Sok cold-press

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sok cold-press[1] – sok tłoczony na zimno z owoców lub warzyw, do którego ekstrakcji wykorzystuje się prasę hydrauliczną[2][3][4]. Tłoczenie soku bez podniesienia temperatury pozwala zachować wszystkie parametry produktu po bezpośrednim wyciśnięciu. Bez pasteryzacji lub obróbki wysokociśnieniowej (HPP) soki tłoczone na zimno mogą być przechowywane w lodówce do kilku dni[1]. Soki cold-press są zwykle droższe od innych rodzajów soków, ponieważ do ich wykonania wykorzystuje się same owoce i warzywa bez żadnych dodatkowych składników.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Soki tłoczone na zimno są produkowane od kilkudziesięciu lat, jednak dopiero w XXI wieku zaczęto je stosować jako wsparcie w oczyszczaniu organizmu (tzw. detoks sokowy[1]). Ich popularność wzrosła dzięki takim gwiazdom, jak Gwyneth Paltrow, Kim Kardashian, a w Polsce Karolina Szostak, które publicznie przyznały się do stosowania diet sokowych opartych na sokach cold-press. Współcześnie istnieje wiele firm, które zajmują się produkcją soków cold-press na całym świecie.

Soki wytworzone w technologii cold-press w jednym z polskich sklepów

Proces produkcji[edytuj | edytuj kod]

Wytwarzanie soku tłoczonego na zimno jest procesem dwuetapowym. Pierwszym etapem jest rozdrobnienie owoców i warzyw na miąższ. Zazwyczaj proces rozdrabniania wykorzystuje stalową tarczę obrotową. Produkt jest wprowadzany do rury zasilającej leja, skąd wpada do worka filtracyjnego. W drugim etapie jest wykorzystywana prasa hydrauliczna. Ciśnienie pomiędzy jej dwiema płytami sprawia, że sok oraz woda z miąższu owocowo-warzywnego ścieka do tacy zbiorczej poniżej, pozostawiając zawartość włókna w worku filtracyjnym. Pozostawione włókno jest zazwyczaj kompostowane, poddawane recyklingowi lub odrzucane. Za wynalazcę standardowej technologii hydraulicznej tłoczenia na zimno z pionowymi warstwami dociskowymi, uznaje się Dale E. Wettlaufera, który swój wynalazek przedstawił w 1983 r.

Po wyekstrahowaniu soku z owoców i warzyw, sok może zostać spożyty na surowo lub producent może zdecydować się na zastosowanie metody HPP w celu przedłużenia okresu przechowywania produktu i zabicia potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów. Proces HPP pozwala na przechowywanie soku przez około 30 dni[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Soki cold-press, czyli siła witamin i moc minerałów [online] [dostęp 2023-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2023-11-22] (pol.).
  2. Why Your Cold-Pressed Juice Is So Expensive [online], HuffPost, 7 marca 2014 [dostęp 2019-11-23].
  3. Jeff Gordinier, The Juice-Bar Brawl, „The New York Times”, 16 kwietnia 2013, ISSN 0362-4331 [dostęp 2019-11-23] (ang.).
  4. a b Cold-pressed juice, hot in L.A. [online], Los Angeles Times, 15 czerwca 2013 [dostęp 2019-11-23] (ang.).