Sokola Perć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sokola Perć
Ilustracja
Dane szlaku
Państwo

 Polska

Województwo

małopolskie

Początek

Szczawnica

Przez

Sokolica, Czerteż, Czertezik, Ociemny Wierch

Koniec

Bajków Gronik

Kolor znakowania

szlak turystyczny niebieski niebieski

Typ

szlak pieszy górski.

Sokolica
Sokola Perć

Sokola Perć – szlak turystyczny w Pieninach, fragment Głównego Szlaku Pienińskiego znakowanego niebiesko[1].

Sokola Perć wiedzie skalistym grzbietem Pieninek, z Sokolicy na Bajków Groń, gdzie łączy się z żółtym szlakiem prowadzącym z Krościenka do Sromowiec Niżnych. Niektóre źródła do Sokolej Perci zaliczają również odcinek Szczawnica – Sokolica. Najwyższym punktem na trasie jest szczyt Czerteż (774 m), najniższym – Przełęcz Sosnów (650 m). Niektóre fragmenty są eksponowane, szczyty Czerteża i Sokolicy zabezpieczone są poręczami. Punkty widokowe, m.in.: Sokolica, Czerteż i Białe Skały – są to skaliste, urwiste szczyty, z których widoki obejmują Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Właściwe, Małe Pieniny oraz Tatry[2].

Sokolą Perć utworzył w 1926 r. – poprzez połączenie istniejących wcześniej ścieżek i wytyczenie kilku odcinków graniowych – ks. Walenty Gadowski, twórca tatrzańskiej Orlej Perci. Pierwotnie też nazywano ją „Pienińską Orlą Percią”. Aktualna nazwa pojawiła się w druku w 1927 r.[2]

Przebieg szlaku[edytuj | edytuj kod]

Opis[edytuj | edytuj kod]

Sokola Perć rozpoczyna się przeprawą tratwą przez Dunajec (przeprawa czynna od maja do października). Po drugiej stronie rzeki ścieżka biegnie kawałek płasko wzdłuż niej, a następnie odbija w prawo, do góry. Szlak wije się stromymi serpentynami do wysokości ok. 700 m n.p.m., po drodze mijając Polanę Sosnów z widokiem na Krościenko. Przejście tego odcinka zajmuje 45 minut. W tym miejscu odchodzi w lewo ślepa odnoga szlaku na słynący z widoku na Pieniński Przełom Dunajca szczyt Sokolicy (5 minut, wejście płatne). Dalej droga obniża się na przełęcz Sosnów (650 m), gdzie od prawej strony dochodzi szlak turystyczny zielony zielony szlak z Krościenka. Z przełęczy ścieżka wznosi się stromo zakosami na Czertezik (772 m, ok. 20–30 min), na którym znajduje się punkt widokowy. Za wierzchołkiem jest skrzyżowanie z kolejnym szlak turystyczny zielony szlakiem zielonym z Krościenka. Dalej perć kieruje się w stronę Czerteża (774 m n.p.m.), najwyższego punktu na szlaku. Pod szczytem są drewniane schodki i niewysoka, stroma skałka z poręczami (na zdjęciu obok). Z góry rozciąga się widok na Dunajec oraz Pieniny (m.in. masyw Trzech Koron, Golicę, Sokolicę). Po zejściu z najwyższej kulminacji Pieninek znajduje się następne skrzyżowanie ze szlakiem do Krościenka (z Czertezika ok. 10 min). Potem Sokola Perć wchodzi na skalistą grań Ociemnego Wierchu (740 m n.p.m.) i, dalej, Białych Skał. Na tym odcinku występuje miejscami ekspozycja oraz punkty widokowe na dolinę Pienińskiego Potoku, Trzy Korony i Przełom Dunajca. Za Białymi Skałami szlak staje się łagodniejszy, przechodzi przez Sutrówkę (749 m) i następnie na północno-wschodnim stoku Bajków Gronia, w miejscu zwanym Bajków Gronik (z Czerteża ok. 45 min), dochodzi do szlak turystyczny żółty żółto znakowanej ścieżki z Krościenka na przełęcz Szopkę i dalej do Sromowiec Niżnych[2][3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beskidy na weekend. Przewodnik turystyczny, Bielsko-Biała: Pascal, 2001, ISBN 83-7304-006-4.
  2. a b c d Józef Nyka, Pieniny, wyd. IX, Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006, ISBN 83-915859-4-8.
  3. Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:20 000, Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart, lipiec 2006, ISBN 83-87873-07-1.