Sok pomidorowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sok pomidorowy z plastrem pomidora

Sok pomidorowysok przecierowy otrzymywany z owoców pomidora przeznaczony do bezpośredniego spożycia[1]. Prawdopodobnie najpopularniejszy sok warzywny[2]. Stosowany jest jako sok jednowarzywny[3], ale także wykorzystywany jest w połączeniach z innymi do produkcji soków wielowarzywnych i soku pomidorowo-selerowego[1].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Uzyskuje się go przez rozdrobnienie miąższu świeżych owoców pomidora i oddzielenie od niego skórek i nasion. Utrwalany jest poprzez pasteryzację lub przepływowo z rozlewem aseptycznym. Można do niego dodać niewielką ilość soli[4].

Właściwości soku[edytuj | edytuj kod]

Sok o barwie od pomarańczowej do pomarańczowoczerwonej, bez odcienia brunatnego. Zawiesina przetartych owoców tworzy jednorodną ciecz, ale dopuszcza się także tworzenie się w górze soku warstwy klarownej. Zapach właściwy dla świeżych pomidorów, bez skutków fermentacji i obcych zapachów[1].

Wartość odżywcza i energetyczna[edytuj | edytuj kod]

Wartość odżywcza – dane dla 100 ml świeżego soku pomidorowego[5]:

Wpływ na zdrowie[edytuj | edytuj kod]

Sok pomidorowy zawiera dużo likopenów, przez co chroni organizm przed działaniem substancji pojawiających się we krwi pod wpływem wysiłku[6]. Wśród pasażerów samolotów, sok pomidorowy ma zwiększoną popularność, np. Lufthansa sprzedała ponad 1,7 miliona litrów soku pomidorowego w 2008. Badania wykazały, że spowodowane jest to prawdopodobnie przez różny smak i zapach soku na różnej wysokości[7]. Prawdopodobnie dzięki obecności potasu działa pozytywnie na kaca[8]. Sok chroni przed działaniem promieni UV[9]. Jest bogaty w żelazo, witaminy i potas, dzięki czemu chroni przed przedwczesnym starzeniem się, dotlenia, wzmacnia naczynia krwionośne i wzmacnia nerwy wzrokowe[10]. Sok może chronić przed zawałem mięśnia sercowego[11].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Michał Ziemiański: Słownik towaroznawczy artykułów żywnościowych. Warszawa: Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego i Spożywczego, 1968, s. 453.
 2. Danuta Kołożyn-Krajewska, Tadeusz Sikora: Towaroznawstwo żywności
 3. Krystyna Flis, Aleksandra Procner: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem ​ISBN 83-02-04165-3
 4. Andrzej Jarczyk: Technologia żywności: podręcznik dla technikum, Część 3
 5. fitwit.pl: sok pomidorowy (pol.). [dostęp 2013-03-10].
 6. Oskar Berezowski: Przed wysiłkiem pij sok pomidorowy (pol.). [dostęp 2012].
 7. A question of taste: Popularity of in-flight tomato juice explained (ang.). [dostęp 12-06- 2011].
 8. Grażyna Woźniak: Na kaca pij sok pomidorowy (pol.). [dostęp 24-12-2012].
 9. Vitamin A and Carotenoids: Chemistry, Analysis, Function and Effects, str. 253-5, 2012, ​ISBN 1-84973-368-6
 10. zdrowie-senior.pl: Sok pomarańczowy obniża poziom cholesterolu i zwiększa wydolność organizmu (pol.). 2011-01-18. [dostęp 2013-03-10].
 11. Praca zbiorowa: "Lycopene and myocardial infarction risk in the EURAMIC Study". Journal of Epidemiol, 1997