę i Celebes, a stamtąd dalej na wschód przez Nową Gwineę po Wyspy Salomona[4]. Ptaki z Himalajów zimują w południowych Indiach i na Sri Lance[4]. Zalatuje do Malezji.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Sokoła rdzawobrzuchego uznaje się obecnie za gatunek monotypowy[4][5]. Proponowano wyróżnienie podgatunku F. s. papuanus, do którego zaliczono ptaki ze wschodniej części zasięgu – od Celebesu po Wyspy Salomona[6]. Jest blisko spokrewniony z sokołem australijskim (F. longipennis)[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Mierzy 27–30 cm długości. Dolna część ciała jest żywo kasztanowa, a dół niebieskawo-szary z czarną czapeczką i białym podgardlem. Osobniki młodociane mają czarne paski na rudej piersi i są czarno nakrapiane.

Ekologia i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Typowymi biotopami tego drapieżnika są obrzeża lasów, polany, lasy wtórne i ogrody, poluje także nad jeziorami, bagnami i szuwarami[6].

Gniazduje w dziuplach drzew lub w gniazdach innych gatunków ptaków. Niektóre gniazda w północno-wschodnich Indiach znajdowano na drzewach wyrastających z klifów. W zniesieniu 2–4 jaja[6].

Żywi się głównie owadami, małymi ptakami i nietoperzami[6].

Status[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje sokoła rdzawobrzuchego za gatunek najmniejszej troski (LC – least concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność światowej populacji szacuje się na 670–6700 dorosłych osobników[2][7]. Zakres występowania jest szeroki, ale uważa się, że populacja sokoła rdzawobrzuchego w wyniku wycinania lasów maleje, choć nie w takim tempie, by uznać go za zagrożonego wyginięciem[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Falco severus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Falco severus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Systematyka i nazewnictwo polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Plemię: Falconini Leach, 1820 (Wersja: 2019-04-14). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-09-07].
  4. a b c d Oriental Hobby (Falco severus). IBC: The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-09)]. (ang.).
  5. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Seriemas, falcons. IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-09-07]. (ang.).
  6. a b c d Species account: Oriental Hobby Falco severus. [w:] Global Raptor Information Network [on-line]. The Peregrine Fund, 2020. [dostęp 2020-09-07]. (ang.).
  7. a b Species factsheet: Falco severus. BirdLife International, 2020. [dostęp 2020-09-07]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]