Sokoł (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sokoł
Сокол
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Data otwarcia

11 września 1938

Długość peronu

162 m

Szerokość peronu

8 m

Głębokość stacji

10.0 m

Linia Zamoskworieckaja
Zamoskworieckaja
Poprzednia stacja

Wojkowskaja (Войковская)

Następna stacja

Aeroport (Аэропорт)

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Sokoł”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Sokoł”
Ziemia55°48′17″N 37°30′55″E/55,804722 37,515278
Portal Transport szynowy

Sokoł (ros. СоколSokół) – stacja moskiewskiego metra linii Zamoskworieckiej (kod 038) położona w północnym okręgu administracyjnym Moskwy w rejonie Sokoł. Nazwa pochodzi od wski Sokoł. Do 1964 roku stanowiła stację końcową linii. Wyjścia prowadzą na Leningradzkij Prospekt.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plany dla drugiego etapu rozbudowy metra zakładały zakończenie odcinka na stacji Aeroport. Jednak z biegiem czasu poszerzono plany rozbudowy o dodatkową stację Sokoł położoną obok nowej zajezdni Tcz-2 Sokół (ТЧ-2 «Со́кол»). Zamierzano dodatkowo zmienić okoliczną zabudowę wiejską na bloki w kształcie litery "U", jednak plany te potem zarzucono. W czasie wojny stacja służyła za schron przeciwlotniczy.

Konstrukcja i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja stacji jest unikatowa, zbudowano ją według indywidualnego projektu: jednopoziomowa, dwunawowa, kolumnowa stacja z jednym peronem. Posiada jeden rząd kolumn, położonych w osi stacji, podtrzymujących łukowy strop. Ściany wyłożono marmurem, a podłogi czerwonym i szarym granitem. Korytarze wykończono armeńskim onyksem i marmurem. Wyjście na powierzchnię umiejscowiono pośrodku stacji. Dodatkowe wyjście pod Leningradzkim Prospektem otwarto 28 kwietnia 1960.

Miejskie legendy[edytuj | edytuj kod]

O stacji krąży wiele legend mówiących o jej złej sławie. Jedną z przyczyn jest jej lokalizacja - zbudowano ją na terenie dawnego cmentarza z I wojny światowej, gdzie przeprowadzano egzekucje podczas czerwonego terroru. Uznawana jest za jedno z "miejsc zła" w Moskwie. Pojawiły się także relacje dotyczące duchów i odczucia czyjejś obecności. Dodatkowo przesądy są podsycane przez wypadki. Kilka razy pasażerowie wpadli pod pociągi (niekiedy kończyło się to śmiercią). W 2006 roku w pobliżu stacji zawalił się tunel nie powodując jednak ofiar.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]