Sokoł (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sokoł
Сокол
Zdjęcie Sokoł
Data otwarcia 11 września 1938
Długość peronu 162 m
Szerokość peronu 8 m
Głębokość stacji 10.0 m
Zamoskworiecka
(Sokoł - Teatralnaja)
Poprzednia stacja Wojkowskaja (Войковская)
Następna stacja Aeroport (Аэропорт)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Sokoł
Sokoł
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Sokoł
Sokoł
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Sokoł
Sokoł
Ziemia 55°48′17″N 37°30′55″E/55,804722 37,515278
Portal Portal Transport szynowy

Sokoł (ros. Сокол - Sokół) – stacja moskiewskiego metra linii Zamoskworieckiej (kod 038) położona w północnym okręgu administracyjnym Moskwy w rejonie Sokoł. Nazwa pochodzi od wski Sokoł. Do 1964 roku stanowiła stację końcową linii. Wyjścia prowadzą na Leningradzkij Prospekt.

Historia[edytuj]

Plany dla drugiego etapu rozbudowy metra zakładały zakończenie odcinka na stacji Aeroport. Jednak z biegiem czasu poszerzono plany rozbudowy o dodatkową stację Sokoł położoną obok nowej zajezdni Tcz-2 Sokół (ТЧ-2 «Со́кол»). Zamierzano dodatkowo zmienić okoliczną zabudowę wiejską na bloki w kształcie litery "U", jednak plany te potem zarzucono. W czasie wojny stacja służyła za schron przeciwlotniczy.

Konstrukcja i wystrój[edytuj]

Konstrukcja stacji jest unikatowa, zbudowano ją według indywidualnego projektu: jednopoziomowa, dwunawowa, kolumnowa stacja z jednym peronem. Posiada jeden rząd kolumn, położonych w osi stacji, podtrzymujących łukowy strop. Ściany wyłożono marmurem, a podłogi czerwonym i szarym granitem. Korytarze wykończono armeńskim onyksem i marmurem. Wyjście na powierzchnię umiejscowiono pośrodku stacji. Dodatkowe wyjście pod Leningradzkim Prospektem otwarto 28 kwietnia 1960.

Miejskie legendy[edytuj]

O stacji krąży wiele legend mówiących o jej złej sławie. Jedną z przyczyn jest jej lokalizacja - zbudowano ją na terenie dawnego cmentarza z I wojny światowej, gdzie przeprowadzano egzekucje podczas czerwonego terroru. Uznawana jest za jedno z "miejsc zła" w Moskwie. Pojawiły się także relacje dotyczące duchów i odczucia czyjejś obecności. Dodatkowo przesądy są podsycane przez wypadki. Kilka razy pasażerowie wpadli pod pociągi (niekiedy kończyło się to śmiercią). W 2006 roku w pobliżu stacji zawalił się tunel nie powodując jednak ofiar.

Galeria[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]